Defilada historyczna z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie z udziałem wolsztyńskiego oddziału Powstańców Wielkopolskich 1918/1919
Dodane przez admin dnia Listopad 16 2014 16:47:40
Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości po raz ósmy wzięło udział w defiladzie historycznej organizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Wolsztyniacy wystawili 14 osobowy oddział Powstańców Wielkopolskich w umundurowaniu wg rozkazu Dowództwa Głównego z 21 stycznia 1919 r. W skład oddziału weszli żołnierze piechoty pod dowództwem porucznika 1 pułku strzelców wielkopolskich. Oddziałowi towarzyszyły trzy siostry-sanitariuszki członkinie Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża. Główny trzon oddziału stanowił Poczet Sztandarowy Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 z Poznania.

Uroczystości rozpoczęliśmy 10 listopada od zapalenia znicza na kwaterze Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na cmentarzu powązkowskim. Następnego dnia od godziny 10.00 gotowość pododdziałów przy Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. O godz. 13.00 rozpoczęła się oficjalna defilada, na czele której szły grupy historyczne

Przemarsz naszego oddziału wzbudził jak zwykle duże zainteresowanie. Wielu warszawiaków wołało: „witamy poznańczyków”. Był także czas na wspólne zdjęcia i rozmowy o naszym zwycięskim Wielkopolskim Powstaniu. Wielu wywiadów udzielały nasze panie: Cecylia Longier, Ewa Myczka i Izabela Werner. To im prawie stale towarzyszyła grupka fotografów i dziennikarzy.
Defiladę zakończyliśmy pod Belwederem gdzie dobyło się oficjalne rozformowanie pododdziałów.

Galeria zdjęć z defilady tutaj. Zdjęcia wykonał fotograf Mateusz Andrzej Olender