Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Forum
Galeria
Galeria archiwum
Artykuły
Mapa wydarzeń
Linki
Kontakt
Księga Gości / Guestbook
facebook
Na Forum
Najnowsze Tematy
Składki i wpisowe za...
IV Marsz Katyński w ...
Składki członkowskie
Galeria archiwum
Narodowe Święto Niep...
Najciekawsze Tematy
Składki i wpisowe... [1]
Narodowe Święto N... [1]
IV Marsz Katyński... [0]
Składki członkowskie [0]
Galeria archiwum [0]
mapa odwiedzających
Locations of visitors to this page
Spotkanie z dr Włodzimierzem Kwaśniewiczem

W dniu 8.12.2015 roku w gościnnej Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn, Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości zorganizowało spotkanie z wybitnym twórcą Włodzimierzem Kwaśniewiczem - doktorem nauk historycznych, historykiem, znawcą broni, muzealnikiem, wykładowcą akademickim, publicystą, biegłym sądowym z zakresu historii sztuki i pisarzem.

Pretekstem do spotkania była promocja nowej książki pana Kwaśniewicza pt „Szable z polskiej przeszłości” - Droga do niepodległości. W spotkaniu udział wzięło 70 osób, które z ciekawością wysłuchały interesującej prelekcji na temat szabli i jej roli w historii Polski. Była także możliwość obejrzenia kilku egzemplarzy szabli, które prezentował nasz gość. Cieszy nas niezwykle tak liczny udział młodzieży, która nie tylko wysłuchała prelekcji, ale zadawała liczne pytania, na które prelegent szeroko odpowiadał.

W spotkaniu udział wziął także Burmistrz Wolsztyna pan Wojciech Lis dzięki któremu mogło dojść do tego spotkania bowiem realizowane ono było w ramach zadania publicznego z zakresu podtrzymywania polskiej tradycji narodowej.Dodane przez admin dnia grudzień 11 2015 15:56:27
0 Komentarzy ~ 346 Czytań Drukuj
Uroczystość wręczenia wyróżnień dla osób pielęgnujących i propagujących wiedzę i tradycję o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919
W dniu 7.12.2015 roku w Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyła się kolejna uroczystość zorganizowana przez Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

W trakcie tej uroczystości uhonorowani zostali także członkowie SMHW w osobach: Krzysztofa Dobrowolskiego, Zbigniewa Helińskiego, Roberta Szweda i Stanisława Tomaszkiewicza. Zostali oni odznaczeni odznaką honorową „Wierni Tradycji” za zasługi w upowszechnianiu wiedzy i pamięci o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919.

W laudacji poprzedzającej wręczenie odznaczeń przytoczono między innymi działalność Stowarzyszenia w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie pielęgnowania polskości, w tym „żywe lekcje historii” o tematyce Powstania Wielkopolskiego prowadzone przez członków SMHW na terenie szkół i przedszkoli gminy Wolsztyn. Zadanie to realizowane jest we współpracy z Burmistrzem Wolsztyna.
Dodane przez admin dnia grudzień 10 2015 16:14:33
0 Komentarzy ~ 366 Czytań Drukuj
SMHW z wizytą w Niepublicznym Przedszkolu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo
W dniu 4 grudnia 2015 roku członkowie SMHW przeprowadzili lekcje pierwszej pomocy przedmedycznej w gościnnym przedszkolu. Dzieci poznawały zawartość apteczek pierwszej pomocy, numery alarmowe i uczyły się zgłaszania meldunków o wypadkach do służb ratowniczych. Poznawały zasady resuscytacji krążeniowo- oddechowej i same używały defibrylatora. Każde dziecko otrzymało naklejkę z numerami alarmowymi.

Kolejną lekcją była lekcja historii, na której opowiadano dzieciom o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 oraz pokazano umundurowanie i wyposażenie żołnierza oraz siostry PCK z tego okresu. Dzieci poznały także flagi: polską, województwa wielkopolskiego, miasta i gminy Wolsztyn, oraz Powstańczy Proporzec. Na zakończenie zajęć odbyły się przejażdżki historycznym wojskowym samochodem. Było wiele radości i uśmiechu.

W zajęciach wzięło udział 64 dzieci oraz panie opiekunki. Lekcje odbyły się w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej i podtrzymywania polskiej tradycji narodowej i kulturowej dzięki wsparciu Burmistrza Wolsztyna.

Pamiątkowe zdjęcia z lekcji tutaj


Dodane przez admin dnia grudzień 09 2015 19:30:43
0 Komentarzy ~ 369 Czytań Drukuj
II Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych
22 listopada 2015 r. Kraków


Godz. 13.00 - Bazylika Mariacka, uroczysta Msza św. wypominkowa z udziałem grup rekonstrukcyjnych , pocztów sztandarowych oraz Akademickiego Chóru Organum, koncelebrowana przez ks. Dr Ryszarda Barańskiego, który wygłosi okolicznościową homilię.

Godz. 15.00 - Kino Kijów, pokaz filmów dokumentalnych Dariusza Walusiaka „Jastrząb żołnierz Łupaszki” oraz „Rączy” z udziałem płk Tadeusza Bieńkowicza ps. „Rączy”.

Jako Polacy i katolicy jesteśmy winni pamięć i modlitwę naszym Bohaterom.

Główni organizatorzy uroczystości

Akcja Wyklęci- Niezłomni. Przywróćmy pamięć naszym Bohaterom

Stowarzyszenie Wolność i Niezawisłość Obszar Południowy w Krakowie

Instytut Pamięci Narodowej Oddział Kraków
Dodane przez admin dnia listopad 19 2015 18:18:40
0 Komentarzy ~ 330 Czytań Drukuj
SMHW w Przedszkolu nr 3 w Wolsztynie
16 listopada członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przeprowadzili w przedszkolu nr 3 lekcje z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz lekcje historii.

Dzieci oraz ich opiekunowie – wychowawcy wykazali się dużą wiedzą na ten temat. Dzieci poznawały zawartość apteczek. Wykazały się znajomością numerów alarmowych i poznawały procedury postępowania i ewakuacji w wypadkach, pożarach i innych miejscowych zagrożeniach. Prowadziły też masaż serca i zakładały opatrunki.

Kolejnym punktem była lekcja historii. Dzieci poznawały flagi Wolsztyna, Wielkopolski i proporzec powstańczy z Powstania Wielkopolskiego. Prowadzący zajęcia ubrani byli w stroje siostry PCK z okresu 1918/1919 i w mundur Powstańca Wielkopolskiego. Trzeba przyznać, że wiele dzieci umiało rozpoznać prezentowane flagi. Znały także hymn państwowy, którym zakończyliśmy wspólne sympatyczne spotkanie. Od dzieci otrzymaliśmy piękne podziękowania, które bardzo nas ucieszyły. Lejący deszcz popsuł nam plany jazdy wojskowym samochodem, ale na wiosnę wrócimy i każde dziecko będzie mogło skorzystać z obiecanej przejażdżki. W lekcjach udział wzięło 160 dzieci. Dyrekcji i nauczycielom dziękujemy za zaproszenie.

Lekcje odbyły się w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej i podtrzymywania polskiej tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej dzięki wsparciu Burmistrza Wolsztyna.

Album pamiątkowych zdjęć z lekcji na naszym facebookowym profilu www.fb.com/smhw1Dodane przez admin dnia listopad 18 2015 18:58:45
0 Komentarzy ~ 330 Czytań Drukuj
Defilada z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie z udziałem SMHW
W dniach 10 i 11 listopada na zaproszenie kancelarii Prezydenta RP szesnaścioro członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości wzięło udział w historycznej defiladzie ulicami stolicy. Prezentowaliśmy oddział Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 wraz ze sztandarem Powstańców Wielkopolskich z Wolsztyna.

Świąteczny dzień rozpoczęliśmy od gali mundurowej, a następnie z rejonu zakwaterowania przemaszerowaliśmy na Plac Teatralny, gdzie wyznaczony był punkt zborny dla wszystkich pododdziałów. Ogółem było 420 rekonstruktorów, którzy przyjechali ze wszystkich stron kraju, aby w ten sposób uczcić 97. rocznicę odzyskania niepodległości. Na Placu Teatralnym zameldowaliśmy się organizatorowi i przeszliśmy rutynową kontrolę przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. Sprawdzano broń i wyposażenie każdego żołnierza. Po ustawieniu w kolumnę według chronologii byliśmy w kolejności trzecim oddziałem.

Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o godz. 12.00 salwami armatnimi. Przebieg uroczystości obserwowaliśmy, stojąc na skraju Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nasz oddział wzbudzał wielkie zainteresowanie obserwatorów i fotoreporterów. Opowiadaliśmy o Powstaniu Wielkopolskim i jego bohaterach. O godzinie 13.00 ruszyła defilada. Maszerowaliśmy za żołnierzami Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Oddaliśmy honory przed Grobem Nieznanego Żołnierza i trybuną, na której byli przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z Prezydentem RP. Maszerowaliśmy ulica Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem do Muzeum Wojska Polskiego. Wszystkie ulice i chodniki pełne były widzów. Wielu komentowało przemarsz naszej kolumny. Kolejnym etapem było przedstawienie poszczególnych oddziałów w muzeum.

Opowiadaliśmy o stowarzyszeniu i o Powstaniu Wielkopolskim. Muzeum pękało w szwach. Ludzi było tak wielu, że nie mogliśmy się dopchać do namiotu z grochówką i nasze talony na zupę przekazaliśmy dzieciom zwiedzającym muzeum. Zbliżał się czas powrotu, więc w szyku marszowym wyruszyliśmy z powrotem na parking. Aby tam się dostać, przecięliśmy trasę Marszu Niepodległości. Na nasz widok setki maszerujących podniosło okrzyk: „Wielkopolska z nami”.

Te dwa dni spędzone w Warszawie były piękne, budujące, ale i wyczerpujące. Tym bardziej należą się słowa uznania dla naszych przyjaciół, którzy na takiej defiladzie byli pierwszy raz. Wykazali się cierpliwością i zdyscyplinowaniem. Z przyjemnością ich przedstawiam: Anita Marciniak, Katarzyna Radwańska, Beata Rudnicka, które wzbudzały podziw jako sanitariuszki – siostry PCK oraz powstańcy: Milosz Słowiński, Dominik Sroka i Jan Kalinowski.
Fotorelacja jak zwykle w galerii i na naszym profilu na facebooku


Dodane przez admin dnia listopad 17 2015 18:54:54
0 Komentarzy ~ 415 Czytań Drukuj
SMHW na Mszy św. w intencji gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego
W dniu 25 października 2015 roku Towarzystwo Pamięci Powstania
Wielkopolskiego 1918-1919 Koło nr 5 w Zielonej Górze im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego zorganizowało uroczystości poświęcone 148 rocznicy Jego urodzin i 78 rocznicy śmierci. Współorganizatorami były ZOR RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i SMHW.

W przepięknej uroczystości religijno – patriotycznej udział wzięli:
Poczet Sztandarowy i delegacja oficerów z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni J Dowbor-Muśnickiego z Międzyrzecza, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Zielonej Górze reprezentował mjr dypl. Andrzej Nuckowski, Paweł Szpigun – Prezes Koła TPPW z Nowej Soli. Obecne były także Poczty Sztandarowe TPPW z Zielonej Góry, Nowej Soli, oraz SMHW z Wolsztyna.

Wśród wielu gości obecni byli także członkowie naszego Związku z Zielonej Góry i Wolsztyna. Całością kierował i logistycznie przygotował Pan Mieszko Kamiński
Prezes Koła nr 5 TPPW 1918-1919 w Zielonej Górze.Dodane przez admin dnia październik 26 2015 16:49:27
0 Komentarzy ~ 299 Czytań Drukuj
27 września 2015 roku
(Dzień Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej)


Delegacja SMHW przy LMW w Drzonowie weźmie udział w Państwowych uroczystościach z pełnym ceremoniałem wojskowym i udziałem najwyższych władz RP.
Uroczystości rozpocznie o godz. 10.00 żałobna Msza Święta na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w pobliżu Grobu Nieznanego Żołnierza, celebrowana przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka.

Wystawione przy ołtarzu trzydzieści sześć trumien (sześć z nich udekorowanych wstęgami Orderu Wojennego Virtuti Militari) zostanie następnie w kondukcie żałobnym przewiezionych na „Łączkę”. Uroczystości pogrzebowe na „Łączce” przed PANTEONEM – MAUZOLEUM WYKLĘTYCH NIEZŁOMNYCH rozpoczną się o godzinie 12.00 i zakończą Apelem Pamięci, salwą honorową i składaniem kwiatów. Związek reprezentowany będzie przez kol. Zbigniewa Helińskiego, Krzysztofa Dobrowolskiego, Roberta Szweda.
Delegacji przewodniczyć będzie Maciej Myczka – prezes SMHW.


Dodane przez admin dnia wrzesień 21 2015 22:19:44
0 Komentarzy ~ 340 Czytań Drukuj
Zapraszamy na Piknik służb mundurowych i ratownictwa medycznego w Sławie
Zapraszamy do Sławy na mega imprezę na koniec lata!Przyjdźcie z całymi rodzinami, znajomymi i sąsiadami na plażę SCKiW na Piknik służb mundurowych i ratownictwa medycznego Baczność...Spocznij...Na plażę marsz! Pod honorowym patronatem Burmistrza Sławy. Główny sponsor imprezy firma DUON - jest jednym z wiodących niezależnych dystrybutorów gazu ziemnego w Polsce oraz najszybciej rozwijającym się sprzedawcą na krajowym rynku energii elektrycznej i gazu. Tego jeszcze nie było! Pojawią się strefy: medyczna*wojskowa* policyjna *straży pożarnej *nadleśnictwa *artystyczna* kulinarna *myśliwska*


W programie:

· Zabawy z patrolem WOPR, pokaz akcji reanimacyjnej

· Pokaz sprzętu policyjnego i tresury psa, tajniki daktyloskopii

· Prezentacja broni palnej, bojowej, saperskiej i inne ciekawostki wojenne m.in. amerykańska broń M1 i M14

· Stanowisko z wyposażeniem indywidualnym żołnierza Wojska Polskiego, urządzenia treningowe CYKLOP i CZANTORIA, materiały promocyjne

· Karetki typu S i typu P, przyczepa ambulatoryjna, darmowe pomiary ciśnienia

· Samochód rozpoznawczo-gaśniczy Nadleśnictwa Sława Śląska

· Kuchnia polowa z grochówką wojskową

· Przejażdżki historycznymi samochodami

· Ciekawostki Koła Łowieckiego „Ryś”, jastrząb Chary

... i wiele innych atrakcji !

29 sierpnia 2015r.
10:00 Start

10:15 Pokaz batalistyczny Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie

10:40 Pokaz ratownictwa na wodzie WOPR-u Sława

11:00 Sławskie Spotkania z Piosenką Żołnierską– konkurs piosenki

12:00 Występy Mażoretek ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Wschowskiej

12:30 Występ Sygnalistów Myśliwskich

13:00 Nagrodzenie laureatów konkursu piosenki

13:20 Pokaz judo najmłodszych adeptów UKS "Sparta Sława" Sekcja JUDO pod kierownictwem Macieja Kaczorowskiego

13:40 Pokaz wybuchowej kuchni - OSP w SławiePARTNERZY: *4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy w Czerwieńsku *Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie *Komenda Powiatowa Policji we Wschowie *Straż Miejska w Sławie *Agencja Ochrony Osób i Mienia "GLOCK" w Lesznie *Zespół Ratownictwa I Usług Sanitarno-Medycznych "Sanimed" *Nadleśnictwo Sława Śląska *WOPR Sława *OSP Sława *FAJER Ryszard Prędkiewicz Zielona Góra* Liga Kobiet Lipinki* Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Sława” Sp. z o.o. *Koło Łowieckie „Ryś” w Sławie *Piekarnia Dobrosława Bis Arleta Maciukiewicz Artur Maciukiewicz S.C. *

ORGANIZATORZY: Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku, Urząd Miejski w SławieDodane przez admin dnia sierpień 22 2015 19:27:10
0 Komentarzy ~ 367 Czytań Drukuj
Piknik w Święto Wojska Polskiego w Lubuskim Muzeum Wojskowym.
Święto Wojska Polskiego spędziliśmy w tym roku na Pikniku Wojskowym w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z/s w Drzonowie, gdzie prezentowaliśmy historyczne umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie żołnierza polskiego oraz dioramę "Lazaret medyczny z okresu Powstania Wielkopolskiego".
Muzeum tego dnia, mimo upalnej pogody odwiedziły setki gości, którzy z zainteresowaniem uczestniczyli w naszych pokazach. Jak zwykle duże wrażenie robił również nasz jeżdżący po muzealnym parku ekspozycyjnym samochód terenowy GAZ-69.


Dodane przez admin dnia sierpień 22 2015 19:22:41
0 Komentarzy ~ 399 Czytań Drukuj
Wolsztynianie uczcili 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
W dniach od 31 lipca do 2 sierpnia 2015 roku dziewięcioosobowa grupa członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie brała udział w obchodach 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

To już tradycja, bowiem od wielu lat oddajemy hołd bohaterskiej Stolicy. W dniu 31 lipca uczestniczyliśmy w uroczystej polowej mszy świętej na placu Krasińskich. Tuż przed nami zgromadzeni byli weterani Powstania Warszawskiego, wśród których obecni byli gen. bryg. Zbigniew Ścibor Rylski- Prezes Związku Powstańców Warszawskich, córka gen. Władysława Andersa - Anna Maria Anders, Prezydent RP Bronisław Komorowski i Prezydent elekt Andrzej Duda.

Po mszy świętej uczestniczyliśmy w uroczystym Apelu Poległych i składaniu wieńców pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego. We wszystkich uroczystościach towarzyszył nam poczet sztandarowy Zgrupowania „Leśnik”. W dniu 1 sierpnia od wczesnych godzin rannych do późnego wieczora przebywaliśmy na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim. Na teren nekropolii weszliśmy w szyku wojskowym w liczebności kompanii, ze sztandarami, wieńcami i zniczami.

Przy kwaterze Batalionu „Czata 49” nasz dowódca Maciej Myczka został uhonorowany Pamiątkową Odznaką Batalionu „Czata 49”, nadaną przez Prezesa Związku Powstańców Warszawskich gen. bryg. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego. Maszerowaliśmy wraz z członkami GH Zgrupowanie „Radosław”, drużyną ze Słowacji oraz Hiszpanii. Nasza wolsztyńska grupa weszła w skład wart i posterunków honorowych przy pomniku „Gloria Victis” oraz na kwaterze Zgrupowania „Leśnik”.

Podczas pełnienia wart nie zapomnieliśmy o naszych Powstańcach Wielkopolskich. Na ich kwaterze zapaliliśmy znicz i wystawiliśmy posterunek honorowy. Było także wiele spontanicznych spotkań z Powstańcami i członkami ich rodzin.

Dzień 2 sierpnia to nasz udział w „Barykadach Starówki” na Placu Zamkowym. Przedstawialiśmy dioramę historyczną, grę miejską i śpiewaliśmy powstańcze piosenki pod dowództwem i przy akompaniamencie Cecylii Longier. Nie zabrakło także uczestnictwa w uroczystej mszy świętej w archikatedrze Świętego Jana. Składaliśmy także przysięgę powstańczą, a zaprzysiężenia dokonał Henryk Kończykowski ps. „Halicz”. O godz. 13.00 wystawiliśmy posterunek honorowy przy Grobie Nieznanego Żołnierza i Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W skład grupy weszli: Katarzyna Dobrowolska, Małgorzata Śliwa, Cecylia Longier, Tomasz Hibner, Krzysztof Dobrowolski, Łukasz Śliwa, Dawid Zewar, Miłosz Słowiński i Maciej Myczka. Całość organizacyjnie koordynował Tomasz Hibner.

Wracając do Wolsztyna byliśmy dumni, że było nam dane uczestniczyć w tak wielkich wydarzeniach. To były dni, kiedy cała Polska niezależnie od przekonań, przynależności i zapatrywań dumna jest ze swojej Stolicy
i jej bohaterskich mieszkańców.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z rocznicowych uroczystości z udziałem naszego Stowarzyszenia. Galeria dostępna po kliknięciu na zdjęcie.

na zdjęciu członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z/s w Drzonowie z przyjaciółmi z Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław"


Dodane przez admin dnia sierpień 04 2015 17:18:26
0 Komentarzy ~ 475 Czytań Drukuj
Strona 8 z 18 << < 5 6 7 8 9 10 11 > >>
Powered by: PHP-Fusion v6.01
voodz theme by: sonar

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl