Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Forum
Galeria
Galeria archiwum
Artykuły
Mapa wydarzeń
Linki
Kontakt
Księga Gości / Guestbook
facebook
Na Forum
Najnowsze Tematy
Składki i wpisowe za...
IV Marsz Katyński w ...
Składki członkowskie
Galeria archiwum
Narodowe Święto Niep...
Najciekawsze Tematy
Składki i wpisowe... [1]
Narodowe Święto N... [1]
IV Marsz Katyński... [0]
Składki członkowskie [0]
Galeria archiwum [0]
mapa odwiedzających
Locations of visitors to this page
Uroczystość 73. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Europie
W dniu 8 maja 2018 roku, na zaproszenie Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec prof. dr hab. Andrzeja Przyłębskiego, do Berlina przyjechała 12 osobowa delegacja Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na czele delegacji stał płk Wiesław Dziepak. Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości reprezentowali: Krzysztof Dobrowolski, Artur Łoziński i Maciej Myczka, członkowie Pocztu Sztandarowego w historycznych mundurach 6 Pułku Piechoty Legionów Marszałka Piłsudskiego oraz Agnieszka Tomiak w mundurze lotnika 301 Dywizjonu Bombowego im. Ziemi Pomorskiej, i Izabela Barcz w mundurze bosmanmata Marynarki Wojennej.

Uroczystość na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym rozpoczęło wystąpienie Ambasadora RP w Berlinie. Następnie licznie przybyłe delegacje placówek dyplomatycznych w Berlinie złożyły wieńce i znicze pod pomnikiem Alianckich Żołnierzy. Integralną częścią uroczystości było złożenie zniczy i kwiatów na mogiłach polskich lotników: ppor. bomb. Franciszka Matuszewskiego - 300 Dywizjon, kpr. rtg. Mikołaja Piotrowskiego – 300 Dywizjon, kpr. rtg. Czesława Rajpolda – 18 OTU, kpr. Józefa Skoniecznego – 300 Dywizjon, kpr. strz. Antoniego Smoczkiewicza – 300 Dywizjon.

Honorowym uczestnikiem uroczystości był pan płk Włodzimierz Cieszkowski. Uczestnik kampanii obronnej 1939 r. i walk we Francji. Żołnierz 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Pan płk jest Prezesem Krajowego Związku Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu alianckim wzięliśmy udział w uroczystości organizowanej przez ambasadę Ukrainy. Por. Lech Prieff - prezes Związku Polskich Spadochroniarzy w Niemczech, oraz chor. Jerzy Wróblewski oprowadzili nas po Berlinie i jako gospodarze zaprosili na obiad.

Zdjęcia autorstwa Izy Barcz i Agnieszki Tomiak tutajDodane przez admin dnia maj 15 2018 16:29:56
Czytaj więcej ~ 0 Komentarzy ~ 219 Czytań Drukuj
IV Marsz Katyński w Wolsztynie
„IV Marsz Katyński w Wolsztynie”
7 kwietnia ulicami Wolsztyna przeszedł w milczeniu i zadumie IV Marsz Katyński, którego organizatorem było Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości wraz z Instytutem Pamięci Narodowej w Poznaniu. Marsz honorowym patronatem objęli Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański i Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis.

Marsz w sposób niezwykle realistyczny oddał cierpienie i męczeństwo 22 tysięcy ofiar oficerów WP, KOP, SG, Służby Więziennej i Policji. W Marszu w sposób szczególny czczono pamięć o kolejarzach, którzy zginęli w Katyniu i innych miejscach kaźni na nieludzkiej ziemi. W Marszu udział wzięło 120 rekonstruktorów. Cieszy liczny udział uczniów wolsztyńskich szkół: LO i Szkoły Zawodowej. Asystę honorową i posterunki honorowe wystawili harcerze „Okrągłej 16” ze Świętna.

Marsz współtworzyli członkowie GH: Radosław z Warszawy, 3 Bastion Grolman z Poznania, Patriotyczny Głogów, Ostrów Wielkopolski i Patriotyczny Zbąszyń. W Marszu udział wzięli także członkowie Rodzin Katyńskich i Sybiracy. Wyczytano 65 nazwisk pomordowanych z terenu ziemi wolsztyńskiej i nazwiska podane przez gości Marszu. Wśród pomordowanych 1.600 to Wielkopolanie w tym 400 Powstańców Wielkopolskich, oraz 668 kolejarzy. Podczas uroczystej Mszy Świętej sprawowanej przez ks. kanonika Sławomira Majchrzaka wspominano także heroiczną postawę księży kapelanów WP różnych wyznań. Mszę Św. uświetnił występ chóru „Lutnia”.

Patronat medialny TVP 3 zapewnił odpowiednią informację i reportaże z Marszu. Szczególne podziękowania należą się przedstawicielom PKP Cargo i Parowozowni Wolsztyn, bez których Marsz nie miałby tak realistycznej oprawy, co czyni wolsztyński Marsz jedynym takim w kraju. Także lokalna prasa „ Głos Wolsztyński” i „Wasz Dzień Po Dniu” zapewniły Marszowi stosowny patronat i medialne nagłośnienie. Na zakończenia Marszu pan Szymon Ptak odczytał okolicznościowe listy od ministrów: Anny Marii Anders, Jana Józefa Kasprzyka oraz Jarosława Sellina.
Galeria zdjęć autorstwa p. Katarzyny Tomczak tutajDodane przez admin dnia kwiecień 15 2018 17:34:42
0 Komentarzy ~ 300 Czytań Drukuj
„Kwatera Ł – Panteon Narodowy pod Cmentarnym Murem”
Począwszy od 30 marca do 14 kwietnia na wolsztyńskim Rynku można obejrzeć unikalną wystawę przygotowaną przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji oraz Biuro Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawa przyjechała do Wolsztyna dzięki wspólnym działaniom Krzysztofa Dobrowolskiego - wiceprezesa Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy LMW w Drzonowie oraz Wojciecha Lisa - Burmistrza Wolsztyna.

Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia tej fascynującej wystawy. Prezentacja wystawy wpisuje się w cykl wydarzeń mających upamiętnić obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości organizowane przez SMHW.

Galeria zdjęć z otwarcia wystawy tutajDodane przez admin dnia marzec 30 2018 17:26:21
0 Komentarzy ~ 251 Czytań Drukuj
Ku Prawdzie
W dniu 20 marca 2018 roku pod honorowym patronatem Ministra – Jana Józefa Kasprzyka, Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Wojewody Wielkopolskiego – Zbigniewa Hoffmanna w kościańskim Muzeum odbyło się XIX seminarium historyków Powstania Wielkopolskiego 1918/1919
pt. „ Ku Prawdzie”.

Wśród wielu znamienitych gości na seminarium zaproszeni byli członkowie Zarządu Głównego ZOR RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego: pan Antoni Fornalski, który jest także członkiem Zarządu Głównego TPPW 1918/19, oraz Prezesem Koła TPPW w Przemęcie, oraz Maciej Myczka, wiceprezes ZG ZOR RP. Uroczystość rozpoczęto od uroczystego złożenia kwiatów i zniczy pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Seminarium otworzył Michał Jurga – Burmistrz Kościana , a pierwszym punktem seminarium było uhonorowanie profesorów Bogusława i Michała Polaków.

Maciej Myczka wygłosił laudację i uzasadnienie nadania odznaczeń, w którym
czytamy między innymi „W podziękowaniu za wybitny dorobek naukowy i osobiste
zaangażowanie w krzewieniu wartości patriotycznych związanych z tradycjami Wojska Polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem szczytnych tradycji Żołnierzy Powstania Wielkopolskiego mam zaszczyt i honor odznaczyć Panów Profesorów
Złotym Medalem Za Zasługi dla ZOR RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego”.

Kolejnym punktem seminarium były wystąpienia historyków Powstania Wielkopolskiego, między innymi: Wawrzyńca Wierzejewskiego, Kamili Czechowskiej, dra Zdzisława Kościańskiego, prof. Janusza Karwata (członka ZOR RP) i profesorów Bogusława i Michała Polaków. Prof. Bogusław Polak był także moderatorem panelu dyskusyjnego.

Zdjęcia Kariny Jankowskiej tutaj


Dodane przez admin dnia marzec 22 2018 10:25:31
0 Komentarzy ~ 235 Czytań Drukuj
Promocja książki Jarosława Wróblewskiego „Kwatera Ł wolność jest kuloodporna”
W dniu 15 marca 2018 roku w Bibliotece Raczyńskich, Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu zorganizował interesujące spotkanie z Jarosławem Wróblewskim autorem kolejnej fascynującej książki pt. „Kwatera Ł wolność jest kuloodporna”.

Towarzyszyli mu: Jacek Pawłowicz – dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, dr Karolina Bittner reprezentująca poznańskie Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Specjalnym gościem była pani Bożysława Robertson, córka Antoniego Nadolnego Żołnierza Wyklętego, skazanego 27 grudnia 1955 roku na karę śmierci. Obecny był także autor fotografii – Piotr Życieński. Moderatorem dyskusji była dr Agnieszka Łuczak – naczelnik OBEN w Poznaniu.

Dzięki determinacji udało się z dołów na „Łączce” wydobyć wszystkie szczątki ponad 300 ofiar. Do tej pory dzięki badaniom DNA, zidentyfikowano już 58 Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych. „Łączka” okazała się symbolem zwycięskiego boju o prawdę i pamięć wolnej Polski.

Wśród wielu uczestników w spotkaniu udział wzięło troje członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości: Izabella Barcz, Agnieszka Tomiak i Maciej Myczka.

Więcej zdjęć z promocji tutajDodane przez admin dnia marzec 21 2018 17:32:09
0 Komentarzy ~ 237 Czytań Drukuj
75. rocznica urodzin Ojca Eustachego Rakoczego ZP Jasnogórskiego Kapelania Żołnierzy Niepodległości
24 lutego 2018 roku w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, jak co dzień rozbrzmiewały słowa modlitwy zanoszone przez zgromadzonych wiernych.

Wśród nich w sposób szczególny można było usłyszeć te wypowiadane za dar życia i posługi Ojca prof. Eustachego Rakoczego, który obchodził 75. rocznicę urodzin.„Wpisał się Ojciec złotymi zgłoskami w wielką księgę chwały Oręża Polskiego, jest bowiem Ojciec kontynuatorem kapelanów i kapłanów, którzy przewodzili narodowi polskiemu w drodze do niepodległości. Drogi Ojcze, niech Pan Bóg i Najświętsza Maryja Królowa Korony Polskiej darzy Cię silami i zdrowiem, abyś dalej wypełniał swoją posługę. Jesteś Rzeczypospolitej i nam bardzo potrzebny, aby wskazywać drogę jak służyć Kościołowi, Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi”. To słowa Ministra – Szefa UdSKiOR pana Jana Józefa Kasprzyka, który jubilatowi Ojcu prof. Eustachemu Rakoczemu ZP wręczył pamiątkową statuetkę.

Ojciec prof. Eustachy Rakoczy ZP urodził się 23 lutego 1943 roku w Budzyniu. W 1962 roku wstąpił do Zakonu Paulinów w Częstochowie. Święcenia kapłańskie przyjął 13 czerwca 1970 roku. Został nominowany w 1975 roku przez Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego Jasnogórskim Kapelanem Niepodległości. W swojej posłudze zakonnej Ojciec Eustachy w sposób szczególny troska otacza Kombatantów i Weteranów. Jego zaangażowanie w kultywowaniu pamięci i miłości do Ojczyzny spotkało się z wielokrotnym docenieniem. W przeszłości odznaczony min. Krzyżem Oficerskim OOP, Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi , Medalem „Pro Patria”, Złotym Medalem Za Zasługi Dla Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i wieloma innymi.

W tej podniosłej uroczystości uczestniczyli także zaproszeni członkowie naszego Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym: Dariusz Poszwiński i Maciej Myczka, którzy złożyli Ojcu serdeczne życzenia i przekazali okolicznościowy adres.

Zdjęcia Andrzeja Woszczyny tutajDodane przez admin dnia marzec 09 2018 19:28:15
Czytaj więcej ~ 0 Komentarzy ~ 250 Czytań Drukuj
Kolejny cykl żywych lekcji historii w szkołach Gminy Siedlec
Z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości i Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu po raz kolejny w szkołach w Chobienicach, Belęcinie, Tuchorzy, Siedlcu i Kopanicy w dniu 2.03.2018 roku odbyły się „żywe lekcje historii” na temat Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych. Lekcje odbyły się w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data nie jest przypadkowa – 1 marca 1951 roku, wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z jego dowódcą ppłk. Łukaszem Cieplińskim.

Lekcje prowadziło pięcioro członków SMHW w tym uczennice szkoły w Chobienicach: Izabella Barcz, Agnieszka i Klaudia Tomiak. W trakcie lekcji przedstawiono wybrane biogramy Żołnierzy Wyklętych, a wśród nich: płk Jana Wosia pierwszego powojennego burmistrza Wolsztyna wybranego w wolnych wyborach, który w powojennym podziemiu niepodległościowym był dowódcą Okręgu Wolsztyn -Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta”. Przedstawiono także sylwetki i dokonania „Inki” Danuty Siedzikównej, gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil” , Józefa Franczaka ps. „Lalek” i rotmistrza Witolda Pileckiego ps. „Witold” i „Druh”.

Prezentowano także umundurowanie i uzbrojenie Żołnierzy Wyklętych. Wszyscy uczniowie otrzymali zminiaturyzowane ryngrafy a Biuletyny IPN trafiły do rąk nauczycieli. Wśród wielu aktywnych uczniów na szczególne uznanie zasłużył Bartosz Kasprzak uczeń klasy IIIa gimnazjum w Tuchorzy, dla którego przygotowano specjalną nagrodę, która będzie wręczona podczas szkolnego apelu 14 marca.

Szkoła w Tuchorzy zaprezentowała także piękną wystawę poświęconą Żołnierzom Wyklętym. To były interesujące i pouczające lekcje będące uzupełnieniem programu szkolnego. Książki, ryngrafy, plakaty i biuletyny ufundował Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu. Zdjęcia Ewa Woś.

Galeria zdjęć tutajDodane przez admin dnia marzec 07 2018 18:55:36
Czytaj więcej ~ 0 Komentarzy ~ 251 Czytań Drukuj
Zaproszenie na IV Marsz Katyński w Wolsztynie
Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy LMW w Drzonowie
Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu
Burmistrz Wolsztyna oraz
PKP Cargo

serdecznie zapraszają do udziału w IV Marszu Katyńskim w Wolsztynie.

Szczegóły na plakacie - kliknij by powiększyćDodane przez admin dnia luty 04 2018 21:08:43
0 Komentarzy ~ 292 Czytań Drukuj
36 rocznica mordu górników KWK „Wujek”
Dziewięć ofiar śmiertelnych i kilkudziesięciu rannych – to krwawy bilans pacyfikacji strajkującej załogi „Wujka” w Katowicach, przeprowadzonej przez ZOMO i wojsko 16 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu przez ekipę gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego. Najmłodszy z zastrzelonych miał 19 lat.

Nazwiska ofiar krwawej pacyfikacji:
Józef Czekalski 48 l.
Krzysztof Giza 24 l.
Joachim Gnida 28 l.
Ryszard Gzik 35 l.
Bogusław Kopczak 28 l.
Andrzej Pełka 19 l.
Jan Stawisiński 21 l.
Zbigniew Wilk 30 l.
Zenon Zając 22 l.

W dniu dzisiejszym czteroosobowa delegacja Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości złożyła wiązankę biało-czerwonych kwiatów i zapaliła znicz na mogile śp. Zenona Zająca w Rostarzewie, oddając tym samym hołd wszystkim ofiarom stanu wojennego.
EWDodane przez admin dnia grudzień 17 2017 11:30:54
0 Komentarzy ~ 253 Czytań Drukuj
Dobosze Powstania Wielkopolskiego
Dobosze Powstania Wielkopolskiego
W dniu 11.12.2017 roku w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich odbyła się uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody „Dobosz Powstania Wielkopolskiego”.

Uroczystość zaszczycił Marek Woźniak – marszałek województwa wielkopolskiego. Wojewodę wielkopolskiego reprezentował zastępca dyrektora Biura Organizacyjno - Administracyjnego - Krzysztof Marciniak. Obecni byli także: poseł RP Bartłomiej Wróblewski, senator RP Robert Gaweł oraz Krzysztof Błaszczyk – wielkopolski wicekurator oświaty, Anna Jaworska – dyrektor Biura Obchodów 100 lecia
Powstania Wielkopolskiego 1918/19. Nagrody Dobosza otrzymali: Tadeusz Grygier (nagroda przyznana pośmiertnie) – doc. dr historii, Wiesław Andrzej Hładkiewicz – prof. historii na Uniwersytecie Zielonogórskim, Tomasz Katafiasz – dr historii,
Jan Majewski – dr nauk farmaceutycznych i Stowarzyszenie Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

Przemęt reprezentowali: wójt Gminy – Dorota Gorzelniak oraz prezes przemęckiego Koła i członek Zarządu Głównego TPPW i ZOR RP - Antoni Fornalski. Pani Wójt za zasługi w upowszechnianiu wiedzy i pamięci o Powstaniu Wielkopolskim 1918/19 została uhonorowana medalem „Wierni Tradycji”.

Wśród odznaczonych tym medalem znaleźli się także członkowie SMHW: ks. Krystian Frąckowiak i ppłk Andrzej Robert Janczak. W imieniu Zarządu Głównego ZOR RP jego wiceprezes Maciej Myczka odznaczył wybitnych działaczy TPPW Wawrzyńca Wierzejewskiego i Marka Urbanowicza - Złotym Medalem Za Zasługi Dla ZOR RP.

Zdjęcia z uroczystości tutaj
Dodane przez admin dnia grudzień 13 2017 20:21:48
0 Komentarzy ~ 229 Czytań Drukuj
3 Piknik Lotniczo – Historyczny
dla uczczenia 73. rocznicy desantu
Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej
Gen. Stanisława Sosabowskiego w operacji „Market Garden”


Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy LMW w Drzonowie oraz Związku Polskich Spadochroniarzy w Niemczech w dniu 30 września 2017 roku zorganizowali kolejny już wspólny Piknik Lotniczo – Historyczny. Na lotniskach w Przylepie i Kobylnicy odbyły się loty samolotem oraz skoki spadochronowe.

W trakcie pikniku przedstawiono rys historyczny dotyczący powstania 1. SBS oraz podstawowe informacje z zakresu spadochroniarstwa. W pikniku udział wzięło dziewiętnaścioro członków SMHW i ZPS. Z samolotu An-2 z wysokości 3000 m skakali: Beata Krajewska oraz Lech Prieff. Wszyscy uczestnicy Pikniku zaliczyli loty samolotem PZL 104 Wilga 2000.

Druga część Pikniku to towarzyskie spotkanie przy ognisku. Prezes Związku Polskich Spadochroniarzy w Niemczech - Lech Prieff „w uznaniu zasług dla Związku Polskich Spadochroniarzy w Niemczech, utrwalanie pamięci o żołnierzach – spadochroniarzach również uczestnikach powojennej konspiracji niepodległościowej walczących o wolność i niezależność Polski” wręczył Medale 60 lecia ZPS w Niemczech Beacie Krajewskiej i Maciejowi Myczce.

Dzieci uczestniczące w pikniku otrzymały pamiątkowe dyplomy i medale.

Galeria zdjęć z Pikniku tutaj

Dodane przez admin dnia październik 03 2017 19:40:06
0 Komentarzy ~ 274 Czytań Drukuj
Strona 4 z 18 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
Powered by: PHP-Fusion v6.01
voodz theme by: sonar

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl