Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Forum
Galeria
Galeria archiwum
Artykuły
Mapa wydarzeń
Linki
Kontakt
Księga Gości / Guestbook
facebook
Na Forum
Najnowsze Tematy
Składki i wpisowe za...
IV Marsz Katyński w ...
Składki członkowskie
Galeria archiwum
Narodowe Święto Niep...
Najciekawsze Tematy
Składki i wpisowe... [1]
Narodowe Święto N... [1]
IV Marsz Katyński... [0]
Składki członkowskie [0]
Galeria archiwum [0]
mapa odwiedzających
Locations of visitors to this page
Gra Miejska STALAG WOLLSTEIN
GRA MIEJSKA –
STALAG WOLLSTEIN
21 MAJA 2014ZGŁOSZENIA OSÓB CHĘTNYCH DO UDZIAŁU W GRZE (ZESPOŁY
4 – 5 OSOBOWE, W TYM JEDNA PEŁNOLETNIA) DO 14 MAJA.

Rozpoczęcie gry - 8:55 w ZSZ, sala 022. Zakończenie i ogłoszenie wyników - 13:30 ( Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski).
ORGANIZACJA GRY ORAZ NAGRODY SFINANSOWANE
Z GRANTU NOWEJ ERY UZYSKANEGO W KONKURSIE „PROJEKT Z KLASĄ”


ORGANIZATOR:
ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH
WSPÓŁORGANIZATORZY:
STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW HISTORII WOJSKOWOŚCI

MUZEUM REGIONALNE W WOLSZTYNIE

Więcej informacji tutaj

Dodane przez admin dnia maj 13 2014 19:01:46
0 Komentarzy ~ 567 Czytań Drukuj
III Piknik Forteczny w Skansenie Fortyfikacyjnym w Czerwieńsku
W sobotę 10 maja sześcioro członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości wzięło udział w rekonstrukcji batalistycznej "Przełamanie Oderstellung 1945 - fakty i mity". Inscenizacja była główną atrakcją III Pikniku Fortecznego organizowanego przez Skansen Fortyfikacyjny w Czerwieńsku. Po rekonstrukcji nasza ekipa prezentowała się przy stoisku promocyjnym Lubuskiego Muzeum Wojskowego i wspólnie zapraszaliśmy na kolejną edycję Europejskiej Nocy Muzeów , która odbędzie się 17 maja.
Fotorelacja z wydarzenia jest już dostępna na naszym profilu na facebooku Link tutaj, reportaż z wydarzenia przeprowadziło również TVP Gorzów link tutajDodane przez admin dnia maj 11 2014 20:35:54
0 Komentarzy ~ 551 Czytań Drukuj
Zapraszamy na spotkanie z Jarosławem Wróblewskim
Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym zaprasza w środę 14 maja do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn na spotkanie z Jarosławem Wróblewskim - autorem książki "Zośkowiec", będącej zapisem wspomnień Henryka Kończykowskiego ps. „Halicz”, jednego z niewielu jeszcze żyjących żołnierzy Harcerskiego Batalionu Zośka.

Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem burmistrza Wolsztyna Andrzeja Rogozińskiego.
Dodane przez admin dnia maj 08 2014 16:55:29
0 Komentarzy ~ 541 Czytań Drukuj
VII Katyński Marsz Cieni
W dniu 13 kwietnia w Warszawie odbył się VII Katyński Marsz Cieni.
W inscenizacji wydarzeń sprzed 74 lat wzięło udział kilkanaście grup rekonstrukcyjnych z całej Polski w tym dziesięcioro członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Organizatorem byli: Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie GH „Radosław”.
200 osobowa kolumna polskich oficerów w eskorcie żołnierzy NKWD w całkowitym milczeniu przemaszerowała ulicami Warszawy. Szliśmy Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem przez Plac Zamkowy, Barbakan, Długą, Plac Krasińskich pod pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy ul. Muranowskiej.
Marsz był hołdem dla pomordowanych przez sowieckie NKWD, 22 tysięcy polskich oficerów. W trakcie marszu czytano pamiętniki i listy wykopane z Katyńskich mogił. Odczytaliśmy 21 nazwisk pomordowanych z okolic Wolsztyna i zapaliliśmy znicze pod Pomnikiem Katyńskim. Całości dopełniła asysta honorowa Wojska Polskiego.
Zapraszamy również do oglądania naszej fotorelacji z Marszu


Dodane przez admin dnia kwiecień 17 2014 20:38:48
0 Komentarzy ~ 436 Czytań Drukuj
Marsz Katyński w Świętej Katarzynie
W dniu 6 kwietnia 2014 roku szesnaścioro członków SMHW współorganizowało i wzięło udział w Marszu Katyńskim, który przemaszerował ulicami Świętej Katarzyny w gminie Siechnice.
Rekonstruktorzy wsparci przez miejscowych członków OSP odtworzyli sceny związane z mordem katyńskim. Kolumna polskich oficerów, jeńców wojennych eskortowana przez konwojentów sowieckiego NKWD przeszła ulicami Świętej Katarzyny. Przemarszowi towarzyszyły poczty sztandarowe, kombatanci, młodzież, władze samorządowe, oraz przedstawiciele parlamentu. Marsz odbywał się w ciszy i skupieniu.
Na poszczególnych etapach czytano pamiętniki i listy katyńskie. Pomordowanym zapalono znicze, a na symbolicznych grobach por. Józefa Nawarowskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej złożono kwiaty. Całemu wydarzeniu towarzyszyli liczni mieszkańcy.
Ta inscenizacja mogła się odbyć dzięki zaangażowaniu burmistrza Siechnic oraz Biblioteki Publicznej w Świętej Katarzynie. Uroczystościom 74 rocznicy mordu katyńskiego towarzyszyło otwarcie wystawy z IPN „Zagłada polskich elit. Akcja AB-Katyń”.
Fotorelację z uroczystości można obejrzeć na portalu Gminy Siechnica www.gmina.siechnice.pl


Dodane przez admin dnia kwiecień 09 2014 17:22:17
0 Komentarzy ~ 489 Czytań Drukuj
Żywe lekcje historii w Przedszkolu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo
Czworo członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości w dniu 28.03.2014 roku przeprowadziło żywe lekcje historii w Niepublicznym Przedszkolu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.

Lekcje prowadzono w ramach projektu z zakresu podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej.
Tematem lekcji była „95 rocznica Powstania Wielkopolskiego i wyzwolenia Wolsztyna”. Zajęcia organizacyjnie i merytorycznie przygotował Łukasz Myczka, a pomagali mu: Cecylia Longier, Artur Włodarczyk i Maciej Myczka.
60 przedszkolaków rozpoczęło lekcję od odśpiewania hymnu państwowego.
Następnie dzieci poznawały flagi: Polski, Wielkopolski, powiatu wolsztyńskiego i gminy Wolsztyn oraz proporzec Powstańczy. Zaprezentowano umundurowanie i uzbrojenie Powstańców Wielkopolskich, które udostępniło Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie. Dużym zainteresowaniem cieszyło się wyposażenie polowej skrzyni medycznej, które demonstrowała Cecylia Longier.
Dzieci żywo, aktywnie i radośnie uczestniczyły w tej niecodziennej lekcji.
Dla rekonstruktorów podziękowaniem były uśmiechy dzieci i piękne laurki, które dzieci wręczyły swoim gościom. Lekcja przebiegła w bardzo radosnej atmosferze i umówiliśmy się na kolejne, tym razem z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Lekcje prowadzono dzięki wsparciu projektu przez Burmistrza i Radę Miejską Wolsztyna.

Fotorelację z tego wydarzenia znajdą Państwo w naszej galeriiDodane przez admin dnia marzec 31 2014 21:01:34
0 Komentarzy ~ 437 Czytań Drukuj
VII Katyński Marsz Cieni
Zapraszamy na VII Katyński Marsz Cieni, w którym SMHW jak zawsze bierze aktywny udział. Idziemy w nim by oddać hołd poległym i pomordowanym braciom na Wschodzie. Niosąc ich pamięć w milczeniu i skupieniu.
Czas i miejsce: 13 kwietnia 2014 r. godz. 15.00, Warszawa

Odprawa wszystkich rekonstruktorów: Muzeum Wojska Polskiego (Al. Jerozolimskie 3)- godz. 14.00. Marsz trwa ok. 1,5 godziny.

Wyruszamy tradycyjnie spod Muzeum Wojska Polskiego. Trasa piesza wiedzie Traktem Królewskim, przez Plac Zamkowy, Barbakan pod pomnik Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. Kolumnę będzie prowadził oryginalny samochód NKWD „Czarny woron” (takie samochody woziły polskich oficerów przez las katyński). Podczas Marszu, będzie czytana korespondencja z obozów, lista poległych oficerów, wspomnienie heroicznej postawy duchownych.
Organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej i Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław'”.

Patronat honorowy objęły:
- Komitet Katyński,
- Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Warszawie,
- Fundacja Golgota Wschodu – założona przez ks. Zdzisława Peszkowskiego

Koordynator: Jarosław Wróblewski GH Zgrupowanie „Radosław”: Tel. 695850385, jarekwroblewski@op.pl

Bieżące informacje o Marszu i lista zgłoszonych grup na forum GH Zgrupowanie Radosław: www.radoslaw44.pl.
Film z marszu w 2012 r.:http://www.youtube.com/watch?v=YciEOtvzpJcDodane przez admin dnia marzec 23 2014 20:24:02
0 Komentarzy ~ 599 Czytań Drukuj
Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Wolsztynie
Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości zaprasza na - organizowane pod honorowym patronatem Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego - uroczystości Dnia Żołnierzy Wyklętych.
Program:
28.02.2014 - Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn:
13:00 - otwarcie wystawy " Zaplute karły reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944-1956"
13:30 - Promocja książki Krzysztofa Błaszczyka "Z dziejów organizacji niepodległościowych w Wielkopolsce w latach 1945-1956"
01.03.2014
8:00 - Uroczysta Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. Św. Józefa
18:00 - Złożenie kwiatów na Cmentarzu Parafialnym na kwaterze wojskowej i mogile pułkownika Jana Wosia
18:30- Uroczysta Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele farnym
19:30 - Apel pamięci na Rynku w Wolsztynie
W trakcie uroczystości rozdawana będzie publikacja książkowa " Do końca wierni. Żołnierze Wyklęci 1944 - 1963"


Dodane przez admin dnia luty 24 2014 20:23:48
0 Komentarzy ~ 578 Czytań Drukuj
Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości u stóp Jasnogórskiej Hetmanki
W dniu 17 grudnia 2013 roku członkowie SMHW na zaproszenie Ojca prof. dr hab. ppłk Eustachego Rakoczego ZP wzięli udział w uroczystym Apelu Jasnogórskim z okazji 95 rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
Naszej delegacji przewodził mjr Marian Osada-członek honorowy SMHW, a w jej skład weszli: Maria Myczka, ks Krystian Frąckowiak, Robert Szwed, Przemysław Hetka i Maciej Myczka. Apel prowadził O. Eustachy Rakoczy, a modliliśmy się w intencji Powstańców Wielkopolskich i ich rodzin.
Gospodarzami uroczystości byli przedstawiciele Zarządu Głównego TPPW 1918/1919 Andrzej Szymankiewicz, Roman Grewling i starosta Chodzieży Mieczysław Juraszek, oraz członkowie SMHW.
Uroczystość uświetniła obecność powstańczego pocztu sztandarowego grupy historycznej z Mieszkowa oraz Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie z oryginalnym sztandarem Powstańców i Wojaków z Kaszczoru.
Kulminacyjnym punktem Apelu Jasnogórskiego było ofiarowanie Jasnogórskiej Hetmance Powstańców ryngrafu wraz z odznaczeniem TPPW 1918/1919 „Wierni Tradycji”. W symbolicznym przekazaniu wziął udział ppłk dypl. Jacenty Góral i ks. Krystian Frąckowiak kapelan Wojsk Wielkopolskich. Uroczystość zakończyło spotkanie uczestników Jasnogórskiego Apelu. W trakcie spotkania Ojcu Eustachemu Rakoczemu wolsztynianie wręczyli album pt „Wolsztyńska Fara Kościół Parafialny pw Niepokalanie Poczętej NMP”. Pełna galeria zdjęć na facebooku.
Autorzy zdjęć: Jacek Behrend i Marian Osada.


Dodane przez admin dnia luty 06 2014 21:52:40
0 Komentarzy ~ 489 Czytań Drukuj
Dobosze Powstania Wielkopolskiego za żywą pamięć o historii
9 grudnia 2013 roku po raz osiemnasty wręczono nagrody „Dobosza Powstania Wielkopolskiego” przyznawane przez Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.
W tym roku nagrodę otrzymali: Pan Roman Chwaliszewski, dr Józef Gomolec niestety już nieżyjący, prof. Stanisław Sierpowski i Archiwum Państwowe w Poznaniu. Tę piękną uroczystość zaszczycili swą obecnością marszałek i wojewoda wielkopolski oraz Honorowy Kapelan Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 o prof. ppłk Eustachy Rakoczy ZP.
Swoją obecność zaakcentowali także członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy LMW w Drzonowie w osobach: Cecylii Longier, mjr Mariana Osady, Macieja Nowaka i Macieja Myczki. Wśród odznaczonych Honorową Odznaką „Wierni Tradycji” wymieniono także członka naszego Stowarzyszenia pana Tomasza Hibnera, który z racji natłoku obowiązków odznaczenie odbierze w innym terminie. Uroczystość zakończyło spotkanie opłatkowe prowadzone przez o Eustachego Rakoczego, który jednocześnie zaprosił wszystkich chętnych do uczestnictwa w Apelu Jasnogórskim w dniu 17 grudnia 2013 roku. W uroczystości na Jasnej Górze weźmie także udział poczet sztandarowy Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości ze sztandarem Powstańców i Wojaków z Kaszczoru. Wieczorem w Muzeum Powstania Wielkopolskiego „Na Odwachu” odbyło się interesujące spotkanie zorganizowane przez Komisję Historyczną Zarządu Głównego TPPW z profesorami: Bogusławem i Michałem Polakiem pt. „O żołnierzu niezłomnym Władysławie Andersie...” Spotkanie zorganizował i prowadził dr Zdzisław Kościański.
Pełna galeria zdjęć z tego wydarzenia na facebooku


Dodane przez admin dnia luty 05 2014 17:15:20
0 Komentarzy ~ 440 Czytań Drukuj
Narodowe Święto Niepodległości 11.11.2013 roku w Warszawie
W dniach 10 i 11 listopada 2013 roku - na zaproszenie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - szesnaścioro członków SMHW wzięło udział w defiladzie historycznej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Nasi członkowie utworzyli oddział Powstańców Wielkopolskich z oryginalnym historycznym sztandarem Powstańców i Wojaków z Kaszczoru. Defiladę rozpoczął przemarsz przed trybuną Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, gdzie poszczególne oddziały oddawały honory i prezentowały broń przed Prezydentem RP. Nasz oddział otrzymał wielkie brawa, tym bardziej, że komentator podkreślił rolę i znaczenie zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Maszerowaliśmy przez Plac Piłsudskiego, Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Placem Trzech Krzyży, Alejami Ujazdowskimi pod Belweder. Prezydent Komorowski składał wieńce pod pomnikami Kardynała Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Stefana Roweckiego „Grota”, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Marszałka Józefa Piłsudskiego (przy Belwederze). Podkreślić należy niezwykłe zainteresowanie mediów, fotografów i widzów powstańczym sztandarem. Koledzy Tomasz Hibner i Robert Szwed bez przerwy opowiadali interesującą historię tego historycznego sztandaru i Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 roku.


Dodane przez admin dnia luty 04 2014 19:04:01
0 Komentarzy ~ 476 Czytań Drukuj
Strona 12 z 19 << < 9 10 11 12 13 14 15 > >>
Powered by: PHP-Fusion v6.01
voodz theme by: sonar

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl