Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Forum
Galeria
Galeria archiwum
Artykuły
Mapa wydarzeń
Linki
Kontakt
Księga Gości / Guestbook
facebook
Na Forum
Najnowsze Tematy
Składki i wpisowe za...
IV Marsz Katyński w ...
Składki członkowskie
Galeria archiwum
Narodowe Święto Niep...
Najciekawsze Tematy
Składki i wpisowe... [1]
Narodowe Święto N... [1]
IV Marsz Katyński... [0]
Składki członkowskie [0]
Galeria archiwum [0]
mapa odwiedzających
Locations of visitors to this page
18.09.2012W dniach 14 i 17 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świętnie odbyły się kolejne lekcje „żywej historii” prowadzone przez członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości z Wolsztyna. Lekcje poświęcone były „120 rocznicy urodzin i 45 rocznicy śmierci gen. Stanisława Sosabowskiego oraz największej operacji powietrzno-desantowej II wojny światowej Market-Garden”.

Każdy uczeń mógł poczuć się prawdziwym skoczkiem, bowiem zakładano spadochron, hełm skoczka i skakano z „samolotu – skrzyni”. Pozostałe dzieci imitowały warkot silników samolotu. W tak realistycznej scenerii było dużo emocji i radości. Wszystkie dzieci odbyły przejażdżkę samochodem wojskowym. Następnie przystąpiono do lekcji pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszyscy obserwowali, a następnie ćwiczyli samodzielnie procedury pierwszej pomocy, począwszy od alarmowania służb ratunkowych, a kończąc na prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Były także drobne upominki dla najbardziej aktywnych uczniów.
Blisko sześć godzin zajęć przeleciało bardzo szybko, a ich zakończenie dzieci przyjęły z żalem.

Lekcja historii korespondowała z tradycjami Szkoły i z wychowywaniem uczniów w duchu patriotycznym. Uczniowie zademonstrowali Sztandar swojej Szkoły i piękny ceremoniał ze Sztandarem, który 17 września był punktem centralnym uroczystości szkolnych. O godz 11.00 zabrzmiały dźwięki syreny, a uczniowie w odświętnych strojach zebrali się przy „dębie katyńskim” poświęconym Szczepanowi Wróblewiczowi, posterunkowemu Policji Państwowej w Wolsztynie,
który zginął w 1940 roku w Twerze rozstrzelany przez sowieckie NKWD. Podniosłą uroczystość poprowadził dyrektor Szkoły pan Jerzy Luftmann w mundurze polskiego pułkownika 6 pp z Wilna. Członkowie Stowarzyszenia także wystąpili w historycznych mundurach z tego okresu.
Odczytano instrukcję NKWD nr 001223 z 11 października 1939 roku o trybie wysiedlania antysowieckich elementów z Białorusi, Litwy i Ukrainy (mowa tu o polskich kresach wschodnich). Odczytano także rozkaz Komisarza Ludowych Spraw Wewnętrznych Związku SRR – Ł. Berii zatwierdzony przez Stalina, dotyczący zamordowania oficerów wojska polskiego, policji państwowej, KOP, inteligencji, ziemiaństwa, urzędników i księży. W tej uroczystości honorowymi gośćmi byli członkowie rodziny zamordowanego Szczepana Wróblewicza.

Nadmieniam, że lekcje z udziałem członków SMHW mogły się odbyć dzięki finansowemu wsparciu przez Burmistrza Wolsztyna pana Andrzeja Rogozinskiego zadań z zakresu edukacji pro-zdrowotnej oraz w zakresie podtrzymywania polskiej tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej. Podziękowania należą się także członkom Rady Miejskiej.


Dodane przez admin dnia wrzesień 18 2012 20:19:56
0 Komentarzy ~ 556 Czytań Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Powered by: PHP-Fusion v6.01
voodz theme by: sonar

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl