Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Forum
Galeria
Galeria archiwum
Artykuły
Mapa wydarzeń
Linki
Kontakt
Księga Gości / Guestbook
facebook
Na Forum
Najnowsze Tematy
Składki i wpisowe za...
IV Marsz Katyński w ...
Składki członkowskie
Galeria archiwum
Narodowe Święto Niep...
Najciekawsze Tematy
Składki i wpisowe... [1]
Narodowe Święto N... [1]
IV Marsz Katyński... [0]
Składki członkowskie [0]
Galeria archiwum [0]
mapa odwiedzających
Locations of visitors to this page
Uczcili 102 rocznicę odzyskania niepodległości
11 listopada członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości uczcili pamięć twórcy niepodległości i poległych w walce o wolność Rzeczpospolitej. Kwiaty i znicze złożono w Kaszczorze pod Pomnikiem Wolności, na poznańskiej Cytadeli oraz pod tablicą pamiątkową Marszałka Józefa Piłsudskiego na poznańskim Zamku.
Zdjęcia Rozalia Kaczmarek linkDodane przez admin dnia listopad 14 2020 19:18:29
0 Komentarzy ~ 6 Czytań Drukuj
SMHW w akcji „Zapal znicz pamięci”
W akcję tę włączyli się licznie członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości z Wolsztyna i Poznania, odwiedzili miejsca pamięci na wolsztyńskim Bielniku i zapalili symboliczny Znicz Pamięci pod ścianą gdzie 7.11.1939 roku Niemcy zamordowali 11 Polaków.

Znicz Pamięci zapalono także w Miejscu Pamięci Narodowej w Kuźnicy Zbąskiej pod Pomnikiem Pomordowanych przez Niemców we wrześniu 1939 roku 12 Polaków.

W Poznaniu i okolicach członkowie SMHW zapalili Znicze Pamięci między innymi na Forcie VII gdzie 16.10.1939 roku Niemcy zamordowali 5 Polaków a w listopadzie 1939 27 pacjentów Kliniki Neurologiczno - Psychiatrycznej Uniwersytetu Poznańskiego.

Znicze zapalono także w Lasku Dębińskim gdzie od 12 do 16 listopada 1939 roku zamordowano 60 Polaków, na Cmentarzu w Miłostowie, w Zakrzewie i na Grobach Zakrzewskich na terenie lasów Dąbrówki, Palędzia i Zakrzewa. Akcję w Wolsztynie koordynował Maciej Myczka w Poznaniu i Zakrzewie – Adam Gajda.

Nasze spostrzeżenia:
Miejsca pamięci, na których zapaliliśmy „Znicze Pamięci” były zadbane i dobrze opisane. W stosunku do listy załączonej przez IPN są różnice w ilości zamordowanych w Kuźnicy Zbęskiej (są 12 a nie 4 ofiary).

Zdjęcia z akcji pod linkiem:
Link


Dodane przez admin dnia październik 26 2020 13:31:20
0 Komentarzy ~ 33 Czytań Drukuj
Zapal znicz pamięci
Szanowni Państwo,

w związku z planowaną 25 października 2020 r. akcją medialno-edukacyjną: „Zapal znicz pamięci" serdecznie zapraszamy do włączenia się w jej realizację. Organizowana po raz dwunasty akcja jest wspólnym przedsięwzięciem Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy oraz Radia Poznań i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. W bieżącym roku tematem wiodącym będą ofiary niemieckich zbrodni, które zginęły w egzekucjach organizowanych na terenie Wielkopolski, Pomorza, Kujaw, Górnego Śląska oraz w regionie łódzkim podczas Operacji Tannenberg. W Wielkopolsce, tradycyjnie już przypomnimy o utworzeniu pierwszego obozu koncentracyjnego na ziemiach polskich – Fortu VII.W związku z przedsięwzięciem przygotowany został folder, a także kilkadziesiąt biogramów w wersji graficznej, które zostaną upowszechnione w miejscach związanych z danymi postaciami. Do akcji włączają się regionalne muzea oraz izby pamięci, jak również wiele instytucji oświatowych. Tego dnia zachęcamy do zapalenia zniczy w miejscach pamięci oraz do przesyłania zdjęć dokumentujących to wydarzenie na adres: zapalzniczpamieci@ipn.gov.pl

Prosimy o zamieszczanie informacji na temat akcji na stronach internetowych urzędów, szkół, stowarzyszeń oraz portali internetowych.
Wszystkie informacje na temat akcji oraz materiały do pobrania (folder, grafiki, listy miejsc kaźni) znajdują się na stronie IPN, pod linkiem:

https://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/118220,XII-edycja-akcji-Zapal-znicz-pamieci-25-pazdziernika-2020.html

Zachęcamy do pobierania materiałów.

Akcja obywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, pana Marka Woźniaka. Patronem medialnym jest portal: dzieje.pl

Z poważaniem


Marta Szczesiak-Ślusarek

koordynator akcji


Dodane przez admin dnia październik 20 2020 18:58:03
Czytaj więcej ~ 0 Komentarzy ~ 17 Czytań Drukuj
Odznaczenia dla wybitnych Wielkopolan

W poniedziałek, 5 października br. w Sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu wręczono Złoty Medal za Długoletnią Służbę oraz Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Wśród odznaczonych był Maciej Myczka, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości działającym przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z/s w Drzonowie.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości
przyznano Maciejowi Myczce jako działaczowi propaństwowemu i regionaliście, aktywnemu działaczowi wielu związków i stowarzyszeń, m.in. NSZZ Solidarność Ziemi Wolsztyńskiej. W laudacji nadania odznaczenia podkreślono szczególnie działalność w ramach Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości działającym przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z/s
w Drzonowie. To aktywny wkład w budowanie wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki oraz rozsławiania dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas uroczystości w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, uhonorowani zostali także pracownicy naukowo-dydaktyczni uczelni wyższych, leśnicy, działacze na rzecz upamiętnienia żołnierzy wyklętych z terenu Wielkopolski oraz propagatorzy historii Polski. W imieniu wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka medale wręczyła wicewojewoda Aneta Niestrawska.

Lista uhonorowanych medalami:
• Medal Złoty za Długoletnią Służbę przyznano Józefowi Skoczylasowi – doświadczonemu szkółkarzowi i leśniczemu Leśnictwa Zajączki w Nadleśnictwie Kalisz.
• Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznano Robertowi Julianowi Ciesielskiemu – pracownikowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.
• Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznano Tadeuszowi Koniecznemu – wieloletniemu pracownikowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.
• Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznano Aleksandrowi Napartemu – zastępcy nadleśniczego Nadleśnictwa Sieraków.
• Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznano Jackowi Tomaszowi Szczepaniakowi – nadleśniczemu Nadleśnictwa Oborniki.
• Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznano Henrykowi Stanisławowi Kuberze – najstarszemu członkowi Stowarzyszenia Wychowanków „Alma Mater Ostroviensis”.
• Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznano prof. dr hab. Krzysztofowi Maćkowiakowi – profesorowi nauk humanistycznych, członkowi kilku towarzystw naukowych, m. in. Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego.
• Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznano Jerzemu Kazimierzowi Majchrzakowi – kombatantowi Poznańskiego Czerwca 56.
• Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznano Teresie Mariannie Majchrzak – działaczce opozycyjnej na rzecz Solidarności Walczącej.
• Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznano Krystynie Mieczysławie Piwańskiej – w czasie II wojny światowej więzionej wraz z całą rodziną w obozie hitlerowskim, działaczce Solidarności Walczącej.
• Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznano Krystynie Marii Marciniak – uczestniczce wydarzeń Poznańskiego Czerwca 56.
• Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznano Czesławowi Marianowi Kowalskiemu - współorganizatorowi strajku w Fabryce HCP w Poznaniu w czerwcu 1956 r.
• Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznano Józefowi Jopkowi – uczestnikowi wydarzeń Poznańskiego Czerwca 56.
• Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznano Józefowi Idziakowi - kombatantowi Poznańskiego Czerwca 56.
• Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznano Lechowi Piotrowi Dobie – ukrywającemu w czasie II wojny światowej w Poznaniu, osoby narodowości polskiej i niemieckiej, poszukiwane przez Gestapo.
• Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznano Marianowi Bochińskiemu – uczestnikowi wydarzeń Poznańskiego Czerwca 56.
• Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznano Ewie Marii Sikorskiej – długoletniej członkini NSZZ „Solidarność”.
• Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznano Danucie Krupczyńskiej – od ponad 40 lat działającej w strukturach NSZZ Solidarność.
• Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznano Bogdanowi Florianowi Bobkiewiczowi – od ponad 40 lat działającemu w strukturach NSZZ Solidarność.
• Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznano Dariuszowi Grzybkowskiemu - inicjatorowi założenia Klubu Gazety Polskiej w Ostrowie Wlkp.
• Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznano Damianowi Małeckiemu – Prezesowi Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce.
• Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznano Ludwikowi Fiszerowi – żołnierzowi Armii Krajowej, który uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.
(poznan.uw.gov.pl)

Więcej o odznaczeniu:
https://www.prezydent.pl/prezydent/kompetencje/ordery-i-odznaczenia/odznaczenia/medal-stulecia-odzyskanej-niepodleglosci

Zdjęcia z uroczystości pod Linkiem
Dodane przez admin dnia październik 07 2020 13:20:50
0 Komentarzy ~ 49 Czytań Drukuj
XIII Katyński Marsz Cieni Warszawa 2020
20 września 2020 roku ulicami Warszawy przeszedł XIII Katyński Marsz Cieni.

W Marszu udział wzięło 11 członków SMHW. W ten sposób uczciliśmy pamięć 22 000 Polaków pomordowanych w Zbrodni Katyńskiej. Byli wśród nich oficerowie wojska polskiego, policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Więziennej oraz cywile. Zostali zamordowani przez sowietów wiosną 1940 roku. Miejsca pochówku oraz prawda o tych wydarzeniach były utrzymywane w tajemnicy do końca trwania komunizmu.

Zdjęcia Rozalii Kaczmarek tutaj
Dodane przez admin dnia październik 04 2020 15:50:11
0 Komentarzy ~ 29 Czytań Drukuj
VI Marsz Katyński przeszedł ulicami Wolsztyna!

19 września 2020 r., w Wolsztynie zorganizowany został VI Marsz Katyński. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowe znaczenie, gdyż odbyło się w 80. rocznicę zbrodni, o której ma przypominać. W Marszu obok osób odgrywających role polskich żołnierzy i siepaczy, sowieckiego NKWD oraz role Polek żegnających swoich bliskich, udział wzięli także przedstawiciele samorządu Gminy Wolsztyn na czele z burmistrzem Wolsztyna Wojciechem Lisem, a także Powiatu Wolsztyńskiego, Gminy Przemęt i Gminy Siedlec. Wśród gości byli senator Filip Libicki oraz poseł na Sejm RP Marta Kubiak, która reprezentowała Wojewodę Wielkopolskiego. Nie zabrakło przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze z/s w Drzonowie, które na rynku prezentowało dodatkowo wystawę poświęconą Zbrodni. Reprezentowane były także Koła Pamięci Powstania Wielkopolskiego z Wolsztyna, Przemętu i Siedlca oraz Komisji Historycznej i Archiwalnej Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Nadleśnictwa Wolsztyn oraz harcerze z wolsztyńskiego Szczepu Cztery Słońca, którzy pełnili warty honorowe w miejscach pamięci. W inscenizacji udział wzięła młodzież z wolsztyńskiego Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Zawodowych. W uroczystościach udział wzięły także poczty sztandarowe z 3 Dywizjonu Artylerii Rakietowej z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa, Liceum Ogólnokształcącego i 18 Pułku Ułanów Pomorskich. Mszę świętą odprawił ks. biskup Zdzisław Fortuniak.

Wiele osób obserwujących przygotowaną na dworcu inscenizację pożegnania i załadunku jeńców do wagonów było wyraźnie wzruszonych. Podobnie było w lasku na Bielniku, gdzie odegrano scenę zbrodni.

Pamięć Polaków, którzy zginęli w zbrodni katyńskiej, uczczono składając kwiaty pod pomnikiem katyńskim na cmentarzu, na Rynku przy pomniku Powstańca Wielkopolskiego, przy pomniku zbrodni katyńskiej na ulicy 5 Stycznia oraz na Bielniku, gdzie zakończono uroczystości. Tu głos zabrał m.in. Jarosław Wróblewski, twórca idei Marszy Katyńskich, który powiedział m.in., iż jednym z symboli tej zbrodni, symbolem przemawiającym do wyobraźni współczesnych, są… klucze, klucze od domów, które w kieszeniach swoich płaszczy i mundurów trzymali żołnierze wierzący do końca, że kiedyś wrócą...

Przy pomniku katyńskim głos zabrał Antoni Janik, prezes Zawiązku Sybiraków koło w Wolsztynie, który przybliżył historie mordu sowieckiego 17 września 1939 r.
Organizatorami Marszu Katyńskiego w Wolsztynie byli: Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

Tegoroczny Marsz objęty został Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Patronatem Honorowy Księdza Arcybiskupa, Metropolity Poznańskiego.

Partnerami Marszu były samorządy Powiatu Wolsztyńskiego, Gminy Wolsztyn, Gminy Przemęt i Gminy Siedlec, a także Związek Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, PKP CARGO, Parowozownia Wolsztyn, Nadleśnictwo Wolsztyn oraz Wolsztyński Domu Kultury.
Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w organizacji VI Marszu Katyńskiego w Wolsztynie.

Tekst za stroną www.wolsztyn.pl

Galerie zdjęć, filmów i relacje prasowe pod linkami:
Strona Urzędu Miasta w Wolsztynie Link
Obszerna galeria na stronie Wolsztyn Nasze Miasto Link
Strona Wasz Dzień Po Dniu Link
Głos Wolsztyński Link
TVP Poznań Link
Relacja Video serwisu Wasz Dzień Po Dniu Link

Dodane przez admin dnia wrzesień 23 2020 19:02:59
0 Komentarzy ~ 32 Czytań Drukuj
VI Marsz Katyński w Wolsztynie zaproszenie!
W roku 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w hołdzie pomordowanym Polakom na Wschodzie, w sobotę 19 września ulicami Wolsztyna przejdzie VI Marsz Katyński. Marsz został zorganizowany przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości w Drzonowie.

Rekonstruktorzy w historycznych mundurach zainscenizują ostatni etap Golgoty Wschodu. Marsz rusza w sobotę 19.09.2020 r. o godz. 12:00 spod cmentarza parafialnego. Hołd pomordowanym uczestnicy złożą pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na wolsztyńskim Rynku oraz pod pomnikiem Ofiar Katynia. O godz. 13:00 w Kościele Farnym odbędzie się msza św. Rekonstrukcja zakończy się na Bielniku – Miejscu Pamięci Narodowej, w lesie, w którym 7 listopada 1939 roku hitlerowcy rozstrzelali 11 Polaków.

List Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników uroczystości

Dodane przez admin dnia wrzesień 18 2020 14:19:43
0 Komentarzy ~ 36 Czytań Drukuj
Marsz Katyński - aktualna trasa!
Szanowni Państwo, po ustaleniach z KPP przedstawiamy aktualną trasę Marszu Katyńskiego w Wolsztynie:
Cmentarz Parafialny, Powstańców Wielkopolskich, Plac Kościuszki, Dr
Kocha, Wodna, Kręta, Rynek, Poznańska, 5 Stycznia (uroczystość pod
Pomnikiem Pomordowanych w Katyniu ) Msza Św. w Kościele Wniebowstąpienia
Pańskiego, Dworcowa. Z poważaniem Maciej Myczka - komendant Marszu.

Sobota, 19.04.2020 r. serdecznie zapraszamy!


Dodane przez admin dnia wrzesień 12 2020 14:04:53
0 Komentarzy ~ 41 Czytań Drukuj
TROPiciele śladami Powstańców Warszawskich
W piątek, 4 września 2020 r. w Przemęcie odbyła się kolejna gra terenowa, która zorganizowało Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie we współpracy z 7 Harcerską Drużyną z Przemętu oraz Stowarzyszeniem Miłośników Historii Wojskowości z Wolsztyna.

TROPiciele w terenie… do pokonania niemal 5 kilometrowa trasa… Po drodze mieli wiele zadań do wykonania. Czekał ich instruktarz pierwszej pomocy, nauka śpiewu piosenki harcerskiej oraz łamigłówka bo za zadanie był szyfr do rozwikłania. TROPiciele mogli się też przekonać, że woda to niezwykła substancja -poznali jej tajemnice. Na tym jednak nie koniec. Czekały ich jeszcze poszukiwania wykrywaczem metali i rzut granatem. Tuż przed końcem trasy czekał ich niespodziewany sprawdzian umiejętności bo TROPiciele na swej drodze napotkali ranne osoby potrzebujące pomocy. Przydała się więc wiedza i umiejętności zdobyte podczas gry.
Na koniec emocjonującego wieczoru… żywa lekcja historii – militarna niespodzianka, wystawa broni. TROPiciele mogli zobaczyć eksponaty Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie. Nie zabrakło też prelekcji o Powstaniu Warszawskim.

Po wyczerpującym wieczorze w terenie… dla pokrzepienia ciała na uczestników gry czekała ciepła herbata i kiełbaska z ogniska. Każdy z TROPicieli zakończył grę z dyplomem i upominkiem oraz niezapomnianymi wrażeniami. Serdecznie dziękujemy za uczestnictwo i… do zobaczenia na kolejnym szlaku TROPicielskich przygód!

Galeria zdjęć z wydarzenia tutajDodane przez admin dnia wrzesień 08 2020 16:37:09
0 Komentarzy ~ 44 Czytań Drukuj
Apel Jasnogórski w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
W dniach od 17 do 19 sierpnia 2020 roku
delegacja Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości, w 100 rocznicę
zwycięskiej Bitwy Warszawskiej wzięła udział w Apelu Jasnogórskim
oraz złożyła kwiaty na sarkofagu Marszałka Józefa Piłsudskiego
i Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką.
Zdjęcia KB tutajDodane przez admin dnia wrzesień 03 2020 13:39:41
0 Komentarzy ~ 54 Czytań Drukuj
SMHW w stulecie Bitwy Warszawskiej
15.08.2020 r. w Święto Wojska Polskiego i setną rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej nasze Stowarzyszenie wzięło udział w Pikniku Wojskowym w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Tego dnia, licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowaliśmy dwa pokazy "Barwa i broń Wojska Polskiego", na których szczególną uwagę poświęciliśmy umundurowaniu Wojsk Wielkopolskich i Powstania Wielkopolskiego.

Pierwszy z pokazów był niejako wprowadzeniem do ceremonii wspólnego odśpiewania hymnu państwowego oraz podniesienia flagi. Białą-czerwoną na maszt wyniósł poczet flagowy wystawiony przez
10. Brygadę Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, a ceremonię poprowadził w historycznym mundurze generała Wojsk Wielkopolskich Maciej Myczka - prezes naszego stowarzyszenia.

Również i drugi z naszych pokazów miał dość uroczysty charakter, a to poprzez sylwetkę samego marszałka Józefa Piłsudskiego, w którą wcielił się znów Maciej Myczka. Pomiędzy pokazami bazowaliśmy w polowym lazarecie, gdzie prezentowaliśmy tzw. żywą historię. Nasz lazaret urozmaicony został rozwieszonymi plakatami propagandowymi z okresu Bitwy Warszawskiej.

Na zakończenie wspaniałej zabawy nasz samochód terenowy GAZ-69 w barwach 6. Brygady Powietrznodesantowej, w którym na miejscu honorowym zasiadł Piotr Dziedzic - dyrektor muzeum w Drzonowie, poprowadził mini defiladę pojazdów wojskowych i historycznych.

Zdjęcia - Lubuskie Muzeum Wojskowe
Galeria1
Galeria2Dodane przez admin dnia sierpień 21 2020 16:29:24
0 Komentarzy ~ 62 Czytań Drukuj
Strona 1 z 20 1 2 3 4 > >>
ˆ
Copyright © SMHW 2010

Pozyskiwanie i rozpowszechnianie zawartości strony wyłącznie z zgodą SMHW

SMHW nie identyfikuje się z którąkolwiek ideologią totalitarną. Materiały zamieszczone na stronie mają charakter kolekcjonerski i informacyjny .


stat4u
Powered by: PHP-Fusion v6.01
voodz theme by: sonar

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl