Od Rakowieckiej do Łączki w Wolsztynie
Dodane przez admin dnia Listopad 29 2019 08:56:54
We wtorek, 28 listopada br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn miał miejsce wykład Jarosława Wróblewskiego pt. "Od Rakowieckiej do Łączki". Inicjatorem spotkania było Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości z Wolsztyna. Spotkanie otworzył Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis, który powitał zaproszonego gościa i wszystkich uczestników spotkania.

Czym w istocie były zbrodnie w komunistycznej Polsce? Kim byli Żołnierze Wyklęci Niezłomni? Na te i wiele innych pytań starał się odpowiedzieć Jarosław Wróblewski historyk, który oprócz wiedzy książkowej ma również empiryczne doświadczenia. Przesiewał ziemię na „Łączce” – odnajdywał szczątki ludzkie i przedmioty ludzi pomordowanych przez władze. Kwatera „Ł”- kwatera na Łączce to miejsce pochówku przy murze cmentarnym Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945–1956, często w więzieniu mokotowskim.

Na terenie Łączki znajduje się Panteon – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych. - Nasz gość to wybitna postać, szeroko znana i ceniona za swą patriotyczną działalność na wielu polach swej niezwykłej społecznej aktywności. To Pan Wróblewski jest pomysłodawcą i organizatorem Katańskiego Marszu Cieni, którego córką jest Marsz Katyński w Wolsztynie. Za swą wybitną działalność został uhonorowany przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi dla Rzeczypospolitej.- mówił Maciej Myczka z wolsztyńskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości. Ten wstęp był najlepszym podsumowaniem kompetencji prelegenta, który w plastyczny wręcz sposób – posługując się paletą uczuć, wrażeń i własnej wiedzy, przedstawił zebranym obraz niewyobrażalny dla wielu. Niestety jednak – prawdziwy. Po wykładzie, J. Wróblewski zapalił znicz pod wolsztyńskim pomnikiem Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych. Odwiedził również muzeum Rożka.

Jarosław Wróblewski urodził się Zielonej Górze lat 48, jest absolwentem Wydziału Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Był w Ruchu Młodzieży Niezależnej, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Należy do Grupy Historycznej Zgrupowanie Radosław. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy w uznaniu zasług dla stolicy. Za książkę „Zośkowiec” o losach Henryka Kończykowskiego ps „Halicz” z Bataliony Zośka otrzymał nagrodę w konkursie Historyczna Książka Roku za najlepszą książkę popularnonaukową poświęconą historii Polski w XX wieku. Jest autorem książki „Gryf” o gen. bryg. Januszu Brochwiczowi Lewińskiemu. Kolejna książka to „ Kwatera Ł – Wolność Jest Kuloodporna”. Aktualnie jest pracownikiem naukowym Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Na Rakowieckiej. Ma żonę i czworo dzieci. Mieszka w Warszawie na Żoliborzu.

Fotorelacja pod linkiem