Uroczystości 75 rocznicy bitwy pod Monte Cassino
Dodane przez admin dnia Maj 29 2019 21:19:24
W dniach od 14 do 22 maja 2019 roku pięcioosobowa delegacja Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym przebywała we Włoszech i wzięła udział w uroczystościach na cmentarzach: w Loreto, Piedimonte San Germano i na Monte Cassino.

„Dajemy wielkie świadectwo miłości wobec tych, którzy oddali życie za ojczyznę i wielkiego szacunku, jakim ta ojczyzna darzy ich ofiarę i bohaterstwo – powiedział rezydent Andrzej Duda, który brał udział w uroczystych obchodach 75 rocznicy
bitwy o Monte Cassino.” W obchodach uczestniczył także prezydent Włoch Sergio Mattarella i licznie przybyli przedstawiciele polskich władz państwowych.

Pierwsze uroczystości odbyły się w Loreto 16 maja gdzie nasza delegacja uroczyście z asystą pocztu sztandarowego Związku złożyła winiec i oddała hołd 1.112 poległym żołnierzom 2 Korpusu Polskiego, którzy spoczywają na tym wojennym cmentarzu.

Kolejne uroczystości z naszym udziałem odbyły się 17 maja w Piedimonte San Germano. Głównymi gośćmi byli weterani 2 Korpusu Polskiego gen. Andersa, wraz z polską delegacją państwową. W jej trakcie gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa wręczył kombatantom awanse na wyższe stopnie oficerskie i odznaczenia państwowe.

W obchodach udział wzięli m.in. minister Jan Józef Kasprzyk, senator Anna Maria Anders, Krzysztof Kozłowski, sekretarz stanu w MSWiA, prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, Bogusław Nizieński, kanclerz Orderu Orła Białego i przewodniczący Rady Kombatantów. Burmistrz Piedimonte Gioacchino Ferdinandi ogłosił, że byli żołnierze 6. Pułku Pancernego Dzieci Lwowskich otrzymają honorowe obywatelstwo miasta.

Kulminacyjnym punktem obchodów były uroczystości na Monte Cassino 18 maja. Nieprzebrane tłumy, delegacje, poczty sztandarowe w ciszy i skupieniu oddawały hołd poległym żołnierzom 2 Korpusu Polskiego.

Prezydent Andrzej Duda dziękując uczestnikom uroczystości powiedział:
„...do tych grobów do tych poległych przyszła dzisiaj Polska”.

Zdjęcia M. Myczki tutaj