V Katyński Marsz Cieni
Dodane przez admin dnia Maj 09 2012 13:06:21W tym roku już po raz piaty rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości z Wolsztyna oddali symboliczny hold zamordowanym przez NKWD w Katyniu, Charkowie, Twerze, Bykowni, a także innych miejscach na Nieludzkiej Ziemi, oficerom Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji Państwowej oraz kapelanom wojskowym różnych wyznań. Ubrani w mundury z tamtego okresu jako grupa polskich jeńców w eskorcie NKWD szliśmy od Muzeum Wojska Polskiego pod Pomnik Poległych i Pomordowanych na Wschodzie niosąc pamięć, dumę, ból , wspomnienia i pytania , na które często brak odpowiedzi.Biorąc udział w Katyńskim Marszu Cieni pamiętamy o tych, którzy byli wierni Polsce, którym strzelano w tył głowy tylko dlatego, że służyli Ojczyźnie. Wydobyte z dołów śmierci zapiski, listy, guziki od mundurów czy medaliki są wymownym świadectwem ich niezłomności. Pamiętajmy o bohaterach, których patronką jest Matka Boska Kozielska, wiernych do końca najważniejszym dla nas hasłom: "Bóg, Honor, Ojczyzna". Od dwóch lat niesiemy również pamięć o 96 ofiarach katastrofy samolotu TU 154 M z Panem Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na czele, którzy zginęli w grząskiej od polskiej krwi smoleńskiej ziemi.

15 kwietnia 2012 roku pięcioro członków naszej grupy odtwarzało zarówno polskich oficerów (Przemysław Hetka, Zbigniew Heliński) jak i siepaczy NKWD (Maciej Myczka, Krzysztof Dobrowolski). W rolę żony polskiego oficera wcieliła się Magdalena Anastazja Gawron. W czasie apelu Maciej Myczka odczytał nazwiska 21 poległych
z Wolsztyńskiej Listy autorstwa Krzysztofa Błaszczyka. Wyczytani wstawali i zapalali znicze przy Pomniku Katyńskim na Placu Zamkowym.

Fotogaleria:
SMHW / Magdalena Gawron