Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Forum
Galeria
Galeria archiwum
Artykuły
Mapa wydarzeń
Linki
Kontakt
Księga Gości / Guestbook
facebook
Na Forum
Najnowsze Tematy
Składki i wpisowe za...
IV Marsz Katyński w ...
Składki członkowskie
Galeria archiwum
Narodowe Święto Niep...
Najciekawsze Tematy
Składki i wpisowe... [1]
Narodowe Święto N... [1]
IV Marsz Katyński... [0]
Składki członkowskie [0]
Galeria archiwum [0]
mapa odwiedzających
Locations of visitors to this page
II Marsz Katyński w Wolsztynie


Drodzy Przyjaciele, Koleżanki i Koledzy.

Zbliża się 76. rocznica mordu Polaków w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie. Wszystkich, którzy pragną oddać hołd pomordowanym, zapraszam na Marsz Katyński, który odbędzie się 02 kwietnia 2016 roku w Wolsztynie w godzinach od 12.00 do 15.00 .

Marsz przejdzie ulicami miasta, gdzie pokłonimy się przed pomnikami Ofiar Katynia. W intencji pomordowanych i ich rodzin pomodlimy się na Mszy Świętej w kościele Farnym. Następnie jeńcy zostaną przetransportowani wagonami na miejsce kaźni gdzie zostanie przedstawiona symboliczna scena mordu.

Zabierzcie ze sobą gorące serca, mundur wrześniowy i dołączcie do nas.
Maciej Myczka - koordynator Marszu,
dane kontaktowe: e-mail maciej.bhp@interia.pl tel 68 384 26 20, kom. 602 461 648
Pozdrawiam
Kliknij na plakat by zobaczyć go w większej rozdzielczości.
Dodane przez admin dnia luty 23 2016 18:24:58
0 Komentarzy ~ 380 Czytań Drukuj
Uroczystości rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Chobienicach
W dniu 14.02.2016 roku w Chobienicach odbyły się uroczystości poświęcone obchodom 97. rocznicy Powstania Wielkopolskiego i wyzwoleniu tych ziem spod okupacji wojsk niemieckich.
Uroczystości zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie Miłośników Historii i Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z/s w Drzonowie.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym pw. Św. Piotra w Okowach. Po mszy św. ksiądz proboszcz wraz z pocztami sztandarowym: Powstańców Wielkopolskich, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, mieszkańcami Chobienic oraz z zaproszonymi gośćmi: wójtem Gminy Siedlec Jackiem Kolesińskim, radną i Panią sołtys Łucją Olejniczak oraz radną powiatową Różą Olejniczak, dyrektorem tamtejszej szkoły Andrzejem Wieczorkiem, złożyli wieńce i wiązanki na mogiłach Powstańców Wielkopolskich spoczywających na cmentarzu. Następnie poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście udali się na mogiły Powstańców Wielkopolskich w Grójcu Wielkim oraz nad jeziorem Chobienickim składając tam wiązanki kwiatów i zapalając znicze.

Po zakończonych uroczystościach zaproszeni goście podziękowali członkom Stowarzyszenia Miłośników Historii i Wojskowości za zorganizowanie obchodów rocznicy jedynego zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Galeria zdjęć z uroczystości tutaj


Dodane przez admin dnia luty 19 2016 18:43:45
0 Komentarzy ~ 403 Czytań Drukuj
Wywiad z ppor. rez. Maciejem Myczką Prezesem SMHW w Gazecie Polskiej Codziennie.
Miło nam poinformować, iż 11.01.2016 w Gazecie Polska Codziennie ukazał się wywiad z Prezesem naszego Stowarzyszenia.

Znaczna część wywiadu dostępna jest online tutaj

Dodane przez admin dnia styczeń 13 2016 22:19:56
0 Komentarzy ~ 404 Czytań Drukuj
Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości na uroczystościach 97 rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Warszawie.
W dniu 28 grudnia 2015 roku w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Gospodarzem uroczystości był pan Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Uroczystości zainaugurowała msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich w kościele oo. Dominikanów odprawiona przez ojca Stanisława Tasiemskiego. Główne uroczystości, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wzięli w nich udział m.in. Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Jan Kasprzyk, Zastępca Szefa Urzędu ds. Kombatantów, Jarosław Brysiewicz, zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ojciec Eustachy Rakoczy Paulin honorowy Kapelan Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowcy z całej Wielkopolski.

W trakcie uroczystości dokonano zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Ksiądz Michał Janocha, warszawski biskup pomocniczy modlił się w intencji Powstańców Wielkopolskich. Odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową. W ceremonii składania wieńców udział wzięli także: Antoni Fornalski – członek Zarządu Głównego TPPW 1918/1919, który złożył wieniec w imieniu Wójt Gminy Przemęt, Dariusz Poszwiński – prezes Koła TPPW 1918/1919 w Siedlcu złożył wieniec w imieniu Wójta Gminy Siedlec. Maciej Myczka Prezes SMHW złożył wieniec w imieniu Burmistrza Wolsztyna. Tą część uroczystości zakończyła defilada pododdziałów wojskowych i pocztów sztandarowych.

Defiladę pocztów otwierał poczet sztandarowy ZG TPPW 1918/1919 w składzie: Dariusz Poszwiński dowódca i Maciej Myczka jako chorąży pocztu. Kolejna część uroczystości odbyła się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich. Złożono także kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz w Panteonie Żołnierzy Niezłomnych.

Biorąc udział w tych uroczystościach oddajemy hołd naszym przodkom i przypominamy zwycięskie powstanie, które zadecydowało o kształcie II Rzeczypospolitej, a Wielkopolsce przyniosło upragnioną wolność.

Galeria z uroczystości tutaj.


Dodane przez admin dnia styczeń 03 2016 15:09:20
0 Komentarzy ~ 399 Czytań Drukuj
Spotkanie z dr Włodzimierzem Kwaśniewiczem

W dniu 8.12.2015 roku w gościnnej Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn, Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości zorganizowało spotkanie z wybitnym twórcą Włodzimierzem Kwaśniewiczem - doktorem nauk historycznych, historykiem, znawcą broni, muzealnikiem, wykładowcą akademickim, publicystą, biegłym sądowym z zakresu historii sztuki i pisarzem.

Pretekstem do spotkania była promocja nowej książki pana Kwaśniewicza pt „Szable z polskiej przeszłości” - Droga do niepodległości. W spotkaniu udział wzięło 70 osób, które z ciekawością wysłuchały interesującej prelekcji na temat szabli i jej roli w historii Polski. Była także możliwość obejrzenia kilku egzemplarzy szabli, które prezentował nasz gość. Cieszy nas niezwykle tak liczny udział młodzieży, która nie tylko wysłuchała prelekcji, ale zadawała liczne pytania, na które prelegent szeroko odpowiadał.

W spotkaniu udział wziął także Burmistrz Wolsztyna pan Wojciech Lis dzięki któremu mogło dojść do tego spotkania bowiem realizowane ono było w ramach zadania publicznego z zakresu podtrzymywania polskiej tradycji narodowej.Dodane przez admin dnia grudzień 11 2015 15:56:27
0 Komentarzy ~ 397 Czytań Drukuj
Uroczystość wręczenia wyróżnień dla osób pielęgnujących i propagujących wiedzę i tradycję o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919
W dniu 7.12.2015 roku w Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyła się kolejna uroczystość zorganizowana przez Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

W trakcie tej uroczystości uhonorowani zostali także członkowie SMHW w osobach: Krzysztofa Dobrowolskiego, Zbigniewa Helińskiego, Roberta Szweda i Stanisława Tomaszkiewicza. Zostali oni odznaczeni odznaką honorową „Wierni Tradycji” za zasługi w upowszechnianiu wiedzy i pamięci o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919.

W laudacji poprzedzającej wręczenie odznaczeń przytoczono między innymi działalność Stowarzyszenia w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie pielęgnowania polskości, w tym „żywe lekcje historii” o tematyce Powstania Wielkopolskiego prowadzone przez członków SMHW na terenie szkół i przedszkoli gminy Wolsztyn. Zadanie to realizowane jest we współpracy z Burmistrzem Wolsztyna.
Dodane przez admin dnia grudzień 10 2015 16:14:33
0 Komentarzy ~ 412 Czytań Drukuj
SMHW z wizytą w Niepublicznym Przedszkolu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo
W dniu 4 grudnia 2015 roku członkowie SMHW przeprowadzili lekcje pierwszej pomocy przedmedycznej w gościnnym przedszkolu. Dzieci poznawały zawartość apteczek pierwszej pomocy, numery alarmowe i uczyły się zgłaszania meldunków o wypadkach do służb ratowniczych. Poznawały zasady resuscytacji krążeniowo- oddechowej i same używały defibrylatora. Każde dziecko otrzymało naklejkę z numerami alarmowymi.

Kolejną lekcją była lekcja historii, na której opowiadano dzieciom o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 oraz pokazano umundurowanie i wyposażenie żołnierza oraz siostry PCK z tego okresu. Dzieci poznały także flagi: polską, województwa wielkopolskiego, miasta i gminy Wolsztyn, oraz Powstańczy Proporzec. Na zakończenie zajęć odbyły się przejażdżki historycznym wojskowym samochodem. Było wiele radości i uśmiechu.

W zajęciach wzięło udział 64 dzieci oraz panie opiekunki. Lekcje odbyły się w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej i podtrzymywania polskiej tradycji narodowej i kulturowej dzięki wsparciu Burmistrza Wolsztyna.

Pamiątkowe zdjęcia z lekcji tutaj


Dodane przez admin dnia grudzień 09 2015 19:30:43
0 Komentarzy ~ 417 Czytań Drukuj
II Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych
22 listopada 2015 r. Kraków


Godz. 13.00 - Bazylika Mariacka, uroczysta Msza św. wypominkowa z udziałem grup rekonstrukcyjnych , pocztów sztandarowych oraz Akademickiego Chóru Organum, koncelebrowana przez ks. Dr Ryszarda Barańskiego, który wygłosi okolicznościową homilię.

Godz. 15.00 - Kino Kijów, pokaz filmów dokumentalnych Dariusza Walusiaka „Jastrząb żołnierz Łupaszki” oraz „Rączy” z udziałem płk Tadeusza Bieńkowicza ps. „Rączy”.

Jako Polacy i katolicy jesteśmy winni pamięć i modlitwę naszym Bohaterom.

Główni organizatorzy uroczystości

Akcja Wyklęci- Niezłomni. Przywróćmy pamięć naszym Bohaterom

Stowarzyszenie Wolność i Niezawisłość Obszar Południowy w Krakowie

Instytut Pamięci Narodowej Oddział Kraków
Dodane przez admin dnia listopad 19 2015 18:18:40
0 Komentarzy ~ 374 Czytań Drukuj
SMHW w Przedszkolu nr 3 w Wolsztynie
16 listopada członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przeprowadzili w przedszkolu nr 3 lekcje z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz lekcje historii.

Dzieci oraz ich opiekunowie – wychowawcy wykazali się dużą wiedzą na ten temat. Dzieci poznawały zawartość apteczek. Wykazały się znajomością numerów alarmowych i poznawały procedury postępowania i ewakuacji w wypadkach, pożarach i innych miejscowych zagrożeniach. Prowadziły też masaż serca i zakładały opatrunki.

Kolejnym punktem była lekcja historii. Dzieci poznawały flagi Wolsztyna, Wielkopolski i proporzec powstańczy z Powstania Wielkopolskiego. Prowadzący zajęcia ubrani byli w stroje siostry PCK z okresu 1918/1919 i w mundur Powstańca Wielkopolskiego. Trzeba przyznać, że wiele dzieci umiało rozpoznać prezentowane flagi. Znały także hymn państwowy, którym zakończyliśmy wspólne sympatyczne spotkanie. Od dzieci otrzymaliśmy piękne podziękowania, które bardzo nas ucieszyły. Lejący deszcz popsuł nam plany jazdy wojskowym samochodem, ale na wiosnę wrócimy i każde dziecko będzie mogło skorzystać z obiecanej przejażdżki. W lekcjach udział wzięło 160 dzieci. Dyrekcji i nauczycielom dziękujemy za zaproszenie.

Lekcje odbyły się w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej i podtrzymywania polskiej tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej dzięki wsparciu Burmistrza Wolsztyna.

Album pamiątkowych zdjęć z lekcji na naszym facebookowym profilu www.fb.com/smhw1Dodane przez admin dnia listopad 18 2015 18:58:45
0 Komentarzy ~ 380 Czytań Drukuj
Defilada z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie z udziałem SMHW
W dniach 10 i 11 listopada na zaproszenie kancelarii Prezydenta RP szesnaścioro członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości wzięło udział w historycznej defiladzie ulicami stolicy. Prezentowaliśmy oddział Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 wraz ze sztandarem Powstańców Wielkopolskich z Wolsztyna.

Świąteczny dzień rozpoczęliśmy od gali mundurowej, a następnie z rejonu zakwaterowania przemaszerowaliśmy na Plac Teatralny, gdzie wyznaczony był punkt zborny dla wszystkich pododdziałów. Ogółem było 420 rekonstruktorów, którzy przyjechali ze wszystkich stron kraju, aby w ten sposób uczcić 97. rocznicę odzyskania niepodległości. Na Placu Teatralnym zameldowaliśmy się organizatorowi i przeszliśmy rutynową kontrolę przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. Sprawdzano broń i wyposażenie każdego żołnierza. Po ustawieniu w kolumnę według chronologii byliśmy w kolejności trzecim oddziałem.

Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o godz. 12.00 salwami armatnimi. Przebieg uroczystości obserwowaliśmy, stojąc na skraju Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nasz oddział wzbudzał wielkie zainteresowanie obserwatorów i fotoreporterów. Opowiadaliśmy o Powstaniu Wielkopolskim i jego bohaterach. O godzinie 13.00 ruszyła defilada. Maszerowaliśmy za żołnierzami Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Oddaliśmy honory przed Grobem Nieznanego Żołnierza i trybuną, na której byli przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z Prezydentem RP. Maszerowaliśmy ulica Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem do Muzeum Wojska Polskiego. Wszystkie ulice i chodniki pełne były widzów. Wielu komentowało przemarsz naszej kolumny. Kolejnym etapem było przedstawienie poszczególnych oddziałów w muzeum.

Opowiadaliśmy o stowarzyszeniu i o Powstaniu Wielkopolskim. Muzeum pękało w szwach. Ludzi było tak wielu, że nie mogliśmy się dopchać do namiotu z grochówką i nasze talony na zupę przekazaliśmy dzieciom zwiedzającym muzeum. Zbliżał się czas powrotu, więc w szyku marszowym wyruszyliśmy z powrotem na parking. Aby tam się dostać, przecięliśmy trasę Marszu Niepodległości. Na nasz widok setki maszerujących podniosło okrzyk: „Wielkopolska z nami”.

Te dwa dni spędzone w Warszawie były piękne, budujące, ale i wyczerpujące. Tym bardziej należą się słowa uznania dla naszych przyjaciół, którzy na takiej defiladzie byli pierwszy raz. Wykazali się cierpliwością i zdyscyplinowaniem. Z przyjemnością ich przedstawiam: Anita Marciniak, Katarzyna Radwańska, Beata Rudnicka, które wzbudzały podziw jako sanitariuszki – siostry PCK oraz powstańcy: Milosz Słowiński, Dominik Sroka i Jan Kalinowski.
Fotorelacja jak zwykle w galerii i na naszym profilu na facebooku


Dodane przez admin dnia listopad 17 2015 18:54:54
0 Komentarzy ~ 463 Czytań Drukuj
SMHW na Mszy św. w intencji gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego
W dniu 25 października 2015 roku Towarzystwo Pamięci Powstania
Wielkopolskiego 1918-1919 Koło nr 5 w Zielonej Górze im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego zorganizowało uroczystości poświęcone 148 rocznicy Jego urodzin i 78 rocznicy śmierci. Współorganizatorami były ZOR RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i SMHW.

W przepięknej uroczystości religijno – patriotycznej udział wzięli:
Poczet Sztandarowy i delegacja oficerów z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni J Dowbor-Muśnickiego z Międzyrzecza, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Zielonej Górze reprezentował mjr dypl. Andrzej Nuckowski, Paweł Szpigun – Prezes Koła TPPW z Nowej Soli. Obecne były także Poczty Sztandarowe TPPW z Zielonej Góry, Nowej Soli, oraz SMHW z Wolsztyna.

Wśród wielu gości obecni byli także członkowie naszego Związku z Zielonej Góry i Wolsztyna. Całością kierował i logistycznie przygotował Pan Mieszko Kamiński
Prezes Koła nr 5 TPPW 1918-1919 w Zielonej Górze.Dodane przez admin dnia październik 26 2015 16:49:27
0 Komentarzy ~ 342 Czytań Drukuj
Strona 8 z 19 << < 5 6 7 8 9 10 11 > >>
Powered by: PHP-Fusion v6.01
voodz theme by: sonar

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl