Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Forum
Galeria
Galeria archiwum
Artykuły
Mapa wydarzeń
Linki
Kontakt
Księga Gości / Guestbook
facebook
Na Forum
Najnowsze Tematy
Składki i wpisowe za...
IV Marsz Katyński w ...
Składki członkowskie
Galeria archiwum
Narodowe Święto Niep...
Najciekawsze Tematy
Składki i wpisowe... [1]
Narodowe Święto N... [1]
IV Marsz Katyński... [0]
Składki członkowskie [0]
Galeria archiwum [0]
mapa odwiedzających
Locations of visitors to this page
Niezwykły jubileusz
14 czerwca 2020 roku przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej odbyła się uroczysta msza święta z okazji Złotego Jubileuszu Kapłaństwa i ofiarnej służby w Najjaśniejszej Rzeczypospolitej O. prof. dr hab. Eustachego Rakoczego ZP.

W trakcie uroczystości O. Eustachy Rakoczy - Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w kultywowaniu i propagowaniu tradycji patriotycznych, za pracę duszpasterską i działalność społeczną. W imieniu Prezydenta RP Krzyż Komandorski OOP wręczył Sekretarz Stanu w KPRP - Minister Andrzej Dera. Minister odczytał również okolicznościowy list od Prezydenta RP.

Minister Jan Józef Kasprzyk - Szef Urzędu ds Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył Jubilatowi replikę szabli oficerskiej oraz pamiątkowy dyplom. O. Eustachy Rakoczy został także odznaczony Złotym Medalem Pokoju oraz Kryształowym Listem Dziękczynnym od żołnierzy misji pokojowych ONZ z 11 państw. Medal wręczył płk dr Jerzy Banach - Prezes Zrzeszenia Weteranów Działań poza Granicami Państwa. Maciej Myczka – prezes SMHW wraz z adiutantem O. Eustachego Rakoczego – rotmistrzem Krzysztofem Banasiem uhonorowali Jubilata Komandorią Medalu Za Wybitne Zasługi dla Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, oraz wręczyli okolicznościowe życzenia od członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości.

Uroczystości zakończył wspólny obiad w klasztornym refektarzu i modlitwa apelowa. Każdy z gości otrzymał medal upamiętniający ten piękny jubileusz. Naszym czytelnikom przybliżamy sylwetkę tego niezwykłego kapłana i patrioty.

O. prof. dr hab. Eustachy Rakoczy jest Kapelanem Żołnierzy Niepodległości, Związku Piłsudczyków RP i Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Urodził się 24.02.1943 r. w Budzyniu. Po maturze w 1962 r. wstępuje do Zakonu Paulinów w Częstochowie. Po studiach filozoficzno - teologicznych w 1970 otrzymuje święcenia kapłańskie. Od 1994 r. doktor habilitowany nauk humanistycznych z historii. W 2002 r. doktor habilitowany nauk teologicznych.

W latach 2000 – 2006 prorektor, a 2006 – 2007 rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie. Inicjator, uczestnik i dokumentalista wielu uroczystości i wydarzeń patriotycznych. Ojciec Izby Pamięci gen. Mieczysława Boruty Spiechowicza. Autor wielu książek i artykułów. Duszpasterz weteranów WP, żołnierzy Armii Krajowej oraz żołnierzy Batalionów Chłopskich. Przyjaciel prezydenta Rzeczypospolitej Ryszarda Kaczorowskiego. Za ofiarną pracę odznaczony wielokrotnie. Służy Kościołowi i Ojczyźnie.

Foto Andrzej Woszczyna link do galerii tutaj


Dodane przez admin dnia czerwiec 28 2020 14:22:22
0 Komentarzy ~ 13 Czytań Drukuj
Nowy termin Marszy Katyńskiego!
Szanowni Państwo, w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Partnerami Marszu pragniemy poinformować, że ustalony został nowy termin „VI Marszu Katyńskiego w Wolsztynie” - sobota 19 września 2020 roku – w ramach 81. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę.

Mamy nadzieję, że jesienią wyruszymy wspólnie w symbolicznym Marszu oddając hołd naszym Bohaterom.

Każdy uczestnik Marszu otrzyma okolicznościowy medal upamiętniający 80 rocznicę Zbrodni Katyńskiej.


Z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie, związaną z pandemią wirusa COVID-19, zastrzegamy sobie prawo do odwołania wydarzenia w przypadku obostrzeń uniemożliwiających organizację Marszu.
Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości.Dodane przez admin dnia maj 04 2020 13:31:33
0 Komentarzy ~ 59 Czytań Drukuj
Uczcili pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej
10 kwietnia delegacja Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie w 80 rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 10 rocznicę Katastrofy Smoleńskiej złożyła wieniec i znicze pod Pomnikiem Wolności w Kaszczorze.

Pomnik poświęcony jest marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz prezydentom Ryszardowi Kaczorowskiemu i Lechowi Kaczyńskiemu. Pomnik upamiętnia także kilka ważnych dat z historii naszego kraju
w tym Zbrodnię Katyńską 1940 roku i Katastrofę Smoleńską 2010 roku. Kwiaty w imieniu Stowarzyszenia złożyli Krzysztof Dobrowolski i Maciej Myczka.Więcej zdjęć tutaj


Dodane przez admin dnia kwiecień 15 2020 13:37:11
0 Komentarzy ~ 73 Czytań Drukuj
Pamiętamy nawet w czasach epidemii
Dla upamiętnienia 80 rocznicy Zbrodni Katyńskiej w dniu 4 kwietnia 2020 roku przedstawiciele Stowarzyszenia (z zachowaniem reżimu sanitarnego) zapalili znicze na trasie Marszu Katyńskiego w Wolsztynie.

Znicze zapłonęły na cmentarzu pod Pomnikiem Pomordowanych, Pomnikiem Powstańca Wielkopolskiego, Pomnikiem Katyńskim i Pomnikiem Pomordowanych na Bielniku. W ten sposób uczciliśmy pamięć pomordowanych zarówno przez sowieckie NKWD jak i przez niemieckich oprawców.

Zainteresowani Marszem Katyńskim mogą obejrzeć 22 minutowy film z V Marszu Katyńskiego na stronie Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. Informujemy, że dostępny jest już kolejny 4 kwietniowy numer Biuletynu IPN poświęcony Katyniowi. Do nabycia w placówkach pocztowych i w sklepie IPN.Więcej zdjęć tutaj

Dodane przez admin dnia kwiecień 09 2020 15:39:56
0 Komentarzy ~ 68 Czytań Drukuj
Marsz Katyński - Odwołany!!!
Szanowni Państwo.

W związku z epidemią koronawirusa w naszym kraju i zaleceniami Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z przykrością informuję, że mimo zaawansowanych przygotowań do "VI Marszu Katyńskiego", który miał się odbyć w sobotę 4 kwietnia w Wolsztynie - Marsz zostaje odwołany.

Jednocześnie dziękuję wszystkim za dotychczasowe zainteresowanie, za udzielone wsparcie i chęć uczestnictwa. Zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, aby to ważne wydarzenie towarzyszące 80 rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyło się w innym terminie. Wszystko zapowiadało, że tegoroczna edycja Marszu będzie największa z dotychczasowych, dlatego ta decyzja jest dla nas również bardzo bolesna. Ufamy jednak, że uda się wyznaczyć nowy termin, który pozwoli nam wszystkim oddać należyty hołd Polakom pomordowanym na Wschodzie.

Z wyrazami szacunku -
Maciej Myczka prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości.

Dodane przez admin dnia marzec 12 2020 21:59:03
0 Komentarzy ~ 82 Czytań Drukuj
Zaproszenie na Marsz Katyński w 80. rocznicę Zbrodni
„VI Marsz Katyński w Wolsztynie”

W dniu 4 kwietnia 2020 roku w Wolsztynie odbędzie się „VI Marsz Katyński”. Organizatorami są: Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. Tegoroczny Marsz objęty został Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Patronat Honorowy sprawuje Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Partnerami Marszu są przedstawiciele wszystkich samorządów z terenu powiatu wolsztyńskiego.

Na szczególne podkreślenie zasługuje udział PKP CARGO, Parowozowni Wolsztyn i Wolsztyńskiego Domu Kultury. Te instytucje współtworzą Marsz od samego początku i to dzięki nim ma on tak podniosły i niepowtarzalny wymiar organizacyjny i emocjonalny. Oczywiście najważniejszymi uczestnikami Marszu są dla nas Rodziny Katyńskie i Sybiracy.

Uroczystość ma na celu uczczenie pamięci 22 tysięcy polskich jeńców wojennych, wśród których byli oficerowie Wojska Polskiego, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza oraz funkcjonariusze Policji Państwowej, Straży Więziennej, Kolejarze i Leśnicy pomordowani przez Sowietów w Katyniu, Charkowie, Twerze, Bykowni i w wielu innych miejscach na nieludzkiej ziemi. Wśród pomordowanych było blisko 1.600 Wielkopolan, w tym około 400 Powstańców Wielkopolskich, 668 kolejarzy i 724 leśników.

Marsz Katyński jest uroczystością edukacyjno – historyczną nastawioną na przekaz historyczny oraz krzewienie patriotyzmu. Uroczystość zakończy Apel Pamięci z udziałem żołnierzy 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa.

Patronat medialny sprawują:
TVP 3 Poznań, „Głos Wolsztyński” i „Wasz Dzień Po Dniu”.
W tym roku przypada 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej, przez co Marsz będzie miał szczególny wymiar. Tak, jak co roku od 6 lat, wspólnie oddamy symboliczny hołd wszystkim Polakom pomordowanym z rąk sowieckich oprawców. Będziemy szli przez Wolsztyn w milczeniu i ze ściśniętym gardłem. Marsz nie ma charakteru politycznego, ma wymiar historyczny.

Zapraszamy do licznego udziału.Dodane przez admin dnia luty 14 2020 01:12:35
0 Komentarzy ~ 88 Czytań Drukuj
Uroczysty pochówek płk. Wincentego Wierzejewskiego
W dniu 18.12.2019 w Poznaniu odbyła się patriotyczno – religijna uroczystość pochówku prochów płk Wincentego Wierzejewskiego oraz jego małżonki Winifred Mary Wierzejewskiej, których szczątki spoczywały dotychczas na cmentarzu w Leeds w Wielkiej Brytanii.

Płk Wincenty Wierzejewski , wybitny powstaniec wielkopolski, współtwórca wielkopolskiego skautingu, komendant Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego, po latach na wychodźstwie spoczął wreszcie w ziemi ojczystej na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, na Wzgórzu św. Wojciecha.

Ceremonię pochówku zorganizowali: Instytut Pamięci Narodowej, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Poznania i Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość stała się okazją do wielkiej patriotycznej manifestacji społeczeństwa wielkopolski.

Udział wzięli w niej także wolsztynianie, którzy pełnili służbę sztandarową. Sztandar ZG TPPW 1918/19 prezentowali Krzysztof Dobrowolski, Zbigniew Heliński i Maciej Myczka. Historyczny Sztandar Powstańców Wielkopolskich z Wolsztyna prezentowali Dominik Sroka, Waldemar Banaszyński i Sebastian Rosik, Historyczny Sztandar Powstańców Wlkp. z Kaszczoru prezentowała młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kaszczorze i harcerze z wolsztyńskiej Chorągwi. Wszystkimi pocztami dowodził Maciej Myczka. Działania koordynował Adam Gajda.

Zdjęcia Anny Nowaczyk tutajDodane przez admin dnia styczeń 11 2020 16:17:47
0 Komentarzy ~ 110 Czytań Drukuj
Warszawskie uroczystości rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
Wzorem lat ubiegłych 28 grudnia 2019 roku w Warszawie odbyły się uroczystości poświęcone 101 rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Uroczystość rozpoczęła Msza Św. W kościele O. Dominikanów. Piękne patriotyczne słowo wygłosił o. Stanisław Tasiemski. Po Mszy delegacje udały się na Plac Marszałka Piłsudskiego, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbyły główne uroczystości i Apel Pamięci.

Delegacje z całej Wielkopolski składały wieńce. Wieniec w imieniu Starosty wolsztyńskiego - Jacka Skrobisza złożyli: Maciej Myczka, Krzysztof Dobrowolski i Adam Gajda. W imieniu Burmistrza Wolsztyna - Wojciecha Lisa wieniec złożyli; Hubert Rokoszewski, Dominik Sroka i Miłosz Słowiński. W imieniu Wójta Gminy Przemęt i społeczeństwa wieniec złożył Antoni Fornalski.

Po złożeniu wieńców delegacje udały się na Wojskowe Powązki gdzie przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich złożono wieńce i zapalono znicze. Kwiaty składano także przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i na Kwaterze Ł Żołnierzom Niezłomnym i Niepokonanym.

Zdjęcia: Aliny Kucharskiej i Moniki Marciniak tutajDodane przez admin dnia styczeń 08 2020 23:49:10
0 Komentarzy ~ 107 Czytań Drukuj
Apel Jasnogórski
w intencji Powstańców Wielkopolskich w 101 rocznicę zwycięskiego powstania

W dniu 20.12.2019 roku Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości O. Prof. Eustachy Rakoczy ZP wraz z Jasnogórskim Korpusem Oficerskim poprowadził patriotyczny Apel z okazji 101 rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

W Apelu uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości, którzy zaprezentowali historyczny sztandar Powstańców Wielkopolskich z Wolsztyna. W skład pocztu w umundurowaniu Armii Wielkopolskiej weszli: Miłosz Słowiński, Krzysztof Dobrowolski i Franciszek Longier. Maciej Myczka w historycznym mundurze gen. Józefa Dowbor Muśnickiego złożył uroczysty meldunek Jasnogórskiej Hetmance.

Swoje wystąpienie mieli także: Starosta chodzieski - Mirosław Juraszek i  członek ZG TPPW 1918/19 – Roman Grewling.
Zdjęcia: Andrzeja Woszczyny tutajDodane przez admin dnia grudzień 30 2019 23:49:17
0 Komentarzy ~ 146 Czytań Drukuj
Od Rakowieckiej do Łączki w Wolsztynie
We wtorek, 28 listopada br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn miał miejsce wykład Jarosława Wróblewskiego pt. "Od Rakowieckiej do Łączki". Inicjatorem spotkania było Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości z Wolsztyna. Spotkanie otworzył Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis, który powitał zaproszonego gościa i wszystkich uczestników spotkania.

Czym w istocie były zbrodnie w komunistycznej Polsce? Kim byli Żołnierze Wyklęci Niezłomni? Na te i wiele innych pytań starał się odpowiedzieć Jarosław Wróblewski historyk, który oprócz wiedzy książkowej ma również empiryczne doświadczenia. Przesiewał ziemię na „Łączce” – odnajdywał szczątki ludzkie i przedmioty ludzi pomordowanych przez władze. Kwatera „Ł”- kwatera na Łączce to miejsce pochówku przy murze cmentarnym Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945–1956, często w więzieniu mokotowskim.

Na terenie Łączki znajduje się Panteon – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych. - Nasz gość to wybitna postać, szeroko znana i ceniona za swą patriotyczną działalność na wielu polach swej niezwykłej społecznej aktywności. To Pan Wróblewski jest pomysłodawcą i organizatorem Katańskiego Marszu Cieni, którego córką jest Marsz Katyński w Wolsztynie. Za swą wybitną działalność został uhonorowany przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi dla Rzeczypospolitej.- mówił Maciej Myczka z wolsztyńskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości. Ten wstęp był najlepszym podsumowaniem kompetencji prelegenta, który w plastyczny wręcz sposób – posługując się paletą uczuć, wrażeń i własnej wiedzy, przedstawił zebranym obraz niewyobrażalny dla wielu. Niestety jednak – prawdziwy. Po wykładzie, J. Wróblewski zapalił znicz pod wolsztyńskim pomnikiem Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych. Odwiedził również muzeum Rożka.

Jarosław Wróblewski urodził się Zielonej Górze lat 48, jest absolwentem Wydziału Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Był w Ruchu Młodzieży Niezależnej, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Należy do Grupy Historycznej Zgrupowanie Radosław. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy w uznaniu zasług dla stolicy. Za książkę „Zośkowiec” o losach Henryka Kończykowskiego ps „Halicz” z Bataliony Zośka otrzymał nagrodę w konkursie Historyczna Książka Roku za najlepszą książkę popularnonaukową poświęconą historii Polski w XX wieku. Jest autorem książki „Gryf” o gen. bryg. Januszu Brochwiczowi Lewińskiemu. Kolejna książka to „ Kwatera Ł – Wolność Jest Kuloodporna”. Aktualnie jest pracownikiem naukowym Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Na Rakowieckiej. Ma żonę i czworo dzieci. Mieszka w Warszawie na Żoliborzu.

Fotorelacja pod linkiem
Dodane przez admin dnia listopad 29 2019 08:56:54
0 Komentarzy ~ 136 Czytań Drukuj
Zaproszenie na wykłady do Biblioteki


Dodane przez admin dnia listopad 21 2019 21:05:21
0 Komentarzy ~ 139 Czytań Drukuj
Strona 1 z 19 1 2 3 4 > >>
Powered by: PHP-Fusion v6.01
voodz theme by: sonar

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl