Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Forum
Galeria
Galeria archiwum
Artykuły
Mapa wydarzeń
Linki
Kontakt
Księga Gości / Guestbook
facebook
Na Forum
Najnowsze Tematy
Składki i wpisowe za...
IV Marsz Katyński w ...
Składki członkowskie
Galeria archiwum
Narodowe Święto Niep...
Najciekawsze Tematy
Składki i wpisowe... [1]
Narodowe Święto N... [1]
IV Marsz Katyński... [0]
Składki członkowskie [0]
Galeria archiwum [0]
mapa odwiedzających
Locations of visitors to this page
Uroczystość jubileuszu Ojca prof. E. Rakoczego
W poniedziałek 14.11.2016 r. Prezes SMHW, zaproszony przez p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pana Jana Józefa Kasprzyka, wziął udział w uroczystości jubileuszu 40-lecia posługi wśród kombatantów Ojca prof. Eustachego Rakoczego ZP, która odbyła się w Pałacu Belwederskim.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, następnie w belwederskiej kaplicy odbyła się uroczysta msza św. Po mszy miały miejsce okolicznościowe wystąpienia oraz zaprezentowano album „Na ordynansach trwamy...Z Królową Polski żołnierski apel”.

Zapraszamy do oglądania fotografii z wydarzenia autorstwa Andrzeja Woszczyny Link


Dodane przez admin dnia listopad 24 2016 17:55:48
0 Komentarzy ~ 349 Czytań Drukuj
Żywe lekcje w Przedszkolu nr 3 w Wolsztynie
Tradycyjnie jak co roku w Przedszkolu nr. 3 w Wolsztynie odbyły się żywe lekcje historii. Tym razem członkowie SMHW opowiadali o odzyskaniu niepodległości przez Polskę i o wywalczonej przez Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 wolności Wielkopolski i Wolsztyna. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania dotyczące miejsc upamiętniających Powstanie Wielkopolskie w Wolsztynie.

Sala zabaw była ślicznie przystrojona w rozetki w barwach narodowych. Dzieci poznawały flagi Wielkopolski, powiatu wolsztyńskiego, Wolsztyna i powstańczy proporzec. Następnie przeprowadzono lekcję udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i wzywania służb ratunkowych.

Dzieci bardzo chętnie brały udział w praktycznych zajęciach i wykazały się sporą wiedzą w tym zakresie. Na zakończenie lekcji chętni mogli się przejechać historycznym samochodem wojskowym. Jako podziękowanie oprócz uśmiechu, otrzymaliśmy piękne laurki własnoręcznie wykonane przez przedszkolaków.

Lekcje odbyły się w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie podtrzymywania polskiej tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
Zadanie zrealizowano dzięki wsparciu projektu przez Burmistrza i Gminy Wolsztyn.

Galeria zdjęć z lekcji LinkDodane przez admin dnia listopad 20 2016 20:43:42
0 Komentarzy ~ 350 Czytań Drukuj
Zawody strzeleckie w Narodowe Święto Niepodległości
W dniu 11 listopada 2016 roku na strzelnicy Krutla koło Wolsztyna członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie przeprowadzili otwarte zawody strzeleckie z okazji 95 rocznicy powstania Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Strzelano w trzech kategoriach: pistolet, karabin i broń pneumatyczna. Prowadzący strzelanie Maciej Myczka zapoznał zgromadzonych z historią powstania ZOR RP i nawiązał do Narodowego Dnia Niepodległości.

W zawodach mimo niesprzyjającej aury uczestniczyły 52 osoby. W strzelaniu z pistoletu pierwsze miejsce zajął Lech J. Prieff – Prezes Związku Polskich Spadochroniarzy w Niemczech. Pierwsze miejsce w strzelaniu z karabinu zajął Maciej Tamul – członek SMHW i otrzymał Odznakę Strzelecką „Snajperską” Związku Polskich Spadochroniarzy. Kolejne miejsca zajęli: Krzysztof Napierała i Dominika Łukaszewicz.

Zawody logistycznie przygotowali koledzy Krzysztof Dobrowolski i Zbigniew Heliński, który także prowadził strzelanie z karabinu. Cenne nagrody książkowe i dyplomy ufundował Burmistrz Wolsztyna, który współfinansował to przedsięwzięcie w ramach zadania publicznego.

Galeria zdjęć z zawodów tutajDodane przez admin dnia listopad 19 2016 09:39:22
0 Komentarzy ~ 387 Czytań Drukuj
Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Karpicku
10 listopada 2016 roku w Szkole Podstawowej w Karpicku odbyła się interesująca lekcja historii, w której udział wzięli członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia polskiej flagi państwowej i pięknych recytacji przygotowanych przez samorząd uczniowski.

Później członkowie SMHW opowiadali o genezie powstania i ustanowienia Narodowego Święta Niepodległości. Opowieść o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 i jego przebiegu w Wolsztynie bardzo interesowała dzieci, które potrafiły wymienić nazwy ulic i pomników nawiązujące do Powstania Wielkopolskiego w Wolsztynie. Dzieci poznawały flagi wielkopolski, powiatu wolsztyńskiego, Wolsztyna, a także herb naszego miasta.

Następnie przeprowadzono lekcje nauki pierwszej pomocy przedmedycznej. Trzeba przyznać, że dzieci już dużo umiały. Znały wszystkie numery alarmowe i potrafiły prawidłowo wezwać pomoc. Lekcje zakończyły przejażdżki historycznym wojskowym samochodem.

Zajęcia odbyły się w ramach realizacji zadania publicznego współfinansowanego przez Burmistrza Wolsztyna i Gminę Wolsztyn. W lekcjach uczestniczyła setka dzieci.

Galeria zdjęć z lekcji tutaj
Dodane przez admin dnia listopad 18 2016 17:17:20
0 Komentarzy ~ 293 Czytań Drukuj
Lekcje historii i pierwszej pomocy w Szkole Podstawowej nr 5

W dniu 2 listopada na zaproszenie pani dyrektor Beaty Kuskiewicz i pani Beaty Domagalskiej, siedmioro członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie przeprowadziło żywe lekcje historii pt „Odzyskanie Niepodległości – Barwa i Broń Wojska Polskiego”. W pięknej sali ozdobionej przez dzieci rozetkami w barwach narodowych popłynęła opowieść o Narodowym Święcie Niepodległości i jego genezie.

Spotkanie rozpoczęto wprowadzeniem flagi państwowej i odśpiewaniem hymnu państwowego. Wszystkie dzieci bardzo chętnie śpiewały i doskonale znały tekst hymnu. Później wprowadzano w kolejności flagi: Wielkopolski, powiatu wolsztyńskiego i miasta Wolsztyna. Dzieci poznawały ich barwy i godła.

Podczas omawiania tematu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Artur Włodarczyk ubrany w mundur Powstańca prezentował proporzec powstańczy. Uczniowie brali udział w konkursach z zakresu historii naszego miasta i wykazali się dużą wiedzą. Barwa i Broń Wojska Polskiego to prezentacje umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia polskiego żołnierza, które udostępniło Lubuskie Muzeum Wojskowe.

Piękne wystąpienie miała nasza najmłodsza członkini Anielka Włodarczyk, która prezentowała mundur marynarza Marynarki Wojennej II RP, Jolanta Gruning – lotnik 301 Dywizjonu Bombowego im Ziemi Pomorskiej, Ewa Włodarczyk – siostra PCK, Zbigniew Heliński – powstaniec warszawski, Weronika Gmerek – żołnierz 6 PDPD , Maciej Myczka – żołnierz 6 BDSz.

Kolejne godziny to nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod kierunkiem ratownika medycznego Ewy Włodarczyk i Weroniki Gmerek. Widać było, że i w tym temacie dzieci sporo wiedziały. Prowadziły resuscytację krążeniowo-oddechową, praktycznie używały defibrylatora, poznawały zawartość apteczek pierwszej pomocy i wzywały służby ratownicze. Każde dziecko otrzymało wykaz numerów alarmowych i pocztówki o treści patriotycznej.

Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci jeździły historycznym wojskowym samochodem. Było dużo radości i uśmiechu. Panie nauczycielki wraz z uczniami podziękowały nam bukietem kwiatów i pięknie wykonanymi rozetkami i laurką.

To już kolejne spotkanie, które odbyło się w ramach realizacji zadania publicznego współfinansowanego przez Burmistrza Wolsztyna i Gminę Wolsztyn, a uczestniczyło w nim dziewięćdziesięcioro dzieci.

Krótka fotorelacja z lekcji tutaj: LinkDodane przez admin dnia listopad 04 2016 18:28:15
Czytaj więcej ~ 0 Komentarzy ~ 285 Czytań Drukuj
Odszedł nasz Przyjaciel
Z bólem zawiadamiamy, że w dniu 22.09.2016r. Przeżywszy 76 lat zmarł nasz Przyjaciel i Kolega ppor. w st. spocz. WP Tomasz Hibner. Był wieloletnim członkiem i jednym z założycieli SMHW. To wybitna postać szeroko znana i ceniona za swą patriotyczną działalność na wielu polach swej niezwykłej aktywności. Dał się poznać jako serdeczny opiekun i wychowawca młodzieży, której zawsze służył radą i pomocą.


Odznaczony między innymi:

- Złotym i Srebrnym Medalem Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

- Medalem „Wierni Tradycji” za zasługi w upowszechnianiu wiedzy i pamięci o Powstaniu Wielkopolskim 1918/19

- Brązowym i Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa,

- Odznaką za Zasługi dla Województwa Zielonogórskiego,

- Medalem Pięćdziesięciolecia Towarzystwa Kultury Fizycznej za Zasługi dla Ludowych Zespołów Sportowych,

- Srebrną Odznaką Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego,

- Złotą Odznaką Pięćdziesięciolecia Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej.


CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !

Przyjaciele i koledzy z SMHW


Msza pogrzebowa odbędzie się w sobotę 1 października br. o godz. 9:30
w Kościele Farnym w Wolsztynie

Pogrzeb o godz. 11:00 na cmentarzu w Komorowie.
Dodane przez admin dnia wrzesień 26 2016 09:48:42
0 Komentarzy ~ 318 Czytań Drukuj
Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości z wizytą u kpt. Antoniego Kozłowskiego.
Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości
z wizytą u kpt. Antoniego Kozłowskiego.

W dniu 12 sierpnia 2016 roku siedmioro członków SMHW uczestniczyło w uroczystości 93. rocznicy urodzin bohaterskiego żołnierza.

Pan kpt Antoni Kozłowski, kawaler Virtuti Militari, walczył w Powstaniu Warszawskim. Był specem od niszczenia niemieckich wozów bojowych.
Obsługiwał Piata i w ciągu paru minut rozwalił dwa niemieckie czołgi.

Urodził się w 1923 r. w Kownatach k. Konina. Pierwszy raz za broń chwycił w 1939 r. Potem, jako żołnierz Armii Krajowej nosił pseudonim „Turek”. W sierpniu 1944 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych, a miesiąc później krzyżem Virtuti Militari. Po powstaniu przebywał w obozie jenieckim. Po wyzwoleniu wstąpił do II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych we Włoszech. Do Polski wrócił w 1947 roku i zamieszkał w Kożuchowie.

W jubileuszowych uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, żołnierze Wojska Polskiego, organizacje kombatanckie, Patriotyczny Głogów i członkowie ZOR RP.

List gratulacyjny odczytał kol. Tomasz Hibner i wręczył także upominek od naszej społeczności. Zaprezentowaliśmy się jako oddział Powstańców Warszawskich w historycznym umundurowaniu z oryginalnym uzbrojeniem z tego okresu, które udostępniło Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie.

Spotkanie z Panem Kpt. Antonim Kozłowskim było dla nas wielkim przeżyciem.

Kilka zdjęć z uroczystości tutajDodane przez admin dnia sierpień 23 2016 18:49:01
0 Komentarzy ~ 297 Czytań Drukuj
Pokaz "Barwa i broń WP" na Pikniku Militarnym w Drzonowie
15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego uczestniczyliśmy w Pikniku Militarnym w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z/s w Drzonowie.
W trakcie Pikniku mieliśmy okazję przeprowadzenia żywej lekcji historii w postaci prezentacji sylwetek żołnierza polskiego z różnych okresów XX w. pn. "Barwa i broń WP" oraz rozbiliśmy swój obóz gdzie motywem przewodnim był lazaret medyczny z okresu Wojsk Wielkopolskich. Do Drzonowa zabraliśmy także nasz zabytkowy samochód terenowy GAZ-69, którym co jakiś czas organizowaliśmy przejażdżki. W ostatnim akordzie wydarzenia wzięliśmy udział w finalnej defiladzie obok pozostałych grup rekonstrukcyjnych oraz żołnierzy i pojazdów Wojska Polskiego.
Co cieszy zarówno nasze pokazy jak i cały Piknik spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i rekordową frekwencją!
Galeria z Pikniku tutaj

Dodane przez admin dnia sierpień 17 2016 20:39:33
0 Komentarzy ~ 367 Czytań Drukuj
Przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie gościli w Urzędzie Rady Ministrów
W dniu 21 lipca 2016 roku przedstawiciele Stowarzyszenia w osobach: Macieja Nowaka i Macieja Myczki uczestniczyli w uroczystym otwarciu wystawy w 75. rocznicę podpisania „układu Sikorski – Majski” pt. „ Armia Andersa – Szlak Nadziei ”, która odbyła się w „Sali Mickiewicza” Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wystawę otworzyła i powitała gości pani Minister Anna Maria Anders.
Słowo na otwarcie wystawy od Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło przedstawiła szefowa kancelarii PRM Beata Kępa.

Jak zwykle w takich okazjach najważniejsi byli kombatanci. Między innymi: pułkownik Włodzimierz Cieszkowski uczestnik kampanii obronnej w 1939 roku. Uczestnik walk we Francji, wywiadowca francuskiego Ruchu Oporu, żołnierz gen. Maczka, prezes Krajowego Związku Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i komandor Henryk Leopold Kalinowski kawaler Krzyża Wojennego Virtuti Militari – wiceprezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i BWP.

Obecni byli także przedstawiciele najwyższych władz państwowych, sejmu i senatu oraz licznie reprezentowani przedstawiciele Wojska Polskiego. Po otwarciu i zwiedzeniu wystawy był czas na serdeczne rozmowy i kontakty.

Galeria zdjęć z otwarcia tutajDodane przez admin dnia lipiec 27 2016 09:42:18
0 Komentarzy ~ 386 Czytań Drukuj
Lekcja żywej historii w Gimnazjum nr 2 w Wolsztynie
W dniu 17 czerwca członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy LMW w Drzonowie przeprowadzili trzy prelekcje dla uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 2. Tematem lekcji byli żołnierze drugiej konspiracji.

Prowadzący przedstawili rys historyczny działalności Żołnierzy Wyklętych oraz kilka ich sylwetek. Między innymi rotmistrza Witolda Pileckiego ps. „Witold” i „Druch” oraz Danuty Siedzikówny „Inki”.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, która przerodziła się w dyskusję na temat patriotyzmu, zaangażowania i aktywizacji młodzieży w życiu społecznym. Lekcje przygotowali i prowadzili: Paulina Stachuła, Wojciech Stala oraz Dominik Sroka.

Dziękując gościnnej Szkole za zaproszenie obiecali, że znów zjawią się z kolejną ciekawą lekcją historii. Lekcje odbyły się w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie podtrzymywania polskiej tradycji narodowej, pielęgnowaniu polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

Zadanie zrealizowano dzięki wsparciu Burmistrza i Gminy Wolsztyn.

Krótka fotorelacja z wydarzenia tutaj


Dodane przez admin dnia czerwiec 21 2016 17:24:46
0 Komentarzy ~ 303 Czytań Drukuj
Powiatowe uroczystości 72 rocznicy Bitwy o Monte Cassino w Zbąszyniu.
24 maja 2016 r. odbyły się uroczyste obchody 72 rocznicy bitwy o Monte Cassino.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji żołnierzy poległych w bitwach na szlaku Drugiego Korpusu. Następnie w Filharmonii Folkloru Polskiego podsumowano konkurs plastyczny o bitwie pod Monte Cassino.

Uczniowie ZS nr 1 i PSM przygotowali program poetycko-muzyczny. W uroczystościach uczestniczyli starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki, komendant WKU ppłk Marek Kosicki, władze samorządowe Zbąszynia, Wolsztyna i Nowego Tomyśla. Obecni byli także przedstawiciele sejmu i senatu.

SMHW reprezentowali: Paulina Stachuła, Dominik Sroka - „Młodzi Marszałka” oraz ppor. Maciej Myczka (jako gen.dyw. Władysław Anders).

Galeria z uroczystości tutajDodane przez admin dnia czerwiec 19 2016 22:15:27
0 Komentarzy ~ 319 Czytań Drukuj
Strona 6 z 18 << < 3 4 5 6 7 8 9 > >>
Powered by: PHP-Fusion v6.01
voodz theme by: sonar

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl