Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Forum
Galeria
Galeria archiwum
Artykuły
Mapa wydarzeń
Linki
Kontakt
Księga Gości / Guestbook
facebook
Na Forum
Najnowsze Tematy
Składki i wpisowe za...
IV Marsz Katyński w ...
Składki członkowskie
Galeria archiwum
Narodowe Święto Niep...
Najciekawsze Tematy
Składki i wpisowe... [1]
Narodowe Święto N... [1]
IV Marsz Katyński... [0]
Składki członkowskie [0]
Galeria archiwum [0]
mapa odwiedzających
Locations of visitors to this page
III Piknik "Pożegnanie Wakacji" w LMW
Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości oraz Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie serdecznie zapraszają w niedziele 31.08.2014 r. na III Piknik "Pożegnanie Wakacji".

Piknik to zawsze świetna zabawa, a zarazem żywa lekcja historii w otoczeniu pokaźnej kolekcji dziedzictwa militarnego.
Zabawę zaczynamy o 11:00 zaś kończymy o 17:00.

Więcej informacji o imprezie po kliknięciu na plakat.


Dodane przez admin dnia sierpień 26 2014 19:30:18
0 Komentarzy ~ 469 Czytań Drukuj
Wolsztyniacy na uroczystościach 70. rocznicy Powstania Warszawskiego
W dniach od 1 do 3 sierpnia dwunastoosobowa grupa członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy LMW w Drzonowie wzięła udział w uroczystościach poświęconych 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Godzina 17.00 „W” jak Wolność zastała nas na cmentarzu powązkowskim przy powstańczych kwaterach. Tam wspólnie z licznymi delegacjami i w obecności najwyższych władz państwowych oddaliśmy honory Przy pomniku Powstańców Warszawskich. Uroczystości trwały do godz 18.30 a następnie pojechaliśmy w rejon zakwaterowania.

Następny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego, a o 14.00 byliśmy już na naszej barykadzie na Placu Zamkowym przy ulicy Świętojańskiej. Tam wraz z kol. z grupy „Radosław” odtwarzaliśmy życie powstańczej Warszawy. Poza barykadą był szpital polowy, rusznikarnia i harcerska poczta polowa prowadzona przez „Zawiszaków”, którzy w ubiegłym roku byli naszymi gośćmi w Wolsztynie. W tym samym dniu wzięliśmy udział w rekonstrukcji zdobycia przez żołnierzy batalionu „Zośka” niemieckiego obozu „Gęsiówka”.

Nasza dwunastka utworzyła trzecią drużynę „Maciek” 3 plutonu i stanowiła odwód głównych sił. Niestety zgodnie z historycznym przekazem wszyscy polegliśmy.
Inscenizację zakończyło a rozpoczęło defiladę odśpiewanie „Warszawianki”.
Z Woli maszerowaliśmy historycznym szlakiem naszych wielkich poprzedników.
Następnego dnia mimo okrwawionych i obolałych stóp wszyscy jak jeden mąż wzięliśmy udział w uroczystej Mszy św. w Archikatedrze Św. Jana, gdzie stanowiliśmy asystę honorową. Tego dnia „walczyliśmy” jeszcze na barykadach,
aby wieczorem wracać do Wolsztyna.

Te dni pozostaną w naszych sercach i umysłach zapewne na długo. Od września będziemy prowadzić żywe lekcje historii o Powstaniu Warszawskim w szkołach naszej gminy.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z tego wydarzenia.Dodane przez admin dnia sierpień 12 2014 19:00:48
0 Komentarzy ~ 599 Czytań Drukuj
Barykady Warszawy. Akcja historyczno - edukacyjna
Zapraszamy w dniach 2-3 sierpnia na Barykady Starówki - akcję historyczno - edukacyjną, na której będą miały miejsce: spotkania z powstańcami, grupami rekonstrukcyjnymi, gra miejska ZHR, możliwość oddania honorowo krwi czy rozmowy o nowych filmach nt. Powstania Warszawskiego.

Barykadom towarzyszyć będzie na Woli: inscenizacja "Wola 44" i "Powstańcza Defilada" grup rekonstrukcyjnych, która przejdzie po inscenizacji z Woli Al. Solidarności i ul. Długą na Stare Miasto.

W niedzielę 3 sierpnia sprawowana będzie uroczysta Msza święta w archikatedrze. Odbędą się również; wspólne śpiewanie piosenek powstańczych, spotkanie z córką rtm Pileckiego - Zofią Pilecką-Optułowicz, czy żołnierzem batalionu "Zośka" - p. Henrykiem Kończykowskim "Haliczem", skazanym po wojnie za II konspirację na 15 lat więzienia. Całość zakończy inscenizacja przysięgi żołnierzy AK na Pl. Zamkowym i wieczorny koncert Panny Wyklęte w amfiteatrze na Woli.

Na pl. Zamkowym będzie obecny autentyczny samochód pancerny wykonany na Powiślu podczas Powstania Warszawskiego o nazwie "Kubuś", który znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego.

Organizatorzy Barykad Starówki: Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław" i Fundacja Niepodległości
Partnerzy: Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania WarszawskiegoDodane przez admin dnia sierpień 01 2014 07:12:48
0 Komentarzy ~ 506 Czytań Drukuj


Dodane przez admin dnia lipiec 22 2014 20:49:45
0 Komentarzy ~ 581 Czytań Drukuj
Wolsztyńskie międzynarodowe zawody strzeleckie dla uczczenia 100 rocznicy powstania Legionów Polskich
W dniu 19 lipca na strzelnicy w Krutli odbyły się międzynarodowe zawody strzeleckie dla uczczenia 100 rocznicy powstania Legionów Polskich 1914-1916. Organizatorami zawodów byli: Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. W zawodach udział wzięło 35 osób. Wystawiono 5 drużyn:
1. Związek Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
2. Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości.
3. Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie.
4. Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej - 4 Mieroszowska Drużyna.
5. Związek Polskich Spadochroniarzy w Niemczech.

Rozpoczęcie zawodów poprzedzono uroczystym uhonorowaniem członków Pocztu Sztandarowego ZG ZOR RP odznakami I Kompanii Kadrowej. Następnie krótki rys historyczny poświęcony powstaniu Legionów Polskich i I Kompanii Kadrowej przedstawił kol. Maciej Myczka.

Zawody prowadził nieoceniony kol. Krzysztof Stefaniak, wielokrotny strzelecki mistrz Europy i olimpijczyk. Na osiach pracowali kol. Maciej Myczka i Zbigniew Heliński. Sekretarzem zawodów była kol. Małgorzata Kańkowska. W ocenie prowadzącego strzelanie wszyscy zawodnicy osiągnęli zadowalające wyniki. Strzelano zarówno z broni historycznej jak i współczesnej. Zawody zakończyło uroczyste wręczenie medali, dyplomów i nagród. Całą uroczystą imprezę zakończyliśmy przy ognisku śpiewając pieśni i piosenki patriotyczne, wśród których nie zabrakło piosenki I Kompanii Kadrowej:
" Raduje się serce, raduje się dusza
Gdy Pierwsza Kadrowa na Moskala rusza..."

Fundatorami nagród byli: Prezes Zarządu Głównego ZOR RP płk. Stanisław Tomaszkiewicz, Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości oraz pan Krzysztof Stefaniak. Pomocy przy organizacji zawodów udzielił burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski.
Zachęcamy do oglądania fotogalerii z wydarzenia
Dodane przez admin dnia lipiec 10 2014 20:45:24
0 Komentarzy ~ 503 Czytań Drukuj
VIII Wojewódzkie Zawody Sportowo - Obronne
28 czerwca na strzelnicy garnizonowej 5 Kresowego Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego odbyły się VIII Wojewódzkie Zawody Sportowo-Obronne. Startowały 23 drużyny. SMHW reprezentowali koledzy: Krzysztof Stefaniak, Zbigniew Żbikowski i Maciej Tamul, który zorganizował i logistycznie przygotował wyjazd naszej drużyny.

Strzelano z pistoletu P-83 oraz karabinka AK. Drużyna uzyskała następujące wyniki. W klasyfikacji generalnej V miejsce. Drużynowo w pistolecie III miejsce. Pan Krzysztof Stefaniak w dwuboju strzeleckim zajął I miejsce, a w pistolecie i karabinku II miejsca.

Serdecznie gratuluję i dziękuję za propagowanie strzelectwa i sportów obronnych.
Prezes Stowarzyszenia Maciej Myczka.


Spotkanie z panami Wiktorem Eckertem i Wawrzyńcem Jabłońskim
SMHW zorganizowało spotkanie z uczestnikami podziemnych organizacji niepodległościowych młodzieży wielkopolskiej.

Nasi goście w 1949 roku mając 17 i 18 lat założyli najpierw podziemny Związek Młodych Patriotów Polskich, potem Polską Partię Wolności. Głównym celem była walka z sowietyzacją Polski. Partia pozyskiwała nowych członków z Słupcy i Poznania. Posiadała własną rotę przysięgi i patriotyczne pieśni autorstwa E. Wańczyka. Jeden dzień w tygodniu poświęcano na szkolenie wojskowe, duży nacisk kładąc też na naukę i samokształcenie.

W 1950 roku młodzi działacze postanowili stworzyć grupę zbrojną. Niestety akcja odebrania broni posterunkowi Milicji Obywatelskiej w Lądku nie powiodła się z powodu wsypy. 3 października 1950 roku Polska Partia Wolności została zdekonspirowana. Uczniowie trafili do aresztu, a następnie do Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie.

Nie było to zwykłe więzienie. COP w Jaworznie był PRL-owską kontynuacją hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, obozu kwarantanny przed Auschwitz. Młodzi uczniowie otrzymali od 5 do 12 lat więzienia. Nieludzkie metody przesłuchań, kary karcerów, zagłodzenie, oraz katorżnicza praca eliminowała najsłabszych. Obóz zlikwidowano i zatarto po nim ślady w 1956 roku.

Spotkanie poprzedzone było projekcją filmu Obóz Jaworzno. Licznie przybyłej młodzieży wolsztyńskich szkół panowie opowiadali o swych przeżyciach.

Kilka zdjęć ze spotkania zamieściliśmy w naszej galerii.Dodane przez admin dnia czerwiec 18 2014 20:35:48
0 Komentarzy ~ 622 Czytań Drukuj
Piknik z okazji Dnia Dziecka w LMW
Przejażdżki samochodem terenowym GAZ-69 oraz motocyklem K-750 oraz pokaz historycznego umundurowania w trakcie III Pikniku Rodzinnego "Mama, Tata i Ja" w Lubuskim Muzeum Wojskowym zaprezentowali członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości. Wspólnie z muzeum na to wydarzenie zaprosiliśmy również Garwoliński Teatr Od Czapy, który na przypałacowym tarasie dał piękny koncert pieśni patriotycznych i wojskowych.
Zapraszamy do oglądania fotoreportażu oraz fragmentu występu Teatru.Dodane przez admin dnia czerwiec 11 2014 19:12:07
0 Komentarzy ~ 649 Czytań Drukuj
III Piknik Rodzinny "Mama, Tata i Ja" w Lubuskim Muzeum Wojskowym
W niedzielę 1 czerwca gorąco zapraszamy do Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze z/s w Drzonowie na piknik militarny z okazji Dnia Dziecka. Oczywiście na imprezie spotkać będzie można członków naszego Stowarzyszenia. Wspólnie z muzeum zaprosiliśmy na to wydarzenie Garwoliński Teatr Muzyczny Od Czapy. Prócz tego muzeum na ten dzień przygotowało ogrom atrakcji m.in.:
- wioskę rycerską
- mini pole saperskie
- stoiska policji i straży pożarnej
- kurs pierwszej pomocy medycznej
- warsztaty plastyczne
- przejażdżki bryczką i zabytkowymi pojazdami


Dodane przez admin dnia maj 27 2014 20:39:14
1 Komentarzy ~ 638 Czytań Drukuj
Krzyż Zasługi Związku Polskich Spadochroniarzy w Niemczech dla SMHW

W sobotę 17 maja w Lubuskim Muzeum Wojskowym odbyła się VIII Europejska Noc Muzeów. Ten wieczór był szczególny również dla naszego Stowarzyszenia, które zostało odznaczone Krzyżem Zasługi dla Związku Polskich Spadochroniarzy w Niemczech.

Ponadto indywidualnie Medalem 55 lecia ZPS w Niemczech wyróżnieni zostali następujący członkowie SMHW: Myczka Ewa, Longier Cecylia, Hetka Przemysław, Dobrowolski Krzysztof, Heliński Zbigniew, Myczka Łukasz, Włodarczyk Artur. Medale wręczał prezes Związku Polskich Spadochroniarzy w Niemczech Pan Lech Preiff

Po uroczystości medalowej wspólnie z GRG 19 Panzergrenadier Regiment z Czerwieńska oraz Stowarzyszeniem Historycznym Sagan z Żagania przeprowadziliśmy rekonstrukcję walk w okolicach Zielonej Góry z lutego 1945 roku.
Fotoreportaż z całej imprezy dostępny jest na stronie Muzeum na portalu facebook.comDodane przez admin dnia maj 25 2014 17:51:44
0 Komentarzy ~ 679 Czytań Drukuj
Spotkanie z Jarosławem Wróblewskim autorem książki „Zośkowiec”
SMHW w dniu 14.05.2014 r. zorganizowało spotkanie z autorem poczytnej książki „Zośkowiec”, która na kanwie życia Henryka Kończykowskiego, żołnierza harcerskiego batalionu „Zośka”, opowiada o losach żołnierzy Powstania Warszawskiego. Prelekcja poprzedzona projekcją multimedialną cieszyła się ogromnym powodzeniem. Sala gościnnej wolsztyńskiej biblioteki była pełna.

Władze samorządowe reprezentowali: Burmistrz Wolsztyna – Andrzej Rogozinski, Przewodnicząca Rady Miejskiej – Bogumiła Tuchocka, Sekretarz Urzędu – Hanna Sitkowska, Radny – Antoni Janik, który jest jednocześnie Prezesem Koła Sybiraków. Honorowymi gośćmi byli koledzy z Zarządu Okręgu Wielkopolska w osobach: płk dypl Jacentego Górala oraz mjr Jacka Behrendta.

Wolsztyńscy członkowie SMHW wystąpili w oryginalnym umundurowaniu powstańczym. Prezentowano także broń, którą walczyli Powstańcy Warszawscy. Eksponaty udostępniło Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie.
Spotkanie, które jest częścią projektu z zakresu podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowaniu polskości, rozwoju świadomości narodowej i propagowaniu szczytnych tradycji Wojska Polskiego realizowało ośmioro członków stowarzyszenia przy wsparciu i honorowym patronacie Burmistrza Wolsztyna.

Galeria ze spotkania dostępna dzięki uprzejmości Urzędu Miasta i Gminy w Wolsztynie Link
Relację filmową przygotował portal Echaregionu.pl LinkDodane przez admin dnia maj 17 2014 10:13:20
0 Komentarzy ~ 577 Czytań Drukuj
VIII Europejska Noc Muzeów
Lubuskie Muzeum Wojskowe oraz Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości zapraszają w sobotę 17 maja na VIII Europejską Noc Muzeów w Drzonowie.
Start imprezy od godziny 18. W programie m. in. Rekonstrukcja batalistyczna przygotowana przez nasze Stowarzyszenie, która rozpocznie się ok. godziny 19:00
Zapraszamy!Dodane przez admin dnia maj 15 2014 19:53:15
0 Komentarzy ~ 615 Czytań Drukuj
Strona 11 z 19 << < 8 9 10 11 12 13 14 > >>
Powered by: PHP-Fusion v6.01
voodz theme by: sonar

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl