Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Forum
Galeria
Galeria archiwum
Artykuły
Mapa wydarzeń
Linki
Kontakt
Księga Gości / Guestbook
facebook
Na Forum
Najnowsze Tematy
Składki i wpisowe za...
IV Marsz Katyński w ...
Składki członkowskie
Galeria archiwum
Narodowe Święto Niep...
Najciekawsze Tematy
Składki i wpisowe... [1]
Narodowe Święto N... [1]
IV Marsz Katyński... [0]
Składki członkowskie [0]
Galeria archiwum [0]
mapa odwiedzających
Locations of visitors to this page
VI Marsz Katyński w Wolsztynie zaproszenie!
W roku 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w hołdzie pomordowanym Polakom na Wschodzie, w sobotę 19 września ulicami Wolsztyna przejdzie VI Marsz Katyński. Marsz został zorganizowany przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości w Drzonowie.

Rekonstruktorzy w historycznych mundurach zainscenizują ostatni etap Golgoty Wschodu. Marsz rusza o godz. 12:00 spod cmentarza parafialnego. Hołd pomordowanym uczestnicy złożą pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na wolsztyńskim Rynku oraz pod pomnikiem Ofiar Katynia. O godz. 13:00 w Kościele Farnym odbędzie się msza św. Rekonstrukcja zakończy się na Bielniku – Miejscu Pamięci Narodowej, w lesie, w którym 7 listopada 1939 roku hitlerowcy rozstrzelali 11 Polaków.

Trasa przemarszu:

12:00: Cmentarz Parafialny • ul. Lipowa • ul. Roberta Kocha • ul. Kościelna • Rynek • ul. 5 stycznia • Pomnik Ofiar Katynia

13:00: Msza św. w Kościele Farnym

14:00: ul. 5 stycznia • Dworzec PKP

14:20: Odjazd pociągu z jeńcami na Bielnik

Ok. 15:00: Zakończenie uroczystości w Miejscu Pamięci Narodowej Bielnik

List Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników uroczystości

Dodane przez admin dnia wrzesień 18 2020 14:19:43
0 Komentarzy ~ 1 Czytań Drukuj
Marsz Katyński - aktualna trasa!
Szanowni Państwo, po ustaleniach z KPP przedstawiamy aktualną trasę Marszu Katyńskiego w Wolsztynie:
Cmentarz Parafialny, Powstańców Wielkopolskich, Plac Kościuszki, Dr
Kocha, Wodna, Kręta, Rynek, Poznańska, 5 Stycznia (uroczystość pod
Pomnikiem Pomordowanych w Katyniu ) Msza Św. w Kościele Wniebowstąpienia
Pańskiego, Dworcowa. Z poważaniem Maciej Myczka - komendant Marszu.

Sobota, 19.04.2020 r. serdecznie zapraszamy!


Dodane przez admin dnia wrzesień 12 2020 14:04:53
0 Komentarzy ~ 5 Czytań Drukuj
TROPiciele śladami Powstańców Warszawskich
W piątek, 4 września 2020 r. w Przemęcie odbyła się kolejna gra terenowa, która zorganizowało Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie we współpracy z 7 Harcerską Drużyną z Przemętu oraz Stowarzyszeniem Miłośników Historii Wojskowości z Wolsztyna.

TROPiciele w terenie… do pokonania niemal 5 kilometrowa trasa… Po drodze mieli wiele zadań do wykonania. Czekał ich instruktarz pierwszej pomocy, nauka śpiewu piosenki harcerskiej oraz łamigłówka bo za zadanie był szyfr do rozwikłania. TROPiciele mogli się też przekonać, że woda to niezwykła substancja -poznali jej tajemnice. Na tym jednak nie koniec. Czekały ich jeszcze poszukiwania wykrywaczem metali i rzut granatem. Tuż przed końcem trasy czekał ich niespodziewany sprawdzian umiejętności bo TROPiciele na swej drodze napotkali ranne osoby potrzebujące pomocy. Przydała się więc wiedza i umiejętności zdobyte podczas gry.
Na koniec emocjonującego wieczoru… żywa lekcja historii – militarna niespodzianka, wystawa broni. TROPiciele mogli zobaczyć eksponaty Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie. Nie zabrakło też prelekcji o Powstaniu Warszawskim.

Po wyczerpującym wieczorze w terenie… dla pokrzepienia ciała na uczestników gry czekała ciepła herbata i kiełbaska z ogniska. Każdy z TROPicieli zakończył grę z dyplomem i upominkiem oraz niezapomnianymi wrażeniami. Serdecznie dziękujemy za uczestnictwo i… do zobaczenia na kolejnym szlaku TROPicielskich przygód!

Galeria zdjęć z wydarzenia tutajDodane przez admin dnia wrzesień 08 2020 16:37:09
0 Komentarzy ~ 8 Czytań Drukuj
Apel Jasnogórski w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
W dniach od 17 do 19 sierpnia 2020 roku
delegacja Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości, w 100 rocznicę
zwycięskiej Bitwy Warszawskiej wzięła udział w Apelu Jasnogórskim
oraz złożyła kwiaty na sarkofagu Marszałka Józefa Piłsudskiego
i Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką.
Zdjęcia KB tutajDodane przez admin dnia wrzesień 03 2020 13:39:41
0 Komentarzy ~ 17 Czytań Drukuj
SMHW w stulecie Bitwy Warszawskiej
15.08.2020 r. w Święto Wojska Polskiego i setną rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej nasze Stowarzyszenie wzięło udział w Pikniku Wojskowym w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Tego dnia, licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowaliśmy dwa pokazy "Barwa i broń Wojska Polskiego", na których szczególną uwagę poświęciliśmy umundurowaniu Wojsk Wielkopolskich i Powstania Wielkopolskiego.

Pierwszy z pokazów był niejako wprowadzeniem do ceremonii wspólnego odśpiewania hymnu państwowego oraz podniesienia flagi. Białą-czerwoną na maszt wyniósł poczet flagowy wystawiony przez
10. Brygadę Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, a ceremonię poprowadził w historycznym mundurze generała Wojsk Wielkopolskich Maciej Myczka - prezes naszego stowarzyszenia.

Również i drugi z naszych pokazów miał dość uroczysty charakter, a to poprzez sylwetkę samego marszałka Józefa Piłsudskiego, w którą wcielił się znów Maciej Myczka. Pomiędzy pokazami bazowaliśmy w polowym lazarecie, gdzie prezentowaliśmy tzw. żywą historię. Nasz lazaret urozmaicony został rozwieszonymi plakatami propagandowymi z okresu Bitwy Warszawskiej.

Na zakończenie wspaniałej zabawy nasz samochód terenowy GAZ-69 w barwach 6. Brygady Powietrznodesantowej, w którym na miejscu honorowym zasiadł Piotr Dziedzic - dyrektor muzeum w Drzonowie, poprowadził mini defiladę pojazdów wojskowych i historycznych.

Zdjęcia - Lubuskie Muzeum Wojskowe
Galeria1
Galeria2Dodane przez admin dnia sierpień 21 2020 16:29:24
0 Komentarzy ~ 23 Czytań Drukuj
Powstańcza Noc Muzeów w Drzonowie
1 sierpnia - 76. rocznicę Powstania Warszawskiego uczciliśmy w Drzonowie realizując pokaz "Barwa i broń Powstania Warszawskiego" w trakcie Powstańczej Nocy Muzeów, którą zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Lubuskiego Muzeum Wojskowego. Po zakończonym pokazie uczestniczyliśmy także w pięknym koncercie "Lubuszanie śpiewają [nie]zakazane piosenki", w trakcie którego śpiewającym uczestnikom rozdaliśmy przeszło 150 wpinek z symbolem Polski Walczącej oraz katalogi zbiorów Lubuskiego Muzeum Wojskowego.

Galeria zdjęć z naszego pokazu tutajDodane przez admin dnia sierpień 20 2020 17:05:37
Czytaj więcej ~ 0 Komentarzy ~ 19 Czytań Drukuj
Niezwykły jubileusz
14 czerwca 2020 roku przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej odbyła się uroczysta msza święta z okazji Złotego Jubileuszu Kapłaństwa i ofiarnej służby w Najjaśniejszej Rzeczypospolitej O. prof. dr hab. Eustachego Rakoczego ZP.

W trakcie uroczystości O. Eustachy Rakoczy - Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w kultywowaniu i propagowaniu tradycji patriotycznych, za pracę duszpasterską i działalność społeczną. W imieniu Prezydenta RP Krzyż Komandorski OOP wręczył Sekretarz Stanu w KPRP - Minister Andrzej Dera. Minister odczytał również okolicznościowy list od Prezydenta RP.

Minister Jan Józef Kasprzyk - Szef Urzędu ds Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył Jubilatowi replikę szabli oficerskiej oraz pamiątkowy dyplom. O. Eustachy Rakoczy został także odznaczony Złotym Medalem Pokoju oraz Kryształowym Listem Dziękczynnym od żołnierzy misji pokojowych ONZ z 11 państw. Medal wręczył płk dr Jerzy Banach - Prezes Zrzeszenia Weteranów Działań poza Granicami Państwa. Maciej Myczka – prezes SMHW wraz z adiutantem O. Eustachego Rakoczego – rotmistrzem Krzysztofem Banasiem uhonorowali Jubilata Komandorią Medalu Za Wybitne Zasługi dla Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, oraz wręczyli okolicznościowe życzenia od członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości.

Uroczystości zakończył wspólny obiad w klasztornym refektarzu i modlitwa apelowa. Każdy z gości otrzymał medal upamiętniający ten piękny jubileusz. Naszym czytelnikom przybliżamy sylwetkę tego niezwykłego kapłana i patrioty.

O. prof. dr hab. Eustachy Rakoczy jest Kapelanem Żołnierzy Niepodległości, Związku Piłsudczyków RP i Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Urodził się 24.02.1943 r. w Budzyniu. Po maturze w 1962 r. wstępuje do Zakonu Paulinów w Częstochowie. Po studiach filozoficzno - teologicznych w 1970 otrzymuje święcenia kapłańskie. Od 1994 r. doktor habilitowany nauk humanistycznych z historii. W 2002 r. doktor habilitowany nauk teologicznych.

W latach 2000 – 2006 prorektor, a 2006 – 2007 rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie. Inicjator, uczestnik i dokumentalista wielu uroczystości i wydarzeń patriotycznych. Ojciec Izby Pamięci gen. Mieczysława Boruty Spiechowicza. Autor wielu książek i artykułów. Duszpasterz weteranów WP, żołnierzy Armii Krajowej oraz żołnierzy Batalionów Chłopskich. Przyjaciel prezydenta Rzeczypospolitej Ryszarda Kaczorowskiego. Za ofiarną pracę odznaczony wielokrotnie. Służy Kościołowi i Ojczyźnie.

Foto Andrzej Woszczyna link do galerii tutaj


Dodane przez admin dnia czerwiec 28 2020 14:22:22
0 Komentarzy ~ 75 Czytań Drukuj
Nowy termin Marszy Katyńskiego!
Szanowni Państwo, w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Partnerami Marszu pragniemy poinformować, że ustalony został nowy termin „VI Marszu Katyńskiego w Wolsztynie” - sobota 19 września 2020 roku – w ramach 81. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę.

Mamy nadzieję, że jesienią wyruszymy wspólnie w symbolicznym Marszu oddając hołd naszym Bohaterom.

Każdy uczestnik Marszu otrzyma okolicznościowy medal upamiętniający 80 rocznicę Zbrodni Katyńskiej.


Z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie, związaną z pandemią wirusa COVID-19, zastrzegamy sobie prawo do odwołania wydarzenia w przypadku obostrzeń uniemożliwiających organizację Marszu.
Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości.Dodane przez admin dnia maj 04 2020 13:31:33
0 Komentarzy ~ 112 Czytań Drukuj
Uczcili pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej
10 kwietnia delegacja Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie w 80 rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 10 rocznicę Katastrofy Smoleńskiej złożyła wieniec i znicze pod Pomnikiem Wolności w Kaszczorze.

Pomnik poświęcony jest marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz prezydentom Ryszardowi Kaczorowskiemu i Lechowi Kaczyńskiemu. Pomnik upamiętnia także kilka ważnych dat z historii naszego kraju
w tym Zbrodnię Katyńską 1940 roku i Katastrofę Smoleńską 2010 roku. Kwiaty w imieniu Stowarzyszenia złożyli Krzysztof Dobrowolski i Maciej Myczka.Więcej zdjęć tutaj


Dodane przez admin dnia kwiecień 15 2020 13:37:11
0 Komentarzy ~ 120 Czytań Drukuj
Pamiętamy nawet w czasach epidemii
Dla upamiętnienia 80 rocznicy Zbrodni Katyńskiej w dniu 4 kwietnia 2020 roku przedstawiciele Stowarzyszenia (z zachowaniem reżimu sanitarnego) zapalili znicze na trasie Marszu Katyńskiego w Wolsztynie.

Znicze zapłonęły na cmentarzu pod Pomnikiem Pomordowanych, Pomnikiem Powstańca Wielkopolskiego, Pomnikiem Katyńskim i Pomnikiem Pomordowanych na Bielniku. W ten sposób uczciliśmy pamięć pomordowanych zarówno przez sowieckie NKWD jak i przez niemieckich oprawców.

Zainteresowani Marszem Katyńskim mogą obejrzeć 22 minutowy film z V Marszu Katyńskiego na stronie Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. Informujemy, że dostępny jest już kolejny 4 kwietniowy numer Biuletynu IPN poświęcony Katyniowi. Do nabycia w placówkach pocztowych i w sklepie IPN.Więcej zdjęć tutaj

Dodane przez admin dnia kwiecień 09 2020 15:39:56
0 Komentarzy ~ 119 Czytań Drukuj
Marsz Katyński - Odwołany!!!
Szanowni Państwo.

W związku z epidemią koronawirusa w naszym kraju i zaleceniami Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z przykrością informuję, że mimo zaawansowanych przygotowań do "VI Marszu Katyńskiego", który miał się odbyć w sobotę 4 kwietnia w Wolsztynie - Marsz zostaje odwołany.

Jednocześnie dziękuję wszystkim za dotychczasowe zainteresowanie, za udzielone wsparcie i chęć uczestnictwa. Zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, aby to ważne wydarzenie towarzyszące 80 rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyło się w innym terminie. Wszystko zapowiadało, że tegoroczna edycja Marszu będzie największa z dotychczasowych, dlatego ta decyzja jest dla nas również bardzo bolesna. Ufamy jednak, że uda się wyznaczyć nowy termin, który pozwoli nam wszystkim oddać należyty hołd Polakom pomordowanym na Wschodzie.

Z wyrazami szacunku -
Maciej Myczka prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości.

Dodane przez admin dnia marzec 12 2020 21:59:03
0 Komentarzy ~ 127 Czytań Drukuj
Strona 1 z 19 1 2 3 4 > >>
ˆ
Copyright © SMHW 2010

Pozyskiwanie i rozpowszechnianie zawartości strony wyłącznie z zgodą SMHW

SMHW nie identyfikuje się z którąkolwiek ideologią totalitarną. Materiały zamieszczone na stronie mają charakter kolekcjonerski i informacyjny .


stat4u
Powered by: PHP-Fusion v6.01
voodz theme by: sonar

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl