Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Forum
Galeria
Galeria archiwum
Artykuły
Mapa wydarzeń
Linki
Kontakt
Księga Gości / Guestbook
facebook
Na Forum
Najnowsze Tematy
Składki i wpisowe za...
IV Marsz Katyński w ...
Składki członkowskie
Galeria archiwum
Narodowe Święto Niep...
Najciekawsze Tematy
Narodowe Święto N... [1]
Składki i wpisowe... [0]
IV Marsz Katyński... [0]
Składki członkowskie [0]
Galeria archiwum [0]
mapa odwiedzających
Locations of visitors to this page
Lekcje historii i pierwszej pomocy w Szkole Podstawowej nr 5

W dniu 2 listopada na zaproszenie pani dyrektor Beaty Kuskiewicz i pani Beaty Domagalskiej, siedmioro członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie przeprowadziło żywe lekcje historii pt „Odzyskanie Niepodległości – Barwa i Broń Wojska Polskiego”. W pięknej sali ozdobionej przez dzieci rozetkami w barwach narodowych popłynęła opowieść o Narodowym Święcie Niepodległości i jego genezie.

Spotkanie rozpoczęto wprowadzeniem flagi państwowej i odśpiewaniem hymnu państwowego. Wszystkie dzieci bardzo chętnie śpiewały i doskonale znały tekst hymnu. Później wprowadzano w kolejności flagi: Wielkopolski, powiatu wolsztyńskiego i miasta Wolsztyna. Dzieci poznawały ich barwy i godła.

Podczas omawiania tematu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Artur Włodarczyk ubrany w mundur Powstańca prezentował proporzec powstańczy. Uczniowie brali udział w konkursach z zakresu historii naszego miasta i wykazali się dużą wiedzą. Barwa i Broń Wojska Polskiego to prezentacje umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia polskiego żołnierza, które udostępniło Lubuskie Muzeum Wojskowe.

Piękne wystąpienie miała nasza najmłodsza członkini Anielka Włodarczyk, która prezentowała mundur marynarza Marynarki Wojennej II RP, Jolanta Gruning – lotnik 301 Dywizjonu Bombowego im Ziemi Pomorskiej, Ewa Włodarczyk – siostra PCK, Zbigniew Heliński – powstaniec warszawski, Weronika Gmerek – żołnierz 6 PDPD , Maciej Myczka – żołnierz 6 BDSz.

Kolejne godziny to nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod kierunkiem ratownika medycznego Ewy Włodarczyk i Weroniki Gmerek. Widać było, że i w tym temacie dzieci sporo wiedziały. Prowadziły resuscytację krążeniowo-oddechową, praktycznie używały defibrylatora, poznawały zawartość apteczek pierwszej pomocy i wzywały służby ratownicze. Każde dziecko otrzymało wykaz numerów alarmowych i pocztówki o treści patriotycznej.

Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci jeździły historycznym wojskowym samochodem. Było dużo radości i uśmiechu. Panie nauczycielki wraz z uczniami podziękowały nam bukietem kwiatów i pięknie wykonanymi rozetkami i laurką.

To już kolejne spotkanie, które odbyło się w ramach realizacji zadania publicznego współfinansowanego przez Burmistrza Wolsztyna i Gminę Wolsztyn, a uczestniczyło w nim dziewięćdziesięcioro dzieci.

Krótka fotorelacja z lekcji tutaj: LinkDodane przez admin dnia listopad 04 2016 18:28:15
Czytaj więcej ~ 0 Komentarzy ~ 170 Czytań Drukuj
Odszedł nasz Przyjaciel
Z bólem zawiadamiamy, że w dniu 22.09.2016r. Przeżywszy 76 lat zmarł nasz Przyjaciel i Kolega ppor. w st. spocz. WP Tomasz Hibner. Był wieloletnim członkiem i jednym z założycieli SMHW. To wybitna postać szeroko znana i ceniona za swą patriotyczną działalność na wielu polach swej niezwykłej aktywności. Dał się poznać jako serdeczny opiekun i wychowawca młodzieży, której zawsze służył radą i pomocą.


Odznaczony między innymi:

- Złotym i Srebrnym Medalem Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

- Medalem „Wierni Tradycji” za zasługi w upowszechnianiu wiedzy i pamięci o Powstaniu Wielkopolskim 1918/19

- Brązowym i Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa,

- Odznaką za Zasługi dla Województwa Zielonogórskiego,

- Medalem Pięćdziesięciolecia Towarzystwa Kultury Fizycznej za Zasługi dla Ludowych Zespołów Sportowych,

- Srebrną Odznaką Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego,

- Złotą Odznaką Pięćdziesięciolecia Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej.


CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !

Przyjaciele i koledzy z SMHW


Msza pogrzebowa odbędzie się w sobotę 1 października br. o godz. 9:30
w Kościele Farnym w Wolsztynie

Pogrzeb o godz. 11:00 na cmentarzu w Komorowie.
Dodane przez admin dnia wrzesień 26 2016 09:48:42
0 Komentarzy ~ 186 Czytań Drukuj
Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości z wizytą u kpt. Antoniego Kozłowskiego.
Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości
z wizytą u kpt. Antoniego Kozłowskiego.

W dniu 12 sierpnia 2016 roku siedmioro członków SMHW uczestniczyło w uroczystości 93. rocznicy urodzin bohaterskiego żołnierza.

Pan kpt Antoni Kozłowski, kawaler Virtuti Militari, walczył w Powstaniu Warszawskim. Był specem od niszczenia niemieckich wozów bojowych.
Obsługiwał Piata i w ciągu paru minut rozwalił dwa niemieckie czołgi.

Urodził się w 1923 r. w Kownatach k. Konina. Pierwszy raz za broń chwycił w 1939 r. Potem, jako żołnierz Armii Krajowej nosił pseudonim „Turek”. W sierpniu 1944 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych, a miesiąc później krzyżem Virtuti Militari. Po powstaniu przebywał w obozie jenieckim. Po wyzwoleniu wstąpił do II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych we Włoszech. Do Polski wrócił w 1947 roku i zamieszkał w Kożuchowie.

W jubileuszowych uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, żołnierze Wojska Polskiego, organizacje kombatanckie, Patriotyczny Głogów i członkowie ZOR RP.

List gratulacyjny odczytał kol. Tomasz Hibner i wręczył także upominek od naszej społeczności. Zaprezentowaliśmy się jako oddział Powstańców Warszawskich w historycznym umundurowaniu z oryginalnym uzbrojeniem z tego okresu, które udostępniło Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie.

Spotkanie z Panem Kpt. Antonim Kozłowskim było dla nas wielkim przeżyciem.

Kilka zdjęć z uroczystości tutajDodane przez admin dnia sierpień 23 2016 18:49:01
0 Komentarzy ~ 180 Czytań Drukuj
Pokaz "Barwa i broń WP" na Pikniku Militarnym w Drzonowie
15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego uczestniczyliśmy w Pikniku Militarnym w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z/s w Drzonowie.
W trakcie Pikniku mieliśmy okazję przeprowadzenia żywej lekcji historii w postaci prezentacji sylwetek żołnierza polskiego z różnych okresów XX w. pn. "Barwa i broń WP" oraz rozbiliśmy swój obóz gdzie motywem przewodnim był lazaret medyczny z okresu Wojsk Wielkopolskich. Do Drzonowa zabraliśmy także nasz zabytkowy samochód terenowy GAZ-69, którym co jakiś czas organizowaliśmy przejażdżki. W ostatnim akordzie wydarzenia wzięliśmy udział w finalnej defiladzie obok pozostałych grup rekonstrukcyjnych oraz żołnierzy i pojazdów Wojska Polskiego.
Co cieszy zarówno nasze pokazy jak i cały Piknik spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i rekordową frekwencją!
Galeria z Pikniku tutaj

Dodane przez admin dnia sierpień 17 2016 20:39:33
0 Komentarzy ~ 227 Czytań Drukuj
Przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie gościli w Urzędzie Rady Ministrów
W dniu 21 lipca 2016 roku przedstawiciele Stowarzyszenia w osobach: Macieja Nowaka i Macieja Myczki uczestniczyli w uroczystym otwarciu wystawy w 75. rocznicę podpisania „układu Sikorski – Majski” pt. „ Armia Andersa – Szlak Nadziei ”, która odbyła się w „Sali Mickiewicza” Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wystawę otworzyła i powitała gości pani Minister Anna Maria Anders.
Słowo na otwarcie wystawy od Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło przedstawiła szefowa kancelarii PRM Beata Kępa.

Jak zwykle w takich okazjach najważniejsi byli kombatanci. Między innymi: pułkownik Włodzimierz Cieszkowski uczestnik kampanii obronnej w 1939 roku. Uczestnik walk we Francji, wywiadowca francuskiego Ruchu Oporu, żołnierz gen. Maczka, prezes Krajowego Związku Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i komandor Henryk Leopold Kalinowski kawaler Krzyża Wojennego Virtuti Militari – wiceprezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i BWP.

Obecni byli także przedstawiciele najwyższych władz państwowych, sejmu i senatu oraz licznie reprezentowani przedstawiciele Wojska Polskiego. Po otwarciu i zwiedzeniu wystawy był czas na serdeczne rozmowy i kontakty.

Galeria zdjęć z otwarcia tutajDodane przez admin dnia lipiec 27 2016 09:42:18
0 Komentarzy ~ 252 Czytań Drukuj
Lekcja żywej historii w Gimnazjum nr 2 w Wolsztynie
W dniu 17 czerwca członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy LMW w Drzonowie przeprowadzili trzy prelekcje dla uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 2. Tematem lekcji byli żołnierze drugiej konspiracji.

Prowadzący przedstawili rys historyczny działalności Żołnierzy Wyklętych oraz kilka ich sylwetek. Między innymi rotmistrza Witolda Pileckiego ps. „Witold” i „Druch” oraz Danuty Siedzikówny „Inki”.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, która przerodziła się w dyskusję na temat patriotyzmu, zaangażowania i aktywizacji młodzieży w życiu społecznym. Lekcje przygotowali i prowadzili: Paulina Stachuła, Wojciech Stala oraz Dominik Sroka.

Dziękując gościnnej Szkole za zaproszenie obiecali, że znów zjawią się z kolejną ciekawą lekcją historii. Lekcje odbyły się w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie podtrzymywania polskiej tradycji narodowej, pielęgnowaniu polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

Zadanie zrealizowano dzięki wsparciu Burmistrza i Gminy Wolsztyn.

Krótka fotorelacja z wydarzenia tutaj


Dodane przez admin dnia czerwiec 21 2016 17:24:46
0 Komentarzy ~ 197 Czytań Drukuj
Powiatowe uroczystości 72 rocznicy Bitwy o Monte Cassino w Zbąszyniu.
24 maja 2016 r. odbyły się uroczyste obchody 72 rocznicy bitwy o Monte Cassino.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji żołnierzy poległych w bitwach na szlaku Drugiego Korpusu. Następnie w Filharmonii Folkloru Polskiego podsumowano konkurs plastyczny o bitwie pod Monte Cassino.

Uczniowie ZS nr 1 i PSM przygotowali program poetycko-muzyczny. W uroczystościach uczestniczyli starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki, komendant WKU ppłk Marek Kosicki, władze samorządowe Zbąszynia, Wolsztyna i Nowego Tomyśla. Obecni byli także przedstawiciele sejmu i senatu.

SMHW reprezentowali: Paulina Stachuła, Dominik Sroka - „Młodzi Marszałka” oraz ppor. Maciej Myczka (jako gen.dyw. Władysław Anders).

Galeria z uroczystości tutajDodane przez admin dnia czerwiec 19 2016 22:15:27
0 Komentarzy ~ 216 Czytań Drukuj
Szlakiem Drugiego Korpusu. Obchody 72 rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino
W dniach od 14 maja do 21 maja pięcioosobowa delegacja SMHW zrzeszona w ZOR RP we współpracy z Sekretarzem Stanu, Pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów do Spraw Dialogu Międzynarodowego panią Anną Marią Anders oraz Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych kierowanym przez pana ministra Jana Józefa Kasprzyka, wzięła udział w uroczystościach 72 rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino.

Uroczystości zapoczątkowała msza święta po polsku w Sanktuarium Loreto. Mszę odprawił ks. Dariusz Bryła – kapucyn. Następnego dnia w uroczystej oprawie w kaplicy Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu odbyła się uroczystość wręczenia Zgromadzeniu Sióstr – Złotego Medalu Za Zasługi dla ZOR RP przyznanego przez Prezydium ZG ZOR w uznaniu zasług w krzewieniu postaw patriotycznych, podtrzymywaniu polskiej tradycji narodowej, pielęgnowaniu polskości ze szczególnym uwzględnieniem wieloletniej opieki nad Wojennym Cmentarzem Żołnierzy Polskich w Loreto. W imieniu Zgromadzenia odznaczenie odebrała Siostra Przełożona Ewa Walenciak – nazaretanka.

Po mszy i spotkaniu wyruszyliśmy na cmentarz naszych żołnierzy w towarzystwie sióstr nazaretanek, księdza Dariusza oraz młodzieży z lubelskich szkół. Na cmentarzu po modlitwie w intencji poległych żołnierzy złożyliśmy wieniec i odśpiewaliśmy hymn państwowy. Ppor Zbigniew Heliński zapalił także znicz na grobie członka swej rodziny, Czesława Szwejkowskiego, ułana 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

W następne dni braliśmy udział w uroczystościach pod Pomnikami:
3 Dywizji Strzelców Karpackich, 4 Pułku Pancernego „Skorpion” i 5 Kresowej Dywizji Piechoty. W uroczystościach tych udział brali przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem, Minister Anną Marią Anders i Ministrem Janem Józefem Kasprzykiem. Liczna także była reprezentacja Sejmu i Senatu.

Oczywiście, jak zawsze w takich okolicznościach najważniejsi byli kombatanci i weterani. Trzy dni spędzone na Monte Cassino dały nam możliwość rozmów i nawiązania kontaktów. Główne uroczystości na Monte Cassino poprzedził meldunek złożony pani Minister Annie Marii Anders, przez d-cę Pocztu Sztandarowego ZG ZOR RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego ppor Macieja Myczkę.

W skład delegacji SMHW weszli: ppor. ppor. Zbigniew Heliński, Andrzej Zaręba, st kpr. Grzegorz Lubryczyński, Paulina Stachuła - „Młodzi Marszałka” oraz ppor. Maciej Myczka.

Zobacz galerię ze szlaku. Link
Zdjęcia autorstwa kol. Grzegorza Lubryczyńskiego.Dodane przez admin dnia czerwiec 16 2016 19:42:39
0 Komentarzy ~ 205 Czytań Drukuj
Podsumowanie powiatowego konkursu plastycznego na plakat „Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni”
W dniu 10 czerwca 2016 roku przedstawiciele SMHW uczestniczyli w podsumowaniu konkursu plastycznego na plakat „Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni” w Nowym Tomyślu. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Zawodowych i Policealnych im dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu przy współudziale i patronacie oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu oraz Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu. Organizatorom wsparcia logistycznego udzieliło Kuratorium Oświaty w Poznaniu i Gabinet Wojewody.

Celem konkursu było zdobywanie wiedzy historycznej o Żołnierzach Wyklętych oraz poszerzenie wiedzy uczniów o uczestnikach konspiracji antykomunistycznej.

Wśród licznie przybyłych Gości byli, m.in. gen.bryg. Jan Podhorski, Janusz Niemiec, dr Andrzej Churski, Dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu dr Rafał Reczek, wicekurator Krzysztof Błaszczyk, Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Komunikacji Społecznej Marek Nyćkowiak. Prodziekan Wydziału Zamiejscowego WSPiA w Nowym Tomyślu mgr Dominik Handzewniak, przedstawiciele kombatantów RP w Nowym Tomyślu, Wójt Gminy Miedzichowo dr Stanisław Piechota.

Uroczystość prowadził dr Zdzisław Kościański. Oprawę wojskową uroczystości stanowili członkowie SMHW w osobach: Tomasza Hibnera, Zbigniewa Helińskiego, Artura Włodarczyka, Wojciecha Stali oraz Macieja Myczki. Wystąpiliśmy w mundurach historycznych różnych epok przedstawiając sylwetki żołnierza polskiego „ W drodze do Niepodległości...”. SMHW wystawiło także poczet ze sztandarem AK Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „WARTA” Obwód Wolsztyn. Na zakończenie uroczystości generał Jan Podhorski został uhonorowany przez nasze Stowarzyszenie sznurem generalskim.

Galeria zdjęć z uroczystości tutaj

Dodane przez admin dnia czerwiec 15 2016 17:39:59
0 Komentarzy ~ 218 Czytań Drukuj
Uroczystości odsłonięcia Pomnika Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych
W środę 25 maja br. miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika Żołnierzy Wyklętych- Niezłomnych. Pomnik powstał z inicjatywy Wolsztyńskiego Bloku Wyborczego. Sfinansowano go ze środków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika. Na ten cel złożyło się ponad setka przedsiębiorców i osób prywatnych.

Gośćmi honorowymi uroczystości byli gen. bryg. Jan Podhorski „Zygzak” i pani Salomea Woś. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych miasta, powiatu i województwa.

Była to uroczystość podniosła i patriotyczna. Wystąpili między innymi
dr Rafał Reczek – dyrektor IPN z Poznania oraz dr Zdzisław Kościański przewodniczący głównej komisji historycznej ZG TPPW 1918/1919.

W uroczystościach nie mogło zabraknąć członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy LMW w osobach: ppor.ppor. Roberta Szweda, Zbigniewa Helińskiego i Macieja Myczki, którzy weszli w skład Pocztu Sztandarowego ZG ZOR RP. Poczet sztandarowy AK Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta” Obwód Wolsztyn utworzyli; Łukasz Myczka, Dominik Sroka i Miłosz Słowiński

Ogółem w uroczystości udział wzięło 12 członków naszego Stowarzyszenia.

Galeria zdjęć z uroczystości tutajDodane przez admin dnia czerwiec 15 2016 08:51:24
0 Komentarzy ~ 244 Czytań Drukuj
Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy LMW z wizytą w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sulęcinie.
W dniu 8 czerwca, czworo członków naszego Stowarzyszenia przyjechało do Sulęcina na uroczyste obchody Święta Szkoły pt „Integracja na wesoło – w zgodzie ze sobą i najbliższym otoczeniem”. To już nasza trzecia wizyta w tej gościnnej placówce.

Prezentowaliśmy umundurowanie i uzbrojenie 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej z lat 1970 i 1980 oraz współczesne umundurowanie i wyposażenie 6 Brygady Powietrznodesantowej. Największą radość sprawiło dzieciom zakładanie spadochronu i przejażdżki samochodem GAZ 69AM z 1954 r. W konkursie plastycznym ufundowaliśmy kilkanaście upominków rzeczowych takich jak: hełmy i chlebaki.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Ośrodka na czele z panią dyrektor Danutą Malinowską oraz Wiolettą Kaźmierczak. Licznie reprezentowane były władze samorządowe miasta i powiatu sulęcińskiego.
Związek reprezentowali:
Paulina Stachuła, Wojciech Stala, Tomasz Hibner i Maciej Myczka. Nasza wizyta dała dzieciom i nam dużo radości i uśmiechu.

Zobacz galerię zdjęć z wizyty: tutaj


Dodane przez admin dnia czerwiec 13 2016 18:58:45
0 Komentarzy ~ 228 Czytań Drukuj
Strona 5 z 17 << < 2 3 4 5 6 7 8 > >>
Powered by: PHP-Fusion v6.01
voodz theme by: sonar

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl