Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Forum
Galeria
Galeria archiwum
Artykuły
Mapa wydarzeń
Linki
Kontakt
Księga Gości / Guestbook
facebook
Na Forum
Najnowsze Tematy
Składki i wpisowe za...
IV Marsz Katyński w ...
Składki członkowskie
Galeria archiwum
Narodowe Święto Niep...
Najciekawsze Tematy
Składki i wpisowe... [1]
Narodowe Święto N... [1]
IV Marsz Katyński... [0]
Składki członkowskie [0]
Galeria archiwum [0]
mapa odwiedzających
Locations of visitors to this page
Od Rakowieckiej do Łączki w Wolsztynie
We wtorek, 28 listopada br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn miał miejsce wykład Jarosława Wróblewskiego pt. "Od Rakowieckiej do Łączki". Inicjatorem spotkania było Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości z Wolsztyna. Spotkanie otworzył Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis, który powitał zaproszonego gościa i wszystkich uczestników spotkania.

Czym w istocie były zbrodnie w komunistycznej Polsce? Kim byli Żołnierze Wyklęci Niezłomni? Na te i wiele innych pytań starał się odpowiedzieć Jarosław Wróblewski historyk, który oprócz wiedzy książkowej ma również empiryczne doświadczenia. Przesiewał ziemię na „Łączce” – odnajdywał szczątki ludzkie i przedmioty ludzi pomordowanych przez władze. Kwatera „Ł”- kwatera na Łączce to miejsce pochówku przy murze cmentarnym Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945–1956, często w więzieniu mokotowskim.

Na terenie Łączki znajduje się Panteon – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych. - Nasz gość to wybitna postać, szeroko znana i ceniona za swą patriotyczną działalność na wielu polach swej niezwykłej społecznej aktywności. To Pan Wróblewski jest pomysłodawcą i organizatorem Katańskiego Marszu Cieni, którego córką jest Marsz Katyński w Wolsztynie. Za swą wybitną działalność został uhonorowany przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi dla Rzeczypospolitej.- mówił Maciej Myczka z wolsztyńskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości. Ten wstęp był najlepszym podsumowaniem kompetencji prelegenta, który w plastyczny wręcz sposób – posługując się paletą uczuć, wrażeń i własnej wiedzy, przedstawił zebranym obraz niewyobrażalny dla wielu. Niestety jednak – prawdziwy. Po wykładzie, J. Wróblewski zapalił znicz pod wolsztyńskim pomnikiem Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych. Odwiedził również muzeum Rożka.

Jarosław Wróblewski urodził się Zielonej Górze lat 48, jest absolwentem Wydziału Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Był w Ruchu Młodzieży Niezależnej, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Należy do Grupy Historycznej Zgrupowanie Radosław. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy w uznaniu zasług dla stolicy. Za książkę „Zośkowiec” o losach Henryka Kończykowskiego ps „Halicz” z Bataliony Zośka otrzymał nagrodę w konkursie Historyczna Książka Roku za najlepszą książkę popularnonaukową poświęconą historii Polski w XX wieku. Jest autorem książki „Gryf” o gen. bryg. Januszu Brochwiczowi Lewińskiemu. Kolejna książka to „ Kwatera Ł – Wolność Jest Kuloodporna”. Aktualnie jest pracownikiem naukowym Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Na Rakowieckiej. Ma żonę i czworo dzieci. Mieszka w Warszawie na Żoliborzu.

Fotorelacja pod linkiem
Dodane przez admin dnia listopad 29 2019 08:56:54
0 Komentarzy ~ 137 Czytań Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Powered by: PHP-Fusion v6.01
voodz theme by: sonar

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl