Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Forum
Galeria
Galeria archiwum
Artykuły
Mapa wydarzeń
Linki
Kontakt
Księga Gości / Guestbook
facebook
Na Forum
Najnowsze Tematy
Składki i wpisowe za...
IV Marsz Katyński w ...
Składki członkowskie
Galeria archiwum
Narodowe Święto Niep...
Najciekawsze Tematy
Składki i wpisowe... [1]
Narodowe Święto N... [1]
IV Marsz Katyński... [0]
Składki członkowskie [0]
Galeria archiwum [0]
mapa odwiedzających
Locations of visitors to this page
Marsz Katyński - Odwołany!!!
Szanowni Państwo.

W związku z epidemią koronawirusa w naszym kraju i zaleceniami Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z przykrością informuję, że mimo zaawansowanych przygotowań do "VI Marszu Katyńskiego", który miał się odbyć w sobotę 4 kwietnia w Wolsztynie - Marsz zostaje odwołany.

Jednocześnie dziękuję wszystkim za dotychczasowe zainteresowanie, za udzielone wsparcie i chęć uczestnictwa. Zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, aby to ważne wydarzenie towarzyszące 80 rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyło się w innym terminie. Wszystko zapowiadało, że tegoroczna edycja Marszu będzie największa z dotychczasowych, dlatego ta decyzja jest dla nas również bardzo bolesna. Ufamy jednak, że uda się wyznaczyć nowy termin, który pozwoli nam wszystkim oddać należyty hołd Polakom pomordowanym na Wschodzie.

Z wyrazami szacunku -
Maciej Myczka prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości.

Dodane przez admin dnia marzec 12 2020 21:59:03
0 Komentarzy ~ 16 Czytań Drukuj
Zaproszenie na Marsz Katyński w 80. rocznicę Zbrodni
„VI Marsz Katyński w Wolsztynie”

W dniu 4 kwietnia 2020 roku w Wolsztynie odbędzie się „VI Marsz Katyński”. Organizatorami są: Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. Tegoroczny Marsz objęty został Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Patronat Honorowy sprawuje Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Partnerami Marszu są przedstawiciele wszystkich samorządów z terenu powiatu wolsztyńskiego.

Na szczególne podkreślenie zasługuje udział PKP CARGO, Parowozowni Wolsztyn i Wolsztyńskiego Domu Kultury. Te instytucje współtworzą Marsz od samego początku i to dzięki nim ma on tak podniosły i niepowtarzalny wymiar organizacyjny i emocjonalny. Oczywiście najważniejszymi uczestnikami Marszu są dla nas Rodziny Katyńskie i Sybiracy.

Uroczystość ma na celu uczczenie pamięci 22 tysięcy polskich jeńców wojennych, wśród których byli oficerowie Wojska Polskiego, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza oraz funkcjonariusze Policji Państwowej, Straży Więziennej, Kolejarze i Leśnicy pomordowani przez Sowietów w Katyniu, Charkowie, Twerze, Bykowni i w wielu innych miejscach na nieludzkiej ziemi. Wśród pomordowanych było blisko 1.600 Wielkopolan, w tym około 400 Powstańców Wielkopolskich, 668 kolejarzy i 724 leśników.

Marsz Katyński jest uroczystością edukacyjno – historyczną nastawioną na przekaz historyczny oraz krzewienie patriotyzmu. Uroczystość zakończy Apel Pamięci z udziałem żołnierzy 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa.

Patronat medialny sprawują:
TVP 3 Poznań, „Głos Wolsztyński” i „Wasz Dzień Po Dniu”.
W tym roku przypada 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej, przez co Marsz będzie miał szczególny wymiar. Tak, jak co roku od 6 lat, wspólnie oddamy symboliczny hołd wszystkim Polakom pomordowanym z rąk sowieckich oprawców. Będziemy szli przez Wolsztyn w milczeniu i ze ściśniętym gardłem. Marsz nie ma charakteru politycznego, ma wymiar historyczny.

Zapraszamy do licznego udziału.Dodane przez admin dnia luty 14 2020 01:12:35
0 Komentarzy ~ 25 Czytań Drukuj
Uroczysty pochówek płk. Wincentego Wierzejewskiego
W dniu 18.12.2019 w Poznaniu odbyła się patriotyczno – religijna uroczystość pochówku prochów płk Wincentego Wierzejewskiego oraz jego małżonki Winifred Mary Wierzejewskiej, których szczątki spoczywały dotychczas na cmentarzu w Leeds w Wielkiej Brytanii.

Płk Wincenty Wierzejewski , wybitny powstaniec wielkopolski, współtwórca wielkopolskiego skautingu, komendant Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego, po latach na wychodźstwie spoczął wreszcie w ziemi ojczystej na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, na Wzgórzu św. Wojciecha.

Ceremonię pochówku zorganizowali: Instytut Pamięci Narodowej, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Poznania i Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość stała się okazją do wielkiej patriotycznej manifestacji społeczeństwa wielkopolski.

Udział wzięli w niej także wolsztynianie, którzy pełnili służbę sztandarową. Sztandar ZG TPPW 1918/19 prezentowali Krzysztof Dobrowolski, Zbigniew Heliński i Maciej Myczka. Historyczny Sztandar Powstańców Wielkopolskich z Wolsztyna prezentowali Dominik Sroka, Waldemar Banaszyński i Sebastian Rosik, Historyczny Sztandar Powstańców Wlkp. z Kaszczoru prezentowała młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kaszczorze i harcerze z wolsztyńskiej Chorągwi. Wszystkimi pocztami dowodził Maciej Myczka. Działania koordynował Adam Gajda.

Zdjęcia Anny Nowaczyk tutajDodane przez admin dnia styczeń 11 2020 16:17:47
0 Komentarzy ~ 48 Czytań Drukuj
Warszawskie uroczystości rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
Wzorem lat ubiegłych 28 grudnia 2019 roku w Warszawie odbyły się uroczystości poświęcone 101 rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Uroczystość rozpoczęła Msza Św. W kościele O. Dominikanów. Piękne patriotyczne słowo wygłosił o. Stanisław Tasiemski. Po Mszy delegacje udały się na Plac Marszałka Piłsudskiego, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbyły główne uroczystości i Apel Pamięci.

Delegacje z całej Wielkopolski składały wieńce. Wieniec w imieniu Starosty wolsztyńskiego - Jacka Skrobisza złożyli: Maciej Myczka, Krzysztof Dobrowolski i Adam Gajda. W imieniu Burmistrza Wolsztyna - Wojciecha Lisa wieniec złożyli; Hubert Rokoszewski, Dominik Sroka i Miłosz Słowiński. W imieniu Wójta Gminy Przemęt i społeczeństwa wieniec złożył Antoni Fornalski.

Po złożeniu wieńców delegacje udały się na Wojskowe Powązki gdzie przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich złożono wieńce i zapalono znicze. Kwiaty składano także przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i na Kwaterze Ł Żołnierzom Niezłomnym i Niepokonanym.

Zdjęcia: Aliny Kucharskiej i Moniki Marciniak tutajDodane przez admin dnia styczeń 08 2020 23:49:10
0 Komentarzy ~ 44 Czytań Drukuj
Apel Jasnogórski
w intencji Powstańców Wielkopolskich w 101 rocznicę zwycięskiego powstania

W dniu 20.12.2019 roku Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości O. Prof. Eustachy Rakoczy ZP wraz z Jasnogórskim Korpusem Oficerskim poprowadził patriotyczny Apel z okazji 101 rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

W Apelu uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości, którzy zaprezentowali historyczny sztandar Powstańców Wielkopolskich z Wolsztyna. W skład pocztu w umundurowaniu Armii Wielkopolskiej weszli: Miłosz Słowiński, Krzysztof Dobrowolski i Franciszek Longier. Maciej Myczka w historycznym mundurze gen. Józefa Dowbor Muśnickiego złożył uroczysty meldunek Jasnogórskiej Hetmance.

Swoje wystąpienie mieli także: Starosta chodzieski - Mirosław Juraszek i  członek ZG TPPW 1918/19 – Roman Grewling.
Zdjęcia: Andrzeja Woszczyny tutajDodane przez admin dnia grudzień 30 2019 23:49:17
0 Komentarzy ~ 76 Czytań Drukuj
Od Rakowieckiej do Łączki w Wolsztynie
We wtorek, 28 listopada br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn miał miejsce wykład Jarosława Wróblewskiego pt. "Od Rakowieckiej do Łączki". Inicjatorem spotkania było Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości z Wolsztyna. Spotkanie otworzył Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis, który powitał zaproszonego gościa i wszystkich uczestników spotkania.

Czym w istocie były zbrodnie w komunistycznej Polsce? Kim byli Żołnierze Wyklęci Niezłomni? Na te i wiele innych pytań starał się odpowiedzieć Jarosław Wróblewski historyk, który oprócz wiedzy książkowej ma również empiryczne doświadczenia. Przesiewał ziemię na „Łączce” – odnajdywał szczątki ludzkie i przedmioty ludzi pomordowanych przez władze. Kwatera „Ł”- kwatera na Łączce to miejsce pochówku przy murze cmentarnym Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945–1956, często w więzieniu mokotowskim.

Na terenie Łączki znajduje się Panteon – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych. - Nasz gość to wybitna postać, szeroko znana i ceniona za swą patriotyczną działalność na wielu polach swej niezwykłej społecznej aktywności. To Pan Wróblewski jest pomysłodawcą i organizatorem Katańskiego Marszu Cieni, którego córką jest Marsz Katyński w Wolsztynie. Za swą wybitną działalność został uhonorowany przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi dla Rzeczypospolitej.- mówił Maciej Myczka z wolsztyńskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości. Ten wstęp był najlepszym podsumowaniem kompetencji prelegenta, który w plastyczny wręcz sposób – posługując się paletą uczuć, wrażeń i własnej wiedzy, przedstawił zebranym obraz niewyobrażalny dla wielu. Niestety jednak – prawdziwy. Po wykładzie, J. Wróblewski zapalił znicz pod wolsztyńskim pomnikiem Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych. Odwiedził również muzeum Rożka.

Jarosław Wróblewski urodził się Zielonej Górze lat 48, jest absolwentem Wydziału Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Był w Ruchu Młodzieży Niezależnej, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Należy do Grupy Historycznej Zgrupowanie Radosław. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy w uznaniu zasług dla stolicy. Za książkę „Zośkowiec” o losach Henryka Kończykowskiego ps „Halicz” z Bataliony Zośka otrzymał nagrodę w konkursie Historyczna Książka Roku za najlepszą książkę popularnonaukową poświęconą historii Polski w XX wieku. Jest autorem książki „Gryf” o gen. bryg. Januszu Brochwiczowi Lewińskiemu. Kolejna książka to „ Kwatera Ł – Wolność Jest Kuloodporna”. Aktualnie jest pracownikiem naukowym Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Na Rakowieckiej. Ma żonę i czworo dzieci. Mieszka w Warszawie na Żoliborzu.

Fotorelacja pod linkiem
Dodane przez admin dnia listopad 29 2019 08:56:54
0 Komentarzy ~ 59 Czytań Drukuj
Zaproszenie na wykłady do Biblioteki


Dodane przez admin dnia listopad 21 2019 21:05:21
0 Komentarzy ~ 70 Czytań Drukuj
Uroczysta Msza Święta w intencji gen. Józefa Dowbor Muśnickiego.
W dniu 20.10.2019 roku w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze odbyła się msza święta dla uczczenia 152 rocznicy urodzin i 82 rocznicy śmierci dowódcy Powstania Wielkopolskiego gen. broni Józefa Dowbor -Muśnickiego. Uroczystości zorganizowało koło nr 5 TPPW z Zielonej Góry pod kierownictwem Pana Mieszko Kamińskiego – prezesa koła.

W odświętnie udekorowanej świątyni modlili się licznie przybyli parafianie i goście. Mszę rozpoczęto odegraniem na trąbce „trumpet voluntary” przy dźwiękach, którego wprowadzono poczty sztandarowe, którym przewodził historyczny sztandar Powstańców Wielkopolskich z Wolsztyna. W skład pocztu weszli: Maciej Myczka i Dominik Sroka w historycznych mundurach ze Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Były także poczty sztandarowe TPPW z Zielonej Góry, Zespołu Szkół Technicznych i Szkół Ekonomicznych.

Wśród gości obecni byli przedstawiciele Wojska Polskiego w osobach mjr. Grzegorza Homziuka – WKU i mjr. Grzegorza Dyla z WSzW. Mszę świętą odprawiał ks. prałat proboszcz Jan Pawlak – kapelan koła nr 5 TPPW w koncelebrze z ks. kanonikiem ppor. Jerzym Lochem. Żołnierze złożyli kwiaty i znicze pod wizerunkiem generała Dowbor-Muśnickiego. Po mszy świętej i odprowadzeniu sztandarów ks. proboszcz zaprosił biorących udział we mszy na poczęstunek na probostwie.
Zdjęcia Rozalia Kaczmarek tutajDodane przez admin dnia październik 28 2019 10:49:53
0 Komentarzy ~ 81 Czytań Drukuj
75 rocznica operacji „Market Garden”
W 30 edycji Zawodów Latawcowych zorganizowanych przez WDK na Lądowisku w Powodowie, udział wzięła 5 osobowa grupa członków Związku Polskich Spadochroniarzy w Niemczech oraz 6 członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości.

Zaprezentowali oni historyczne odznaczenia, dokumenty, wyposażenie, i broń spadochroniarzy 1 SBS gen. Stanisława Sosabowskiego. Eksponaty udostępniło Lubuskie Muzeum Wojskowe. Krótką prelekcję w 75 rocznicę operacji „Market Garden” i udziału w niej polskiej 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej przedstawił pan Lech Prieff – prezes PZS w Niemczech.

Prezentowano spadochrony i umundurowanie skoczków. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przejażdżki samochodem terenowym GAZ 69AM w barwach 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno Desantowej.

Specjalną nagrodę za latawiec o tematyce nawiązującej do 75 rocznicy operacji „Market Garden” ufundował pan por. Lech Prieff – prezes Związku Polskich Spadochroniarzy w Niemczech.Fotorelacja tutaj
Dodane przez admin dnia wrzesień 26 2019 09:30:53
0 Komentarzy ~ 102 Czytań Drukuj
Piknik Militarny w Święto Wojska Polskiego w LMW Drzonów
Święto Wojska Polskiego już tradycyjnie spędziliśmy u siebie – czyli w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z/s w Drzonowie, gdzie aktywnie uczestniczyliśmy w Pikniku Militarnym. Dla bardzo licznie zgromadzonej publiczności przeprowadziliśmy ceremonię podniesienia flagi, pokaz „Barwa i broń Wojska Polskiego” oraz stworzyliśmy lazaret medyczny.

W ten szczególny dzień Prezes Maciej Myczka w mundurze oficera Wojsk Wielkopolskich przybliżał najmłodszym historię polskich symboli i barw narodowych, a po zakończeniu pokazu wręczył – w imieniu Związku Oficerów Rezerwy RP – odznaczenie Za Zasługi Dyrektorowi Muzeum p. Piotrowi Dziedzicowi.

Piknik obfitował w atrakcje, były pokazy strzelania z armat jazdy kawalerii odtwarzającej tradycje 17. Pułku Ułanów, pokazy jazdy pojazdów opancerzonych i gąsienicowych, defilada oraz potyczki rycerskie. Tego dnia w Muzeum licznie prezentowały się jednostki wojskowe, a wśród nich: 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza, 31. Baza Lotnictwa Taktycznego z Krzesin, 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy, 5. Lubuski Pułk Artylerii oraz 5. Kresowy Batalion Saperów.

Fotorelacja tutajDodane przez admin dnia wrzesień 26 2019 09:24:48
0 Komentarzy ~ 86 Czytań Drukuj
Uroczystości 75 rocznicy bitwy pod Monte Cassino
W dniach od 14 do 22 maja 2019 roku pięcioosobowa delegacja Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym przebywała we Włoszech i wzięła udział w uroczystościach na cmentarzach: w Loreto, Piedimonte San Germano i na Monte Cassino.

„Dajemy wielkie świadectwo miłości wobec tych, którzy oddali życie za ojczyznę i wielkiego szacunku, jakim ta ojczyzna darzy ich ofiarę i bohaterstwo – powiedział rezydent Andrzej Duda, który brał udział w uroczystych obchodach 75 rocznicy
bitwy o Monte Cassino.” W obchodach uczestniczył także prezydent Włoch Sergio Mattarella i licznie przybyli przedstawiciele polskich władz państwowych.

Pierwsze uroczystości odbyły się w Loreto 16 maja gdzie nasza delegacja uroczyście z asystą pocztu sztandarowego Związku złożyła winiec i oddała hołd 1.112 poległym żołnierzom 2 Korpusu Polskiego, którzy spoczywają na tym wojennym cmentarzu.

Kolejne uroczystości z naszym udziałem odbyły się 17 maja w Piedimonte San Germano. Głównymi gośćmi byli weterani 2 Korpusu Polskiego gen. Andersa, wraz z polską delegacją państwową. W jej trakcie gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa wręczył kombatantom awanse na wyższe stopnie oficerskie i odznaczenia państwowe.

W obchodach udział wzięli m.in. minister Jan Józef Kasprzyk, senator Anna Maria Anders, Krzysztof Kozłowski, sekretarz stanu w MSWiA, prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, Bogusław Nizieński, kanclerz Orderu Orła Białego i przewodniczący Rady Kombatantów. Burmistrz Piedimonte Gioacchino Ferdinandi ogłosił, że byli żołnierze 6. Pułku Pancernego Dzieci Lwowskich otrzymają honorowe obywatelstwo miasta.

Kulminacyjnym punktem obchodów były uroczystości na Monte Cassino 18 maja. Nieprzebrane tłumy, delegacje, poczty sztandarowe w ciszy i skupieniu oddawały hołd poległym żołnierzom 2 Korpusu Polskiego.

Prezydent Andrzej Duda dziękując uczestnikom uroczystości powiedział:
„...do tych grobów do tych poległych przyszła dzisiaj Polska”.

Zdjęcia M. Myczki tutaj
Dodane przez admin dnia maj 29 2019 21:19:24
0 Komentarzy ~ 130 Czytań Drukuj
Strona 1 z 18 1 2 3 4 > >>
Powered by: PHP-Fusion v6.01
voodz theme by: sonar

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl