Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości z wizytą u kpt. Antoniego Kozłowskiego.
Dodane przez admin dnia Sierpień 23 2016 18:49:01
Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości
z wizytą u kpt. Antoniego Kozłowskiego.

W dniu 12 sierpnia 2016 roku siedmioro członków SMHW uczestniczyło w uroczystości 93. rocznicy urodzin bohaterskiego żołnierza.

Pan kpt Antoni Kozłowski, kawaler Virtuti Militari, walczył w Powstaniu Warszawskim. Był specem od niszczenia niemieckich wozów bojowych.
Obsługiwał Piata i w ciągu paru minut rozwalił dwa niemieckie czołgi.

Urodził się w 1923 r. w Kownatach k. Konina. Pierwszy raz za broń chwycił w 1939 r. Potem, jako żołnierz Armii Krajowej nosił pseudonim „Turek”. W sierpniu 1944 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych, a miesiąc później krzyżem Virtuti Militari. Po powstaniu przebywał w obozie jenieckim. Po wyzwoleniu wstąpił do II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych we Włoszech. Do Polski wrócił w 1947 roku i zamieszkał w Kożuchowie.

W jubileuszowych uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, żołnierze Wojska Polskiego, organizacje kombatanckie, Patriotyczny Głogów i członkowie ZOR RP.

List gratulacyjny odczytał kol. Tomasz Hibner i wręczył także upominek od naszej społeczności. Zaprezentowaliśmy się jako oddział Powstańców Warszawskich w historycznym umundurowaniu z oryginalnym uzbrojeniem z tego okresu, które udostępniło Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie.

Spotkanie z Panem Kpt. Antonim Kozłowskim było dla nas wielkim przeżyciem.

Kilka zdjęć z uroczystości tutaj