Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Forum
Galeria
Galeria archiwum
Artykuły
Mapa wydarzeń
Linki
Kontakt
Księga Gości / Guestbook
facebook
Na Forum
Najnowsze Tematy
Składki i wpisowe za...
IV Marsz Katyński w ...
Składki członkowskie
Galeria archiwum
Narodowe Święto Niep...
Najciekawsze Tematy
Składki i wpisowe... [1]
Narodowe Święto N... [1]
IV Marsz Katyński... [0]
Składki członkowskie [0]
Galeria archiwum [0]
mapa odwiedzających
Locations of visitors to this page
08.08.2012


W dniach 4-5.08.2012 roku 7 osobowa grupa członków SMHW wraz z Pocztem Sztandarowym Zarządu Głównego ZOR uczestniczyła w uroczystościach związanych z 68 rocznicą Powstania Warszawskiego. Dzień pierwszy minął na zwiedzaniu Muzeum Powstania Warszawskiego oraz spotkaniu z kombatantami Powstania Warszawskiego.

Niedziela rozpoczęła się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod Pomnikiem Katyńskim na Placu Zamkowym. Następnie członkowie stowarzyszenia zaproszeni przez Ks. Prałata płk dr Roberta Mokrzyckiego - Proboszcza Katedry Polowej Wojska Polskiego pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej z ceremoniałem wojskowym. W trakcie mszy Jolanta Greber w imieniu stowarzyszenia, przekazała na ręce ks. ppor. Macieja Kalinowskiego upominek - płaskorzeźbę z wizerunkiem Matki Boskiej Wolsztyńskiej.

Po Mszy Świętej grupa spotkała się z kapłanami Katedry Polowej. Następnie oddano hołd i wystawiono posterunki honorowe przy Pomniku Powstańców Warszawy oraz przed Grobem Nieznanego Żołnierza. O godz 14 rozpoczęły się oficjalne uroczystości na „Gęsiówce” przy ul. Anielewicza w Miejscu Pamięci Batalionu „Zośka” zgrupowanie „Radosław”.
W uroczystościach uczestniczyli licznie przybyli Powstańcy Warszawscy, władze samorządowe
dzielnicy, przedstawiciel ambasadora Izraela, przedstawiciel ministra ds. kombatantów, członkowie GH „Radosław” i my.

W trakcie uroczystości wartę wystawiła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Ze strony Związku Oficerów Rezerwy uroczystość prowadził i wręczał odznaczenia por. mgr Sławomir Łazor – Członek Zarządu Głównego. Wśród odznaczonych Złotym Medalem Za Zasługi dla ZOR RP byli:
Tomasz Karasiński – Komendant GH „Radosław”,
Jarosław Wróblewski- Redaktor naczelny Sekcja „Zośka”,
Zbigniew Rowiński- Dowódca Sekcji „Zawisza”.
Medalem Honorowym 90 lecia Związku Oficerów Rezerwy RP odznaczono Dorotę Krzyżewską -Zastępcę dowódcy sekcji „Czata 49”.

Naszej grupie miał przewodzić kpt. mgr Marian Osada - członek honorowy SMHW oraz sekretarz ZG ZOR RP, jednak na przeszkodzie stanęły względy zdrowotne i w ostatniej chwili odwołał swój wyjazd. Uroczystości warszawskie i pobyt w Muzeum Powstania Warszawskiego pozostawiły w nas głębokie emocje i wrażenia. Jako ciekawostkę podam, że czas oczekiwania na zwiedzanie MPW z przewodnikiem wynosi minimum 6 miesięcy.


Dodane przez admin dnia sierpień 08 2012 19:33:10
0 Komentarzy ~ 1779 Czytań Drukuj
08.08.2012


Dodane przez admin dnia sierpień 08 2012 14:11:51
0 Komentarzy ~ 461 Czytań Drukuj
13.06.2012


W dniu 3.06.2012 r w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie odbył się "Piknik Rodzinny. Mama Tata i Ja". W trakcie pikniku wystąpiło także szesnastu członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości , w tym jedenaścioro z Wolsztyna. Przedstawiali najmłodszym widzom i nie tylko prezentację pt: „Barwa i Broń Wojska Polskiego 1919-1975”

- Jarosław Rostkowski prezentował postać żołnierza 5 Dywizji Strzelców Polskich 1919-1920,
- Katarzyna Dobrowolska prezentowała siostrę czerwonego krzyża z lat 1914-1919.
- Julia Waluk w mundurze bosmanmata marynarki wojennej z ORP Nurek 1939 r.
- Jolanta Greber w mundurze porucznika polskiego 301 dywizjonu bombowego.
- Krzysztof Dobrowolski prezentował pełne umundurowanie
żołnierza „Commando” 2 baonu komandosów „Combined Operations” z kampanii włoskiej 1944-1945
- Robert Barcz wcielił się w postać Powstańca Warszawskiego 1944 roku w umundurowaniu pochodzenia niemieckiego na rękawie opaska 321 plutonu Armii Krajowej.
- Maciej Myczka w mundurze podporucznika Pierwszej Dywizji im. Tadeusza Kościuszki.
- Tomasz Hibner w mundurze sierżanta Armii Czerwonej,
- Zbigniew Heliński w mundurze podporucznika Armii Czerwonej z lat 1943-1945.
- Magdalena Anastazja Gawron prezentowała galowy mundur majora WP wprowadzony 1953 roku.
- Przemysław Hetka wystąpił w polowym mundurze ppor. skoczka spadochronowego 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej z lat 1970.

Prezentowano całe wyposażenie żołnierzy oraz broń. Największą niespodzianką były przejażdżki zabytkowymi pojazdami wojskowymi: Samochodem terenowym GAZ 69 AM z roku 1954 i motocyklem K-750 z roku 1956. Kierowcy od godziny 10 do 18. przewieźli około 250 dzieci. Nagrodą był ich uśmiech i radość.
Oprócz członków SMHW wystąpiło bractwo rycerskie, młodzi karatecy, zespoły folklorystyczne oraz 5 Pułk Artylerii z Sulechowa, który prezentował swoje stoisko oraz122 mm dywizjonowy moduł ogniowy „WR-40 Langusta”. Naturalnie muzeum także otworzyło swoje podwoje. Można było zwiedzać wszystkie wystawy i eksponaty. Festyn odwiedziło około 2,5 tyś osób. Nad jego sprawnym przebiegiem czuwali pracownicy LMW w osobach Tadeusza Blachury i Jarosława Sobocińskiego. Całością jak zwykle w niezrównany sobie sposób kierował dyrektor tego pięknego i gościnnego muzeum dr Włodzimierz Kwaśniewicz.

W festynie wzięli także udział przyjaciele SMHW z Żar i Zielonej Góry:Lidia i Igor Wolanowscy, Grzegorz Lubryczyński oraz anglicy Gary Hubschmid i Martin Angus.


Fotogaleria
Julia Waluk / Lidia Wolanowska

Dodane przez admin dnia czerwiec 13 2012 10:50:04
0 Komentarzy ~ 620 Czytań Drukuj
21.05.201218. maja w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie odbył się Międzynarodowy Dzień Muzeum. połączony z otwarciem trzech nowych wystaw. W imprezie udział wzięło 7 członków SMHW.

Pierwsza z nich poświęcona Sybirakom i ich martyrologii. Druga to wystawa zdjęć Ewy Kwaśniewicz pt "Muzeum inaczej". Trzecia część to wystawa pt. "Polskie szable i pałasze XX w.ze zbiorów Pawła Komorowskiego". Wystawy zgromadziły wielu oficjeli oraz sympatyków LMW.
W części dotyczącej szabli znaczny udział mięli członkowie SMHW.

-Tomasz Hibner przedstawił postaci porucznika Armii Wielkopolskiej z francuską szabla szeregowych lekkiej kawalerii wz 1822.
-Przemysław Hetka wcielił się w postaci płk Stanisława Engela d-cy 6 Pułku Piechoty Legionów z Wilna z polską szablą oficerską wz 1921.
-Maciej Myczka przedstawiał postaci płk dypl. Stefana Szlaszewskiego d-cy 2 Pułku Strzelców Podhalańskich z Sanoka z polską szablą oficerska wz 1921/22.
-Zbigniew Heliński we współczesnym mundurze podporucznika z oznaczeniami Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z polską szablą wz 1976/90WP u boku.

Podczas otwarcia wystaw obecni byli także inni członkowie SMHW: Gary Hubschmid, Grzegorz Lubryczyński oraz Krzysztof Stefaniak. Członkowie naszego stowarzyszenia długo pozowali do zdjęć i opowiadali o postaciach, które przedstawiali.

Serwis prasowy i fotograficzny całego przedsięwzięcia zapewniła Julia Waluk - dziennikarka "Wasz Dzień po Dniu" - także członek SMHW

W trakcie uroczystości dr Włodzimierz Kwaśniewicz został odznaczony odznaką "VIRIBUS UNITIS" ("WSPÓLNYMI SIŁAMI").


Fotogaleria:
SMHW / Julia WalukDodane przez admin dnia maj 21 2012 18:04:35
0 Komentarzy ~ 598 Czytań Drukuj
09.05.2012W dniach od 4 do 6 maja jedenaścioro członków stowarzyszenia wzięło udział w widowisku batalistycznym zorganizowanym dla uczczenia 97 rocznicy Bitwy pod Gorlicami.

Rekonstruktorzy w mundurach 3 armii spotkali się na ziemi gorlickiej i sękowskiej. W tym roku przybyli członkowie 15 GRH kultywujących tradycje formacji pierwszowojennych. Łącznie było około 180 rekonstruktorów.

Nasi członkowie wcielili się w następujące postaci:
- Jarosław Rostkowski - żołnierz 30 Połtawskiego Pułku Piechoty.
- Zbigniew Heliński, Robert Barcz, Przemysław Hetka, Krzysztof Dobrowolski - żołnierze 155 Regimentu Piechoty pruskiej.
- Ewa Kowalik, Marta Małkowska, Magdalena Gawron, Jolanta Greber i Joanna Rybicka - Siostry Czerwonego Krzyża przy armii pruskiej
- Maciej Myczka - lekarz pruskiego szpitala polowego

Wszyscy wymienieni dzielnie stawali zarówno w obliczu wroga jak i pogody. Bowiem godzinę przed inscenizacją z nieba lunęła ulewa i grad. Okopy pełne wody i błota, które do dziś usiłujemy usunąć z umundurowania. Oprócz naszego stowarzyszenia w widowisku uczestniczyli koledzy i koleżanki z Ostrowa Wielkopolskiego,
Lublina, Sosnowca, Warszawy, Gdańska i Gdyni. Gościnnie wystąpili koledzy z rosyjskich Grup Historycznych. W niedzielę rekonstruktorzy wzięli także udział w Apelu Poległych, który miał miejsce na cmentarzu wojennym w Gorlicach. Po zakończeniu widowiska dowódcy grup zostali odznaczeni pięknymi odznakami, które wręczali pani Wójt Sękowej i Burmistrz Gorlic. Do domu wróciliśmy w poniedziałek około godz 3.00 Pozostały niezapomniane emocje i sympatia do nowo poznanych przyjaciół i organizatorów imprezy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Gorlice 1915".Fotogalerie:

Dariusz Zaród
www.sadeczanin.info
www.halogorlice.pl
www.gorlice24.pl
SMHW / Marta Małkowska

Videorelacje:

Gryfit TV
RTvG
Wadera / www.dobroni.pl


Dodane przez admin dnia maj 09 2012 13:17:19
1 Komentarzy ~ 619 Czytań Drukuj
V Katyński Marsz CieniW tym roku już po raz piaty rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości z Wolsztyna oddali symboliczny hold zamordowanym przez NKWD w Katyniu, Charkowie, Twerze, Bykowni, a także innych miejscach na Nieludzkiej Ziemi, oficerom Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji Państwowej oraz kapelanom wojskowym różnych wyznań. Ubrani w mundury z tamtego okresu jako grupa polskich jeńców w eskorcie NKWD szliśmy od Muzeum Wojska Polskiego pod Pomnik Poległych i Pomordowanych na Wschodzie niosąc pamięć, dumę, ból , wspomnienia i pytania , na które często brak odpowiedzi.Biorąc udział w Katyńskim Marszu Cieni pamiętamy o tych, którzy byli wierni Polsce, którym strzelano w tył głowy tylko dlatego, że służyli Ojczyźnie. Wydobyte z dołów śmierci zapiski, listy, guziki od mundurów czy medaliki są wymownym świadectwem ich niezłomności. Pamiętajmy o bohaterach, których patronką jest Matka Boska Kozielska, wiernych do końca najważniejszym dla nas hasłom: "Bóg, Honor, Ojczyzna". Od dwóch lat niesiemy również pamięć o 96 ofiarach katastrofy samolotu TU 154 M z Panem Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na czele, którzy zginęli w grząskiej od polskiej krwi smoleńskiej ziemi.

15 kwietnia 2012 roku pięcioro członków naszej grupy odtwarzało zarówno polskich oficerów (Przemysław Hetka, Zbigniew Heliński) jak i siepaczy NKWD (Maciej Myczka, Krzysztof Dobrowolski). W rolę żony polskiego oficera wcieliła się Magdalena Anastazja Gawron. W czasie apelu Maciej Myczka odczytał nazwiska 21 poległych
z Wolsztyńskiej Listy autorstwa Krzysztofa Błaszczyka. Wyczytani wstawali i zapalali znicze przy Pomniku Katyńskim na Placu Zamkowym.

Fotogaleria:
SMHW / Magdalena Gawron


Dodane przez admin dnia maj 09 2012 13:06:21
0 Komentarzy ~ 730 Czytań Drukuj
05.04.2012
Najserdeczniejsze życzenia zdrowych,
radosnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy,
smacznego jajka, mokrego dyngusa,
a także odpoczynku w rodzinnym gronie
życzy SMHW


Zapraszamy także na V Katyński Marsz Cieni w Warszawie!


Dodane przez admin dnia kwiecień 05 2012 21:29:35
0 Komentarzy ~ 534 Czytań Drukuj
28.03.2012


25 marca, w 68. rocznicę Wielkiej Ucieczki ze Stalagu Luft III - Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie oraz Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej wzięły udział w inscenizacji życia obozowego pilotów alianckich, oraz prezentowały dioramy Armii Czerwonej po zdobyciu Żagania i wyzwoleniu obozu.

SMHW wystawiło 8 osobową grupę Sowietów. Kulminacyjnym punktem programu obchodów 68. rocznicy był apel poległych, podczas którego oddano hołd pomordowanym. Apel się odbył na cmentarzu gdzie pochowani zostali bohaterscy lotnicy oraz żołnierze Armii Czerwonej polegli w czasie zdobywania Żagania. W uroczystościach udział wzięły rodziny ofiar, kombatanci, burmistrz Żagania, dyrektor Muzeum, oraz delegacje Grup Historycznych.

Rangę uroczystości podniosło uczestnictwo oficjalnej delegacji Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego - wystawiając poczet sztandarowy Zarządu Głównego. Kwiaty w imieniu Związku Oficerów RP złożył porucznik w st. spocz. Tomasz Hibner.

Kilka zdjęć można obejrzeć w naszej Galerii.


Dodane przez admin dnia marzec 29 2012 21:27:35
0 Komentarzy ~ 573 Czytań Drukuj
20.02.2012
Dnia 19.02.2012 członkowie SMHW uczestniczyli na zaproszenie naszych przyjaciół z Stowarzyszenia PGRH "WARTA" w kolejnej już inscenizacji z cyklu "Bitwa o Poznań. Mimo ciężkich warunków pogodowych imprezę należy uznać za niezwykle udaną! Dziękujemy serdecznie za zaproszenie!


fot. Marcin Woźny

Zdjęcia z inscenizacji można znaleźć pod następującymi linkami:

Thorsten
ePoznań.pl
mmPoznań,pl
Głos Wielkopolski
Radio Merkury

Oraz w Galerii SMHW


Dodane przez admin dnia luty 20 2012 14:47:31
0 Komentarzy ~ 530 Czytań Drukuj
30.01.2012


Zgodnie z Uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia SMHW nadaje się Tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia następującym osobom:

por. dr. Józefowi Ladrowskiemu - Wiceprezesowi Zarządu Głównego ZOR RP
oraz
kpt. mgr Marianowi Osadzie - Sekretarzowi Zarządu Głównego ZOR RP.
Por. dr Józef Ladrowski (ur. 22.02.1922, na zdjęciu z lewej strony)
Jako junak gimnazjalnego Przysposobienia Wojskowego od 1 do 10 września 1939 r brał udział w pomocniczej służbie wojskowej 14 Dywizji Piechoty. Od 1942 do 1944 działał w Armii Krajowej - Okręg Wielkopolska-Inspektorat Środa walcząc z niemieckim okupantem. Nosił pseudonim "Kłos". W latach 1944-1947 odbywał służbę wojskową. Wziął udział w walkach frontowych. Odznaczony m.in. medalem "Za udział w walkach o Berlin 1945". Po demobilizacji pracując skończył studia ekonomiczne, a w 1969 obronił pracę doktorską nt. "Budownictwa wojskowego". Był jednym z inicjatorów reaktywowania ZOR RP. Odznaczony Krzyżem Oficerskim OOP. Obecnie na kombatanckiej emeryturze. Wiceprezes Zarządu Głównego ZOR RP.

Kpt. mgr Marian Osada (ur. 22.02.1930 w Przemyślu. Na zdjęciu po prawej stronie) W latach II wojny światowej-członek Szarych Szeregów (AK). Od 1945 do 1950 - drużynowy 10 i 8-mej Drużyny Harcerzy im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Przemyślu. W 1946 r. był najmłodszym komendantem obozu ZHP. W 1951 ucieka z Przemyśla na skutek represji ze strony UB. W Poznaniu studia na uniwersytecie Poznańskim - kończy magisterium w katedrze Historii Sztuki (1955). Pracuje i działa społecznie na niwie kulturalnej i oświatowej. Pisze scenariusze, reżyseruje spektakle teatralne i estradowe w placówkach kulturalno-oświatowych. Kpt. Marian Osada aktualnie pełni spoleczną funkcję Sekretarza Zarządu Głównego ZOR RP. Za działalność społeczną został odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP.

Serdecznie witamy w naszych szeregach tak zacnych i zasłużonych Polaków.Dodane przez admin dnia styczeń 30 2012 17:03:23
0 Komentarzy ~ 2027 Czytań Drukuj
23.01.2012
Dnia 21 stycznia 2012 roku pięciu członków SMHW w mundurach pruskich oraz powstańczych wzięło udział w II Pieszym Rajdzie Szlakiem Powstańców Wielkopolskich. W zorganizowanym przez Sebastiana Dragę oraz SMHW rajdzie czynny udział brała także młodzież ze szkół w Chobienicach, Zbąszyniu i Babimoście.

Uczestnicy odwiedzili miejsca pamięci o Powstańcach Wielkopolskich w Chobienicach, Grójcu, Babimoście i Zbąszyniu. Natrafili także na "Patrol Powstańczy" podczas którego mieli okazję zapoznać się z umundurowaniem i wyposażeniem Powstańców oraz Prusaków. Całość zakończył turniej strzelecki.

Fotogaleria ZS Chobienice

Patronat:


Dodane przez admin dnia styczeń 23 2012 18:01:07
0 Komentarzy ~ 576 Czytań Drukuj
Strona 14 z 18 << < 11 12 13 14 15 16 17 > >>
Powered by: PHP-Fusion v6.01
voodz theme by: sonar

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl