Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Forum
Galeria
Galeria archiwum
Artykuły
Mapa wydarzeń
Linki
Kontakt
Księga Gości / Guestbook
facebook
Na Forum
Najnowsze Tematy
Składki i wpisowe za...
IV Marsz Katyński w ...
Składki członkowskie
Galeria archiwum
Narodowe Święto Niep...
Najciekawsze Tematy
Narodowe Święto N... [1]
Składki i wpisowe... [0]
IV Marsz Katyński... [0]
Składki członkowskie [0]
Galeria archiwum [0]
mapa odwiedzających
Locations of visitors to this page
Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej
W dniu 4marca Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu zorganizowało w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu I Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej poświęcone pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Forum podzielone było na trzy panele dyskusyjne. Co dalej z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych ? Rekonstrukcje historyczne, rajdy, filmy, komiksy… Sukcesy i porażki. Jak skutecznie edukować i upamiętniać ? W Forum udział wzięli między innymi: prof. Jan Żaryn, Arkadiusz Gołębiewski, Robert Kustro, dr Agnieszka Łuczak, dr Tomasz Łabuszewski, Anna Gruszecka i dr Rafał Reczek.

W trzecim panelu dyskusyjnym, który prowadził Kamil Hypki udział wzięli: dr Dariusz Kucharski, dr Jacek Kubiak, dr Małgorzata Kołodziejczak, Janusz Waliszewski i Maciej Myczka. SMHW reprezentowali także: Artur Łoziński i Maciej Nowak.Dodane przez admin dnia marzec 05 2017 19:24:02
0 Komentarzy ~ 152 Czytań Drukuj
5 stycznia w Wolsztynie członkowie SMHW uczestniczyli w uroczystościach 98. rocznicy wyzwolenia Wolsztyna w Powstaniu Wielkopolskim 1918/19
Uroczystości rozpoczęto o godz 14.00 na cmentarzu przy ul. Lipowej. Kwiaty i znicze składali: wicewojewoda Wielkopolski Marlena Maląg, Przewodnicząca Sejmiku Samorządowego Zofia Szalczyk, Senator RP Jan Filip Libicki, Przewodniczący Głównej Komisji Historycznej TPPW 1918/19 dr Zdzisław Kościański, przedstawiciele samorządu miasta i powiatu wolsztyńskiego, mieszkańcy, harcerze oraz ośmioro członków SMHW z Wolsztyna na czele z Cecylią Longier, Krzysztofem Dobrowolskim, Zbigniewem Helińskim i Maciejem Myczką, który reprezentował również Zarząd Główny ZOR RP.

Nasi członkowie w historycznych mundurach wystawili posterunki honorowe na kwaterach Powstańców Wielkopolskich. Odbyła się także uroczysta Msza Święta, którą celebrował ks. Kanonik Sławomir Majchrzak. Poczet Sztandarowy SMHW wystąpił ze Sztandarem Powstańców Wielkopolskich z Wolsztyna.

Po Mszy liczne poczty sztandarowe i delegacje przemaszerowały na Rynek gdzie odbył się apel pamięci Powstańców Wielkopolskich. Złożono także kwiaty pod Pomnikiem Powstańca Wielkopolskiego. Tego dnia odbyła się także specjalna uroczysta sesja Rady Miejskiej z programem artystycznym.

Galeria zdjęć Pauliny Stachuły i Jacka Persa tutaj


Dodane przez admin dnia styczeń 12 2017 17:34:54
0 Komentarzy ~ 164 Czytań Drukuj
Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości z Wolsztyna na Apelu Jasnogórskim.
W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia na Jasnej Górze podczas Apelu Jasnogórskiego modliliśmy się w intencji ofiar i sprawców stanu wojennego. Z okazji zbliżającej się 98. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/19 wystawiany był pierwszy sztandar Powstania z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Sztandar został wypożyczony z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Zaszczyt prezentowania historycznego sztandaru przypadł w udziale naszej delegacji w historycznych mundurach Powstańców Wielkopolskich w składzie: Robert Szwed, Artur Łozińskii Maciej Myczka. Zarząd Główny TPPW 1918/19 reprezentował pan Antoni Fornalski, członek Zarządu Głównego i Prezes Koła TPPW w Przemęcie.

Wśród 14 prezentowanych sztandarów nie zabrakło Powstańczego sztandaru z Kaszczoru, którego chorążym był Robert Szwed. Modlitwę Apelu Jasnogórskiego prowadził O. Brygadier, Dr Eustachy Rakoczy, Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości. W modlitwie uczestniczyli: Robert Gaweł - Senator RP, Ks. kan. Jan Kasprowicz - proboszcz gnieźnieńskiej Katedry oraz liczni przedstawiciele władz samorządowych powiatu gnieźnieńskiego.

W trakcie spotkania z O. Eustachym Rakoczym i Ks. Arcybiskupem Metropolitą Częstochowskim Wacławem Depo członkowie delegacji w imieniu burmistrza Wolsztyna przekazali O. Rakoczemu życzenia i witraż z herbem Wolsztyna, a sami otrzymali piękne albumy autorstwa O. Eustachego Rakoczego: „Na ordynansach trwamy... Z Królową Polski żołnierski apel”.

Galeria zdjęć z Apelu autorstwa Andrzeja Woszczyna tutaj.Dodane przez admin dnia grudzień 19 2016 21:03:05
0 Komentarzy ~ 167 Czytań Drukuj
Uroczystość jubileuszu Ojca prof. E. Rakoczego
W poniedziałek 14.11.2016 r. Prezes SMHW, zaproszony przez p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pana Jana Józefa Kasprzyka, wziął udział w uroczystości jubileuszu 40-lecia posługi wśród kombatantów Ojca prof. Eustachego Rakoczego ZP, która odbyła się w Pałacu Belwederskim.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, następnie w belwederskiej kaplicy odbyła się uroczysta msza św. Po mszy miały miejsce okolicznościowe wystąpienia oraz zaprezentowano album „Na ordynansach trwamy...Z Królową Polski żołnierski apel”.

Zapraszamy do oglądania fotografii z wydarzenia autorstwa Andrzeja Woszczyny Link


Dodane przez admin dnia listopad 24 2016 17:55:48
0 Komentarzy ~ 187 Czytań Drukuj
Żywe lekcje w Przedszkolu nr 3 w Wolsztynie
Tradycyjnie jak co roku w Przedszkolu nr. 3 w Wolsztynie odbyły się żywe lekcje historii. Tym razem członkowie SMHW opowiadali o odzyskaniu niepodległości przez Polskę i o wywalczonej przez Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 wolności Wielkopolski i Wolsztyna. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania dotyczące miejsc upamiętniających Powstanie Wielkopolskie w Wolsztynie.

Sala zabaw była ślicznie przystrojona w rozetki w barwach narodowych. Dzieci poznawały flagi Wielkopolski, powiatu wolsztyńskiego, Wolsztyna i powstańczy proporzec. Następnie przeprowadzono lekcję udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i wzywania służb ratunkowych.

Dzieci bardzo chętnie brały udział w praktycznych zajęciach i wykazały się sporą wiedzą w tym zakresie. Na zakończenie lekcji chętni mogli się przejechać historycznym samochodem wojskowym. Jako podziękowanie oprócz uśmiechu, otrzymaliśmy piękne laurki własnoręcznie wykonane przez przedszkolaków.

Lekcje odbyły się w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie podtrzymywania polskiej tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
Zadanie zrealizowano dzięki wsparciu projektu przez Burmistrza i Gminy Wolsztyn.

Galeria zdjęć z lekcji LinkDodane przez admin dnia listopad 20 2016 20:43:42
0 Komentarzy ~ 203 Czytań Drukuj
Zawody strzeleckie w Narodowe Święto Niepodległości
W dniu 11 listopada 2016 roku na strzelnicy Krutla koło Wolsztyna członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie przeprowadzili otwarte zawody strzeleckie z okazji 95 rocznicy powstania Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Strzelano w trzech kategoriach: pistolet, karabin i broń pneumatyczna. Prowadzący strzelanie Maciej Myczka zapoznał zgromadzonych z historią powstania ZOR RP i nawiązał do Narodowego Dnia Niepodległości.

W zawodach mimo niesprzyjającej aury uczestniczyły 52 osoby. W strzelaniu z pistoletu pierwsze miejsce zajął Lech J. Prieff – Prezes Związku Polskich Spadochroniarzy w Niemczech. Pierwsze miejsce w strzelaniu z karabinu zajął Maciej Tamul – członek SMHW i otrzymał Odznakę Strzelecką „Snajperską” Związku Polskich Spadochroniarzy. Kolejne miejsca zajęli: Krzysztof Napierała i Dominika Łukaszewicz.

Zawody logistycznie przygotowali koledzy Krzysztof Dobrowolski i Zbigniew Heliński, który także prowadził strzelanie z karabinu. Cenne nagrody książkowe i dyplomy ufundował Burmistrz Wolsztyna, który współfinansował to przedsięwzięcie w ramach zadania publicznego.

Galeria zdjęć z zawodów tutajDodane przez admin dnia listopad 19 2016 09:39:22
0 Komentarzy ~ 243 Czytań Drukuj
Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Karpicku
10 listopada 2016 roku w Szkole Podstawowej w Karpicku odbyła się interesująca lekcja historii, w której udział wzięli członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia polskiej flagi państwowej i pięknych recytacji przygotowanych przez samorząd uczniowski.

Później członkowie SMHW opowiadali o genezie powstania i ustanowienia Narodowego Święta Niepodległości. Opowieść o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 i jego przebiegu w Wolsztynie bardzo interesowała dzieci, które potrafiły wymienić nazwy ulic i pomników nawiązujące do Powstania Wielkopolskiego w Wolsztynie. Dzieci poznawały flagi wielkopolski, powiatu wolsztyńskiego, Wolsztyna, a także herb naszego miasta.

Następnie przeprowadzono lekcje nauki pierwszej pomocy przedmedycznej. Trzeba przyznać, że dzieci już dużo umiały. Znały wszystkie numery alarmowe i potrafiły prawidłowo wezwać pomoc. Lekcje zakończyły przejażdżki historycznym wojskowym samochodem.

Zajęcia odbyły się w ramach realizacji zadania publicznego współfinansowanego przez Burmistrza Wolsztyna i Gminę Wolsztyn. W lekcjach uczestniczyła setka dzieci.

Galeria zdjęć z lekcji tutaj
Dodane przez admin dnia listopad 18 2016 17:17:20
0 Komentarzy ~ 141 Czytań Drukuj
Lekcje historii i pierwszej pomocy w Szkole Podstawowej nr 5

W dniu 2 listopada na zaproszenie pani dyrektor Beaty Kuskiewicz i pani Beaty Domagalskiej, siedmioro członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie przeprowadziło żywe lekcje historii pt „Odzyskanie Niepodległości – Barwa i Broń Wojska Polskiego”. W pięknej sali ozdobionej przez dzieci rozetkami w barwach narodowych popłynęła opowieść o Narodowym Święcie Niepodległości i jego genezie.

Spotkanie rozpoczęto wprowadzeniem flagi państwowej i odśpiewaniem hymnu państwowego. Wszystkie dzieci bardzo chętnie śpiewały i doskonale znały tekst hymnu. Później wprowadzano w kolejności flagi: Wielkopolski, powiatu wolsztyńskiego i miasta Wolsztyna. Dzieci poznawały ich barwy i godła.

Podczas omawiania tematu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Artur Włodarczyk ubrany w mundur Powstańca prezentował proporzec powstańczy. Uczniowie brali udział w konkursach z zakresu historii naszego miasta i wykazali się dużą wiedzą. Barwa i Broń Wojska Polskiego to prezentacje umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia polskiego żołnierza, które udostępniło Lubuskie Muzeum Wojskowe.

Piękne wystąpienie miała nasza najmłodsza członkini Anielka Włodarczyk, która prezentowała mundur marynarza Marynarki Wojennej II RP, Jolanta Gruning – lotnik 301 Dywizjonu Bombowego im Ziemi Pomorskiej, Ewa Włodarczyk – siostra PCK, Zbigniew Heliński – powstaniec warszawski, Weronika Gmerek – żołnierz 6 PDPD , Maciej Myczka – żołnierz 6 BDSz.

Kolejne godziny to nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod kierunkiem ratownika medycznego Ewy Włodarczyk i Weroniki Gmerek. Widać było, że i w tym temacie dzieci sporo wiedziały. Prowadziły resuscytację krążeniowo-oddechową, praktycznie używały defibrylatora, poznawały zawartość apteczek pierwszej pomocy i wzywały służby ratownicze. Każde dziecko otrzymało wykaz numerów alarmowych i pocztówki o treści patriotycznej.

Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci jeździły historycznym wojskowym samochodem. Było dużo radości i uśmiechu. Panie nauczycielki wraz z uczniami podziękowały nam bukietem kwiatów i pięknie wykonanymi rozetkami i laurką.

To już kolejne spotkanie, które odbyło się w ramach realizacji zadania publicznego współfinansowanego przez Burmistrza Wolsztyna i Gminę Wolsztyn, a uczestniczyło w nim dziewięćdziesięcioro dzieci.

Krótka fotorelacja z lekcji tutaj: LinkDodane przez admin dnia listopad 04 2016 18:28:15
Czytaj więcej ~ 0 Komentarzy ~ 146 Czytań Drukuj
Odszedł nasz Przyjaciel
Z bólem zawiadamiamy, że w dniu 22.09.2016r. Przeżywszy 76 lat zmarł nasz Przyjaciel i Kolega ppor. w st. spocz. WP Tomasz Hibner. Był wieloletnim członkiem i jednym z założycieli SMHW. To wybitna postać szeroko znana i ceniona za swą patriotyczną działalność na wielu polach swej niezwykłej aktywności. Dał się poznać jako serdeczny opiekun i wychowawca młodzieży, której zawsze służył radą i pomocą.


Odznaczony między innymi:

- Złotym i Srebrnym Medalem Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

- Medalem „Wierni Tradycji” za zasługi w upowszechnianiu wiedzy i pamięci o Powstaniu Wielkopolskim 1918/19

- Brązowym i Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa,

- Odznaką za Zasługi dla Województwa Zielonogórskiego,

- Medalem Pięćdziesięciolecia Towarzystwa Kultury Fizycznej za Zasługi dla Ludowych Zespołów Sportowych,

- Srebrną Odznaką Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego,

- Złotą Odznaką Pięćdziesięciolecia Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej.


CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !

Przyjaciele i koledzy z SMHW


Msza pogrzebowa odbędzie się w sobotę 1 października br. o godz. 9:30
w Kościele Farnym w Wolsztynie

Pogrzeb o godz. 11:00 na cmentarzu w Komorowie.
Dodane przez admin dnia wrzesień 26 2016 09:48:42
0 Komentarzy ~ 156 Czytań Drukuj
Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości z wizytą u kpt. Antoniego Kozłowskiego.
Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości
z wizytą u kpt. Antoniego Kozłowskiego.

W dniu 12 sierpnia 2016 roku siedmioro członków SMHW uczestniczyło w uroczystości 93. rocznicy urodzin bohaterskiego żołnierza.

Pan kpt Antoni Kozłowski, kawaler Virtuti Militari, walczył w Powstaniu Warszawskim. Był specem od niszczenia niemieckich wozów bojowych.
Obsługiwał Piata i w ciągu paru minut rozwalił dwa niemieckie czołgi.

Urodził się w 1923 r. w Kownatach k. Konina. Pierwszy raz za broń chwycił w 1939 r. Potem, jako żołnierz Armii Krajowej nosił pseudonim „Turek”. W sierpniu 1944 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych, a miesiąc później krzyżem Virtuti Militari. Po powstaniu przebywał w obozie jenieckim. Po wyzwoleniu wstąpił do II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych we Włoszech. Do Polski wrócił w 1947 roku i zamieszkał w Kożuchowie.

W jubileuszowych uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, żołnierze Wojska Polskiego, organizacje kombatanckie, Patriotyczny Głogów i członkowie ZOR RP.

List gratulacyjny odczytał kol. Tomasz Hibner i wręczył także upominek od naszej społeczności. Zaprezentowaliśmy się jako oddział Powstańców Warszawskich w historycznym umundurowaniu z oryginalnym uzbrojeniem z tego okresu, które udostępniło Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie.

Spotkanie z Panem Kpt. Antonim Kozłowskim było dla nas wielkim przeżyciem.

Kilka zdjęć z uroczystości tutajDodane przez admin dnia sierpień 23 2016 18:49:01
0 Komentarzy ~ 165 Czytań Drukuj
Pokaz "Barwa i broń WP" na Pikniku Militarnym w Drzonowie
15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego uczestniczyliśmy w Pikniku Militarnym w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z/s w Drzonowie.
W trakcie Pikniku mieliśmy okazję przeprowadzenia żywej lekcji historii w postaci prezentacji sylwetek żołnierza polskiego z różnych okresów XX w. pn. "Barwa i broń WP" oraz rozbiliśmy swój obóz gdzie motywem przewodnim był lazaret medyczny z okresu Wojsk Wielkopolskich. Do Drzonowa zabraliśmy także nasz zabytkowy samochód terenowy GAZ-69, którym co jakiś czas organizowaliśmy przejażdżki. W ostatnim akordzie wydarzenia wzięliśmy udział w finalnej defiladzie obok pozostałych grup rekonstrukcyjnych oraz żołnierzy i pojazdów Wojska Polskiego.
Co cieszy zarówno nasze pokazy jak i cały Piknik spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i rekordową frekwencją!
Galeria z Pikniku tutaj

Dodane przez admin dnia sierpień 17 2016 20:39:33
0 Komentarzy ~ 198 Czytań Drukuj
Strona 4 z 17 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
Powered by: PHP-Fusion v6.01
voodz theme by: sonar

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl