Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Forum
Galeria
Galeria archiwum
Artykuły
Mapa wydarzeń
Linki
Kontakt
Księga Gości / Guestbook
facebook
Na Forum
Najnowsze Tematy
Składki i wpisowe za...
IV Marsz Katyński w ...
Składki członkowskie
Galeria archiwum
Narodowe Święto Niep...
Najciekawsze Tematy
Składki i wpisowe... [1]
Narodowe Święto N... [1]
IV Marsz Katyński... [0]
Składki członkowskie [0]
Galeria archiwum [0]
mapa odwiedzających
Locations of visitors to this page


Dodane przez admin dnia lipiec 10 2014 20:45:24
0 Komentarzy ~ 453 Czytań Drukuj
VIII Wojewódzkie Zawody Sportowo - Obronne
28 czerwca na strzelnicy garnizonowej 5 Kresowego Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego odbyły się VIII Wojewódzkie Zawody Sportowo-Obronne. Startowały 23 drużyny. SMHW reprezentowali koledzy: Krzysztof Stefaniak, Zbigniew Żbikowski i Maciej Tamul, który zorganizował i logistycznie przygotował wyjazd naszej drużyny.

Strzelano z pistoletu P-83 oraz karabinka AK. Drużyna uzyskała następujące wyniki. W klasyfikacji generalnej V miejsce. Drużynowo w pistolecie III miejsce. Pan Krzysztof Stefaniak w dwuboju strzeleckim zajął I miejsce, a w pistolecie i karabinku II miejsca.

Serdecznie gratuluję i dziękuję za propagowanie strzelectwa i sportów obronnych.
Prezes Stowarzyszenia Maciej Myczka.


Spotkanie z panami Wiktorem Eckertem i Wawrzyńcem Jabłońskim
SMHW zorganizowało spotkanie z uczestnikami podziemnych organizacji niepodległościowych młodzieży wielkopolskiej.

Nasi goście w 1949 roku mając 17 i 18 lat założyli najpierw podziemny Związek Młodych Patriotów Polskich, potem Polską Partię Wolności. Głównym celem była walka z sowietyzacją Polski. Partia pozyskiwała nowych członków z Słupcy i Poznania. Posiadała własną rotę przysięgi i patriotyczne pieśni autorstwa E. Wańczyka. Jeden dzień w tygodniu poświęcano na szkolenie wojskowe, duży nacisk kładąc też na naukę i samokształcenie.

W 1950 roku młodzi działacze postanowili stworzyć grupę zbrojną. Niestety akcja odebrania broni posterunkowi Milicji Obywatelskiej w Lądku nie powiodła się z powodu wsypy. 3 października 1950 roku Polska Partia Wolności została zdekonspirowana. Uczniowie trafili do aresztu, a następnie do Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie.

Nie było to zwykłe więzienie. COP w Jaworznie był PRL-owską kontynuacją hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, obozu kwarantanny przed Auschwitz. Młodzi uczniowie otrzymali od 5 do 12 lat więzienia. Nieludzkie metody przesłuchań, kary karcerów, zagłodzenie, oraz katorżnicza praca eliminowała najsłabszych. Obóz zlikwidowano i zatarto po nim ślady w 1956 roku.

Spotkanie poprzedzone było projekcją filmu Obóz Jaworzno. Licznie przybyłej młodzieży wolsztyńskich szkół panowie opowiadali o swych przeżyciach.

Kilka zdjęć ze spotkania zamieściliśmy w naszej galerii.Dodane przez admin dnia czerwiec 18 2014 20:35:48
0 Komentarzy ~ 569 Czytań Drukuj
Piknik z okazji Dnia Dziecka w LMW
Przejażdżki samochodem terenowym GAZ-69 oraz motocyklem K-750 oraz pokaz historycznego umundurowania w trakcie III Pikniku Rodzinnego "Mama, Tata i Ja" w Lubuskim Muzeum Wojskowym zaprezentowali członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości. Wspólnie z muzeum na to wydarzenie zaprosiliśmy również Garwoliński Teatr Od Czapy, który na przypałacowym tarasie dał piękny koncert pieśni patriotycznych i wojskowych.
Zapraszamy do oglądania fotoreportażu oraz fragmentu występu Teatru.Dodane przez admin dnia czerwiec 11 2014 19:12:07
0 Komentarzy ~ 596 Czytań Drukuj
III Piknik Rodzinny "Mama, Tata i Ja" w Lubuskim Muzeum Wojskowym
W niedzielę 1 czerwca gorąco zapraszamy do Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze z/s w Drzonowie na piknik militarny z okazji Dnia Dziecka. Oczywiście na imprezie spotkać będzie można członków naszego Stowarzyszenia. Wspólnie z muzeum zaprosiliśmy na to wydarzenie Garwoliński Teatr Muzyczny Od Czapy. Prócz tego muzeum na ten dzień przygotowało ogrom atrakcji m.in.:
- wioskę rycerską
- mini pole saperskie
- stoiska policji i straży pożarnej
- kurs pierwszej pomocy medycznej
- warsztaty plastyczne
- przejażdżki bryczką i zabytkowymi pojazdami


Dodane przez admin dnia maj 27 2014 20:39:14
1 Komentarzy ~ 587 Czytań Drukuj
Krzyż Zasługi Związku Polskich Spadochroniarzy w Niemczech dla SMHW

W sobotę 17 maja w Lubuskim Muzeum Wojskowym odbyła się VIII Europejska Noc Muzeów. Ten wieczór był szczególny również dla naszego Stowarzyszenia, które zostało odznaczone Krzyżem Zasługi dla Związku Polskich Spadochroniarzy w Niemczech.

Ponadto indywidualnie Medalem 55 lecia ZPS w Niemczech wyróżnieni zostali następujący członkowie SMHW: Myczka Ewa, Longier Cecylia, Hetka Przemysław, Dobrowolski Krzysztof, Heliński Zbigniew, Myczka Łukasz, Włodarczyk Artur. Medale wręczał prezes Związku Polskich Spadochroniarzy w Niemczech Pan Lech Preiff

Po uroczystości medalowej wspólnie z GRG 19 Panzergrenadier Regiment z Czerwieńska oraz Stowarzyszeniem Historycznym Sagan z Żagania przeprowadziliśmy rekonstrukcję walk w okolicach Zielonej Góry z lutego 1945 roku.
Fotoreportaż z całej imprezy dostępny jest na stronie Muzeum na portalu facebook.comDodane przez admin dnia maj 25 2014 17:51:44
0 Komentarzy ~ 621 Czytań Drukuj
Spotkanie z Jarosławem Wróblewskim autorem książki „Zośkowiec”
SMHW w dniu 14.05.2014 r. zorganizowało spotkanie z autorem poczytnej książki „Zośkowiec”, która na kanwie życia Henryka Kończykowskiego, żołnierza harcerskiego batalionu „Zośka”, opowiada o losach żołnierzy Powstania Warszawskiego. Prelekcja poprzedzona projekcją multimedialną cieszyła się ogromnym powodzeniem. Sala gościnnej wolsztyńskiej biblioteki była pełna.

Władze samorządowe reprezentowali: Burmistrz Wolsztyna – Andrzej Rogozinski, Przewodnicząca Rady Miejskiej – Bogumiła Tuchocka, Sekretarz Urzędu – Hanna Sitkowska, Radny – Antoni Janik, który jest jednocześnie Prezesem Koła Sybiraków. Honorowymi gośćmi byli koledzy z Zarządu Okręgu Wielkopolska w osobach: płk dypl Jacentego Górala oraz mjr Jacka Behrendta.

Wolsztyńscy członkowie SMHW wystąpili w oryginalnym umundurowaniu powstańczym. Prezentowano także broń, którą walczyli Powstańcy Warszawscy. Eksponaty udostępniło Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie.
Spotkanie, które jest częścią projektu z zakresu podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowaniu polskości, rozwoju świadomości narodowej i propagowaniu szczytnych tradycji Wojska Polskiego realizowało ośmioro członków stowarzyszenia przy wsparciu i honorowym patronacie Burmistrza Wolsztyna.

Galeria ze spotkania dostępna dzięki uprzejmości Urzędu Miasta i Gminy w Wolsztynie Link
Relację filmową przygotował portal Echaregionu.pl LinkDodane przez admin dnia maj 17 2014 10:13:20
0 Komentarzy ~ 521 Czytań Drukuj
VIII Europejska Noc Muzeów
Lubuskie Muzeum Wojskowe oraz Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości zapraszają w sobotę 17 maja na VIII Europejską Noc Muzeów w Drzonowie.
Start imprezy od godziny 18. W programie m. in. Rekonstrukcja batalistyczna przygotowana przez nasze Stowarzyszenie, która rozpocznie się ok. godziny 19:00
Zapraszamy!Dodane przez admin dnia maj 15 2014 19:53:15
0 Komentarzy ~ 555 Czytań Drukuj
Gra Miejska STALAG WOLLSTEIN
GRA MIEJSKA –
STALAG WOLLSTEIN
21 MAJA 2014ZGŁOSZENIA OSÓB CHĘTNYCH DO UDZIAŁU W GRZE (ZESPOŁY
4 – 5 OSOBOWE, W TYM JEDNA PEŁNOLETNIA) DO 14 MAJA.

Rozpoczęcie gry - 8:55 w ZSZ, sala 022. Zakończenie i ogłoszenie wyników - 13:30 ( Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski).
ORGANIZACJA GRY ORAZ NAGRODY SFINANSOWANE
Z GRANTU NOWEJ ERY UZYSKANEGO W KONKURSIE „PROJEKT Z KLASĄ”


ORGANIZATOR:
ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH
WSPÓŁORGANIZATORZY:
STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW HISTORII WOJSKOWOŚCI

MUZEUM REGIONALNE W WOLSZTYNIE

Więcej informacji tutaj

Dodane przez admin dnia maj 13 2014 19:01:46
0 Komentarzy ~ 523 Czytań Drukuj
III Piknik Forteczny w Skansenie Fortyfikacyjnym w Czerwieńsku
W sobotę 10 maja sześcioro członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości wzięło udział w rekonstrukcji batalistycznej "Przełamanie Oderstellung 1945 - fakty i mity". Inscenizacja była główną atrakcją III Pikniku Fortecznego organizowanego przez Skansen Fortyfikacyjny w Czerwieńsku. Po rekonstrukcji nasza ekipa prezentowała się przy stoisku promocyjnym Lubuskiego Muzeum Wojskowego i wspólnie zapraszaliśmy na kolejną edycję Europejskiej Nocy Muzeów , która odbędzie się 17 maja.
Fotorelacja z wydarzenia jest już dostępna na naszym profilu na facebooku Link tutaj, reportaż z wydarzenia przeprowadziło również TVP Gorzów link tutajDodane przez admin dnia maj 11 2014 20:35:54
0 Komentarzy ~ 503 Czytań Drukuj
Zapraszamy na spotkanie z Jarosławem Wróblewskim
Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym zaprasza w środę 14 maja do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn na spotkanie z Jarosławem Wróblewskim - autorem książki "Zośkowiec", będącej zapisem wspomnień Henryka Kończykowskiego ps. „Halicz”, jednego z niewielu jeszcze żyjących żołnierzy Harcerskiego Batalionu Zośka.

Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem burmistrza Wolsztyna Andrzeja Rogozińskiego.
Dodane przez admin dnia maj 08 2014 16:55:29
0 Komentarzy ~ 491 Czytań Drukuj
VII Katyński Marsz Cieni
W dniu 13 kwietnia w Warszawie odbył się VII Katyński Marsz Cieni.
W inscenizacji wydarzeń sprzed 74 lat wzięło udział kilkanaście grup rekonstrukcyjnych z całej Polski w tym dziesięcioro członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Organizatorem byli: Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie GH „Radosław”.
200 osobowa kolumna polskich oficerów w eskorcie żołnierzy NKWD w całkowitym milczeniu przemaszerowała ulicami Warszawy. Szliśmy Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem przez Plac Zamkowy, Barbakan, Długą, Plac Krasińskich pod pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy ul. Muranowskiej.
Marsz był hołdem dla pomordowanych przez sowieckie NKWD, 22 tysięcy polskich oficerów. W trakcie marszu czytano pamiętniki i listy wykopane z Katyńskich mogił. Odczytaliśmy 21 nazwisk pomordowanych z okolic Wolsztyna i zapaliliśmy znicze pod Pomnikiem Katyńskim. Całości dopełniła asysta honorowa Wojska Polskiego.
Zapraszamy również do oglądania naszej fotorelacji z Marszu


Dodane przez admin dnia kwiecień 17 2014 20:38:48
0 Komentarzy ~ 385 Czytań Drukuj
Strona 11 z 18 << < 8 9 10 11 12 13 14 > >>
Powered by: PHP-Fusion v6.01
voodz theme by: sonar

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl