Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Forum
Galeria
Galeria archiwum
Artykuły
Mapa wydarzeń
Linki
Kontakt
Księga Gości / Guestbook
facebook
Na Forum
Najnowsze Tematy
Składki i wpisowe za...
IV Marsz Katyński w ...
Składki członkowskie
Galeria archiwum
Narodowe Święto Niep...
Najciekawsze Tematy
Składki i wpisowe... [1]
Narodowe Święto N... [1]
IV Marsz Katyński... [0]
Składki członkowskie [0]
Galeria archiwum [0]
mapa odwiedzających
Locations of visitors to this page
69. rocznica Powstania Warszawskiego
W dniach 3 i 4 sierpnia pięcioosobowa reprezentacja Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości wzięła udział w uroczystościach 69. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Tym razem nasze stanowiska wypadły na Żoliborzu w Parku im. Stefana Żeromskiego. Prezentowano dioramy wojsk niemieckich i Powstańców. W programie między innymi : prezentacje broni używanej w Powstaniu, wykrywacze metalu i odszukiwanie zakopanych przedmiotów, stanowisko do zrobienia zdjęcia w mundurze, konkurs wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Na dioramie wojsk niemieckich prezentowano motocykl BMW z koszem. Na obu dioramach wystawiono karabin maszynowy z instalacją gazową do prezentacji strzelania.
Nasze dziewczęta: Zuzanna i Julka w strojach sióstr PCK działały w szpitalu powstańczym. Panowie: Jędrek, Łukasz i Maciej wcielili się w Powstańców Warszawskich. Oczywiście nie zabrakło spotkań z prawdziwymi Powstańcami z AK i NSZ. Opowiadali obszernie i dokładnie o swych powstańczych przeżyciach.
Po godzinie 17.00 dioramy zlikwidowano, a my uczestniczyliśmy w uroczystościach patriotycznych upamiętniających zryw Powstańczy na Żoliborzu. Wieczorem w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego obejrzeliśmy spektakl teatralny w reżyserii Krzysztofa Grabaczewskiego „Kamienne Niebo Zamiast Gwiazd”. Następnego dnia uroczysta Msza Św. w Archikatedrze Św. Jana, a później zwiedzanie starówki w towarzystwie przyjaciół z GH „Zawiszacy”, która gościła i występowała w Wolsztynie w czerwcu w ramach projektu realizowanego przez SMHW.


Dodane przez admin dnia luty 04 2014 18:03:15
0 Komentarzy ~ 498 Czytań Drukuj
Lekcje z SMHW
W dniach: 26 czerwca i 16 października 2013 roku w ramach projektu, czworo członków SMHW z Wolsztyna przeprowadziło w Szkole Podstawowej Nr 3 zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, oraz żywe lekcje historii pt. „70 rocznica bitwy pod Lenino” i „70 rocznica śmierci gen. Sikorskiego”. Lekcje zakończono przejażdżką historycznym samochodem wojskowym GAZ 69 AM. Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i wzięło w nich udział łącznie 644 uczniów.
Historyczną broń i umundurowanie udostępniło Lubuskie Muzeum Wojskowe.


Dodane przez admin dnia luty 02 2014 19:46:30
0 Komentarzy ~ 425 Czytań Drukuj
18.04.2013
W dniu 16 kwietnia w Bibliotece Miejskiej w Wolsztynie odbyła się prelekcja pt „Ku pokrzepieniu serc – Bitwa pod Grunwaldem Jan Matejko”. Niezwykle interesujące spotkanie wraz z pokazem multimedialnym zaprezentował dr Włodzimierz Kwaśniewicz. Sala Biblioteki Miejskiej była pełna. Swą obecnością zaszczyciła nas młodzież, kombatanci oraz inni pasjonaci historii. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Spotkanie zorganizowano przy wsparciu finansowym Burmistrza Wolsztyna - Andrzeja Rogozinskiego w ramach współpracy w realizacji projektu w zakresie „Kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji”.Dodane przez admin dnia kwiecień 18 2013 10:54:30
Czytaj więcej ~ 0 Komentarzy ~ 782 Czytań Drukuj
17.04.2013
14 kwietnia 2013 roku ulicami Warszawy przeszedł kolejny „VI Katyński Marsz Cieni”
Marsz odbywał się w całkowitym milczeniu przerywanym jedynie komendami konwojentów z NKWD. Marsz wyruszył spod Muzeum Wojska Polskiego i Alejami Jerozolimskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem, Stare Miasto, Długą i Bonifraterską przed Pomnik Golgoty Wschodu Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Na trzech postojach czytano korespondencję
z obozów w Ostaszkowie, Starobielsku i Katyniu. Na placu Zamkowym odczytano nazwiska pomordowanych na nieludzkiej ziemi. Wśród wyczytanych osób znalazły się także nazwiska 21osób z „Wolsztyńskiej Listy Katyńskiej”. Odczytano także nazwisko pana ppor. piechoty WP Romana Wolskiego , który był nauczycielem w Kaszczorze. W jego postać wcielił się Robert Szwed dyrektor Szkoły z Kaszczoru. Zakończenie marszu i symboliczne nakrycie ofiar mordu kirem wszystkich chwytało za serce. Były autentyczne łzy i wzruszenia. W VI KMC, którego organizatorem był Jarosław Wróblewski z GH „Zgrupowanie Radosław” uczestniczyło 25 Grup Historycznych, a wśród nich 14 członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości w Drzonowie. SMHW na marsz przygotowało książki „Wolsztyńska Lista Katyńska” dr Krzysztofa Błaszczyka i kserokopie rozkazu nr 794 z dnia: 5 marca 1940 roku w którym Stalin poleca dokonać mordu na polskich oficerach Wojska Polskiego, Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, oraz kapelanów. Wśród zamordowanych znalazła się także córka generała Józefa Dowbora Muśnickiego, ppor pilot Janina Lewandowska. W marszu udział wzięło przeszło 120 rekonstruktorów w historycznych mundurach z epoki. Towarzyszyła im także grupa kobiet i dzieci w strojach z tamtego okresu. Marsz współtworzyli członkowie Rodzin Katyńskich i mieszkańcy Warszawy. Kolumnę jeńców poprzedzał oryginalny samochód więźniarka „czornyj woron”.
Marsz i jego przesłanie to uczczenie pamięci ofiar pomordowanych na „nieludzkiej ziemi” i przypominanie o naszej tragedii narodowej.


Dodane przez admin dnia kwiecień 18 2013 10:53:49
0 Komentarzy ~ 623 Czytań Drukuj
09.04.2013


VI Katyński Marsz Cieni

W dniu 14 kwietnia 2013 r. o godz. 15.00 odbędzie się w Warszawie VI Katyński Marsz Cieni. Jego celem jest oddanie hołdu niezłomnym żołnierzom Wojska Polskiego, policjantom Policji Państwowej, oficerom Korpusu Ochrony Pogranicza oraz kapelanom którzy zostali zamordowani na Wschodzie.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą w milczącym marszu przejść razem z nami przez serce Warszawy; od Muzeum Wojska Polskiego (Al. Jerozolimskie 3) przez Trakt Królewski, Plac Zamkowy, Barbakan, Długą, Pl. Krasińskich, pod pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie na ul. Muranowskiej. W Marszu będą szli rekonstruktorzy w wojskowych, policyjnych mundurach, tak jak polscy jeńcy eskortowani przez NKWD. To będzie ich symboliczna ostatnia droga.

Na trzech postojach (Kościół św. Krzyża, Pl. Zamkowy, Pl. Krasińskich) czytana będzie korespondencja z obozów ze Starobielska i Ostaszkowa, lista zamordowanych i wspomnienia odnalezione w dołach katyńskich. Rozpoczynamy marsz godz. 15.00. Potrwa on ok.1,5 godziny.

Zapraszamy.

Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej i Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław”

Dodane przez admin dnia kwiecień 09 2013 17:39:25
0 Komentarzy ~ 537 Czytań Drukuj
21.02.2013
Walne Zgromadzenie
Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości
przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie
W dniu 16 lutego o godz 12.00 w Muzeum w Drzonowie odbyło się Walne Zgromadzenie SMHW.

Obrady prowadzili: Łukasz Myczka – przewodniczący i Cecylia Longier- sekretarz.
Komisja Mandatowo-Skrutacyjna: Tomasz Hibner-Przewodniczący, Magdalena Gawron – członek.
Po sprawdzeniu listy obecności członków uprawnionych do głosowania (obecnych 21).
przystąpiono do realizacji porządku obrad Walnego Zgromadzenia.
Małgorzata Kliman – skarbnik, przedstawiła sprawozdanie finansowe za okres sprawozdawczy 2010 – 2012 r.
Maciej Myczka- prezes, przedstawił sprawozdanie Zarządu z działalności merytorycznej i statutowej.
Na wniosek Komisji Rewizyjnej, który przedstawił Maciej Nowak – członek komisji
głosowano nad udzieleniem absolutorium ustępującemu Zarządowi. Absolutorium udzielono jednogłośnie.
Maciej Myczka przedstawił plan pracy na rok bieżący.
Następnie wybrano Komisję Wyborczą w składzie: Krzysztof Stefaniak – przewodniczący, członkowie Małgorzata Kliman i Robert Szwed, która przeprowadziła w trybie tajnym wybory do władz SMHW.

W wyniku głosowania aktualne władze SMHW są następujące:
Zarząd.
Prezes – Maciej Myczka
Wiceprezes - Krzysztof Dobrowolski
Sekretarz – Jolanta Monika Gruning
Skarbnik – Ewa Myczka

Komisja Rewizyjna.
Przewodniczący – Tomasz Hibner
Członkowie: Grzegorz Lubryczyński i Maciej Nowak
Po wyborach głos zabrali goście honorowi Walnego Zgromadzenia:
dr Włodzimierz Kwaśniewicz i aktualny dyrektor LMW Piotr Dziedzic.
W imieniu Burmistrza Wolsztyna , Tomasz Hibner przekazał obu dyrektorom
upominki promujące Wolsztyn i okolice.
Na zakończenie obrad zwiedzano ekspozycje muzealne.


Dodane przez admin dnia luty 21 2013 12:05:49
0 Komentarzy ~ 720 Czytań Drukuj
02.02.2013


Otwarcie trzech wystaw w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie poświęconych: Malarstwu Batalistycznemu - Jarosława Strankowskiego, Bagnety armii europejskich ze zbiorów LMW, oraz Zabytki architektury Ziemi Lubuskiej w fotografii, stało się także okazją do zaprezentowania dorobku Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym.

Stowarzyszenie zrzesza 45 członków z całej Polski. Mamy także trzech członków z Anglii i dwoje Rosjan. Najstarsi nasi członkowie od 10 lat zajmują się działalnością rekonstrukcyjną, inscenizacyjną i historyczną ukierunkowaną na podtrzymywaniu polskiej tradycji narodowej, pielęgnowaniu polskości, rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej oraz krzewieniu wartości patriotycznych związanych z tradycjami Wojska Polskiego. Stowarzyszenie zrzesza byłych członków Grup Historycznych 6 Pułku Piechoty Legionów, Bractwa Najemnego Wolna Kompania, Jormungard, LTRH i innych. Od roku 2009 działamy jako SMHW przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie.

Jesteśmy organizatorami bądź współorganizatorami takich imprez jak:
kolejne edycje „Powstania Warszawskiego”, „Katyński Marsz Cieni”, a przede wszystkim licznych działań i inscenizacji związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Odtwarzamy Wojsko Polskie, począwszy od okresu I Wojny Światowej, Legiony, żołnierzy II RP, rok 1939, Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie i naturalnie I i II Armię Wojska Polskiego od Lenino poprzez cały szlak bojowy. Odtwarzamy także żołnierzy AK i partyzantów niepodległościowego podziemia. Bywamy także żołnierzami armii RKKA, pruskiej i bardzo sporadycznie niemieckiej.

Tylko w roku 2012 braliśmy udział w 14 dużych rekonstrukcjach i inscenizacjach. Naszym głównym kierunkiem działania są „żywe lekcje historii” w szkołach. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy lekcje dla ośmiuset uczniów z gminy Wolsztyn, czterystu z terenu województwa lubuskiego i wielkopolskiego, oraz trzystu w województwie świętokrzyskim na koloniach dla polskich dzieci z Białorusi i Ukrainy.
Braliśmy także udział w kilkunastu produkcjach filmowych. Od roku 2008 rokrocznie bierzemy udział w defiladach i uroczystościach państwowych.

Za swą działalność w roku ubiegłym uzyskaliśmy wiele nagród i wyróżnień. Wśród nich najważniejsze zespołowe to: nagroda „Dobosza Powstania Wielkopolskiego” nadawana przez Zarząd Główny TPPW 1918/1919, Odznaka Honorowa ZOR RP „VIRIBUS UNITIS” (wspólnymi siłami), Nagroda Burmistrza Wolsztyna, Dyplomy od Marszałka i Wojewody Wielkopolskiego, Starosty Powiatu Zielonogórskiego.
Indywidualnie siedmioro członków otrzymało złote i srebrne Medale Za Zasługi dla Związku Oficerów Rezerwy RP im Marszałka Józefa Piłsudskiego, dziewięcioro dyplomy honorowe ZOR RP, oraz liczne listy gratulacyjne i podziękowania od organizacji i stowarzyszeń promujących tak jak i my chwałę oręża Wojska Polskiego.
Dzięki uprzejmości dyrektora LMW Piotra Dziedzica, na ekspozycji muzeum zaprezentowano część naszych nagród i wyróżnień. W uroczystościach udział wzięło
siedmioro członków: Ewa Myczka, Cecylia Longier, Grzegorz Lubryczyński, Maciej Nowak, Krzysztof Dobrowolski, Tomasz Hibner oraz Maciej Myczka.


Dodane przez admin dnia luty 02 2013 08:57:11
0 Komentarzy ~ 576 Czytań Drukuj
14.01.2013
ZAWIADOMIENIE
Zarząd Główny
Stowarzyszenia Miłośników
Historii Wojskowości
przy
Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie
na podstawie par. 24 pkt. 1 Statutu SMHW

ZWOŁUJE
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków

1. Termin: 16 lutego godz. 12.00 .
2. Miejsce: Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie.
Porządek obrad:
1. Sprawdzenie listy obecności.
2. Powołanie Komisji Skrutacyjnej (Hibner. Gawron, Ł Myczka)
3. Stwierdzenie prawomocności zwołania WZ
4. Wybór Przewodniczącego i Sekretarza WZ w głosowaniu jawnym.
(Myczka, Gruning)
5. Stwierdzenie quorum umożliwiające podejmowanie prawo-
mocnych Uchwał.(Komisja Skrutacyjna)
6. Przyjęcie w głosowaniu jawnym porządku obrad.
7. Przyjęcie protokołu z Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia
w głosowaniu jawnym. - Jolanta Gruning.
8. Sprawozdanie z działalności merytorycznej SMHW – Maciej Myczka
9. Sprawozdanie finansowe za okres sprawozdawczy z upoważnienia
Małgorzaty Kliman- skarbnika, Maciej Myczka.
10. Ocena działań Zarządu i wniosek w sprawie absolutorium
dla ustępującego Zarządu. (Komisja Rewizyjna)
11. Przyjęcie Uchwały w sprawie absolutorium Zarządowi.
12. Zgłaszanie kandydatur do Władz Stowarzyszenia.
a) Zarząd, b) Komisja Rewizyjna
13. Wybory Władz Stowarzyszenia (Zarządu Głównego i Komisji Rewizyjnej)
w wyborach tajnych.
14. Ogłoszenie wyników wyborów.
15. Dyskusja
16. Zamknięcie Walnego Zgromadzenia.

Sekretarz Prezes
Jolanta Gruning Maciej Myczka

Dodane przez admin dnia styczeń 14 2013 16:24:53
0 Komentarzy ~ 888 Czytań Drukuj
Dobosz


W dniu 11 grudnia 2012 roku w Pałacu Działyńskich w Poznaniu Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze zostało nagrodzone Honorową Nagrodą Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego „Dobosz Powstania Wielkopolskiego”.
Nagrodę wręczyli Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Stefan Barłóg, Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek
oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Wożniak. Nagrodę odebrała pięcioosobowa delegacja Stowarzyszenia w umundurowaniu Powstańców Wielkopolskich. Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości od wielu lat organizuje „żywe lekcje historii” opowiadając o Powstaniu Wielkopolskim i jednocześnie prezentując mundury, wyposażenie, uzbrojenie i odznaki powstańcze.
Grupa organizuje także inscenizacje odtwarzające wydarzenia historyczne Powstania Wielkopolskiego z terenu: Wolsztyna, Chobienic, Kopanicy, Kramska i Babimostu. Między innymi przedstawiają powstańczy szpital polowy. Rokrocznie stowarzyszenie uczestniczy we wszystkich uroczystościach patriotyczno-religijnych,
a szczególną troską otaczają groby rodzimych Powstańców.
Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogoziński w imieniu Samorządu Miejskiego w Wolsztynie przekazał stowarzyszeniu serdeczne gratulacje, wyrazy uznania i honorowy dyplom wraz z pięknym upominkiem.W dniu 12 grudnia 2012 roku w”Odwachu” odbyło się kolejne cykliczne spotkanie poświęcone bohaterom Powstania Wielkopolskiego.
Tym razem dr Zdzisław Kościański zorganizował spotkanie autorskie z panem Tomaszem Wojtalą - politologiem, dziennikarzem, pracownikiem samorządowym z zamiłowania historykiem, członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego i Pleszewskiego Towarzystwa Upamiętniania Powstania Wielkopolskiego, współzałożyciel em grupy rekonstrukcyjnej – Drużyny Tradycji 70 pułku piechoty. W czasie spotkania poświęconego postaci płk dypl. Ludwika Bociańskiego w piękny sposób przedstawiono jego drogę życiową, począwszy od szkoły poprzez udział w I WŚ, Powstaniu Wielkopolskim, aż po pracę w administracji rządowej (wojewoda wileński i poznański). Prelekcja poparta była pokazem multimedialnym oraz prezentacją umundurowania żołnierza 70 pp. W tym sympatycznym spotkaniu udział wzięło troje członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości: Cecylia Longier, występująca w stroju z lat 30, Maciej Myczka, który wcielił się w postać płk dypl. Stefana Szlaszewskiego d-cy 2 Pułku Strzelców Podhalańskich z Sanoka oraz Maciej Nowak, który to wydarzenie udokumentował.
Tomasz Wojtala promował także książkę pt „BOCIUN Płk dypl. Ludwik Bociański” (1892-1970), którą wydało Wydawnictwo Powiatu Pleszewskiego.
Kolejne wydarzenie poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu, w którym udział wezmą członkowie SMHW to wyjazd do Warszawy pod Grób Nieznanego Żołnierza i na kwatery powstańcze na cmentarzu powązkowskim.


Dodane przez admin dnia grudzień 16 2012 19:53:56
0 Komentarzy ~ 583 Czytań Drukuj
25.11.2012
W dniach 10 i 11 listopada na zaproszenie Kancelarii Prezydenta 11 osobowa grupa ze Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości wzięła udział w oficjalnych uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz w defiladzie grup rekonstrukcyjnych. Formowanie oddziałów zaczęło się o godz. 10.30 na Placu Teatralnym. Trasa defilady wiodła przez Plac Piłsudskiego, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Plac Trzech Krzyży i Alejami Ujazdowskimi pod Belweder. Prezydent RP złożył kwiaty pod pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Stefana „Grota” Roweckiego, Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego.

Głównym oddziałem wystawianym przez SMHW była sześcioosobowa grupa Powstańców Wielkopolskich - Kompanii z Kaszczoru wraz z historycznym sztandarem Powstańców i Wojaków. Oddziałem dowodził Przemysław Hetka w mundurze porucznika Armii Wielkopolskiej. Chorążym Pocztu Sztandarowego był Łukasz Myczka, dowódcą Robert Szwed a asystowali: Jolanta Gruning, Robert Barcz i Tomasz Hibner. W trakcie przemarszu zarówno przed Prezydentem RP, jak i licznie zgromadzonymi widzami otrzymali wielkie owacje i brawa. Udzielali licznych wywiadów i pozowali do zdjęć. Pan Hibner opowiadał o genezie i sukcesach Powstania Wielkopolskiego. W grupie żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie wystąpiły: Cecylia Longier w mundurze porucznika 301 Dywizjonu Bombowego im. Ziemi Pomorskiej oraz Magdalena Anastazja Gawron w mundurze bosmanmata Marynarki Wojennej RP. Ich obecność i prezencja wzbudzały powszechny aplauz.
Całość kolumny pieszej (tuż przed zabytkowym czołgiem Renault FT 17) zamykał Poczet Sztandarowy Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy RP w składzie Krzysztof Dobrowolski, Zbigniew Heliński oraz Maciej Myczka. Ogółem w defiladzie historycznej wystąpiło 281 osób w jednostkach pieszych, oraz 97 w formacjach konnych. Po blisko pięciokilometrowym przemarszu czekał nas jeszcze powrót do samochodów. Byliśmy jednak bardzo zmęczeni więc skorzystaliśmy z metra i około godz 17 byliśmy u celu. Przebraliśmy się w cywilne ubrania i wyruszyliśmy do Wolsztyna. Tym razem całością naszych oddziałów dowodził Przemysław Hetka, a logistycznie i organizacyjnie wyjazd przygotował Tomasz Hibner. To było naprawdę radośnie i godnie przeżyte Narodowe Święto Niepodległości.


Dodane przez admin dnia listopad 26 2012 13:58:34
0 Komentarzy ~ 598 Czytań Drukuj
04.10.12


28 września Zespół Szkolno-Gimnazjalny i Szkoła Podstawowa im. Misjonarzy Oblatów w Obrze gościli członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości z Wolsztyna w ramach kolejnych lekcji „żywej historii”. Goście opowiadali o celach i osiągnięciach Stowarzyszenia. Dla trzech grup młodzieży przeprowadzili lekcje na temat 120 rocznicy urodzin i 45 rocznicy śmierci generała Stanisława Sosabowskiego. Przedstawiono życiorys generała i jego najważniejsze osiągnięcia. Omówiono okoliczności, przyczyny i przebieg największej operacji powietrzno-desantowej II wojny światowej pod kryptonimem „Operacja Market Garden”. Głównie koncentrowano się na działaniach Samodzielnej Brygady Spadochronowej, którą dowodził gen. Stanisław Sosabowski. Prezentowano umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie skoczków spadochronowych. Lekcje prowadzone były zgodnie z dyscypliną wojskową. Uczniowie chętnie zaakceptowali tę formę lekcji wykazywali się swoją wiedzą na omawiane tematy, zdyscyplinowaniem i sprawnością fizyczną. Na trzy etapy lekcji składały się z prelekcji połączonej z pokazem, przejażdżkami historycznym pojazdem wojskowym i ćwiczeniami z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Szczególne w tym zakresie młodzież potrafiła zademonstrować poprawne
procedury. Najbardziej aktywnym słuchaczem był Adam Miśko uczeń III B Gimnazjum. Wykazał się dużą wiedzą historyczną i zdyscyplinowaniem. Burmistrz Wolsztyna Pan Andrzej Rogoziński i Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przyznało temu wzorowemu uczniowi upominki promujące Miasto i Gminę Wolsztyn, oraz płyty DVD o tematyce historycznej. Nagrodę wręczy Pani Dyrektor Szkoły- Elżbieta Błaszczyk podczas szkolnego apelu. Wszyscy uczestnicy spotkania byli zadowoleni i radośni, a członkowie SMHW otrzymali od młodzieży kwiaty. To była bardzo pouczająca lekcja, propagująca postawy obywatelskie, narodowe i patriotyczne wśród uczniów obu szkół. Realizacja lekcji została wsparta finansowo przez Burmistrza Wolsztyna i Radę Miejską w ramach realizacji wspólnego projektu.


Dodane przez admin dnia październik 04 2012 11:52:42
1 Komentarzy ~ 668 Czytań Drukuj
Strona 13 z 19 << < 10 11 12 13 14 15 16 > >>
Powered by: PHP-Fusion v6.01
voodz theme by: sonar

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl