Zaproszenie na Marsz Katyński w 80. rocznicę Zbrodni
Dodane przez admin dnia Luty 14 2020 01:12:35
„VI Marsz Katyński w Wolsztynie”

W dniu 4 kwietnia 2020 roku w Wolsztynie odbędzie się „VI Marsz Katyński”. Organizatorami są: Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. Tegoroczny Marsz objęty został Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Patronat Honorowy sprawuje Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Partnerami Marszu są przedstawiciele wszystkich samorządów z terenu powiatu wolsztyńskiego.

Na szczególne podkreślenie zasługuje udział PKP CARGO, Parowozowni Wolsztyn i Wolsztyńskiego Domu Kultury. Te instytucje współtworzą Marsz od samego początku i to dzięki nim ma on tak podniosły i niepowtarzalny wymiar organizacyjny i emocjonalny. Oczywiście najważniejszymi uczestnikami Marszu są dla nas Rodziny Katyńskie i Sybiracy.

Uroczystość ma na celu uczczenie pamięci 22 tysięcy polskich jeńców wojennych, wśród których byli oficerowie Wojska Polskiego, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza oraz funkcjonariusze Policji Państwowej, Straży Więziennej, Kolejarze i Leśnicy pomordowani przez Sowietów w Katyniu, Charkowie, Twerze, Bykowni i w wielu innych miejscach na nieludzkiej ziemi. Wśród pomordowanych było blisko 1.600 Wielkopolan, w tym około 400 Powstańców Wielkopolskich, 668 kolejarzy i 724 leśników.

Marsz Katyński jest uroczystością edukacyjno – historyczną nastawioną na przekaz historyczny oraz krzewienie patriotyzmu. Uroczystość zakończy Apel Pamięci z udziałem żołnierzy 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa.

Patronat medialny sprawują:
TVP 3 Poznań, „Głos Wolsztyński” i „Wasz Dzień Po Dniu”.
W tym roku przypada 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej, przez co Marsz będzie miał szczególny wymiar. Tak, jak co roku od 6 lat, wspólnie oddamy symboliczny hołd wszystkim Polakom pomordowanym z rąk sowieckich oprawców. Będziemy szli przez Wolsztyn w milczeniu i ze ściśniętym gardłem. Marsz nie ma charakteru politycznego, ma wymiar historyczny.

Zapraszamy do licznego udziału.