09.05.2012
Dodane przez admin dnia Maj 09 2012 13:17:19W dniach od 4 do 6 maja jedenaścioro członków stowarzyszenia wzięło udział w widowisku batalistycznym zorganizowanym dla uczczenia 97 rocznicy Bitwy pod Gorlicami.

Rekonstruktorzy w mundurach 3 armii spotkali się na ziemi gorlickiej i sękowskiej. W tym roku przybyli członkowie 15 GRH kultywujących tradycje formacji pierwszowojennych. Łącznie było około 180 rekonstruktorów.

Nasi członkowie wcielili się w następujące postaci:
- Jarosław Rostkowski - żołnierz 30 Połtawskiego Pułku Piechoty.
- Zbigniew Heliński, Robert Barcz, Przemysław Hetka, Krzysztof Dobrowolski - żołnierze 155 Regimentu Piechoty pruskiej.
- Ewa Kowalik, Marta Małkowska, Magdalena Gawron, Jolanta Greber i Joanna Rybicka - Siostry Czerwonego Krzyża przy armii pruskiej
- Maciej Myczka - lekarz pruskiego szpitala polowego

Wszyscy wymienieni dzielnie stawali zarówno w obliczu wroga jak i pogody. Bowiem godzinę przed inscenizacją z nieba lunęła ulewa i grad. Okopy pełne wody i błota, które do dziś usiłujemy usunąć z umundurowania. Oprócz naszego stowarzyszenia w widowisku uczestniczyli koledzy i koleżanki z Ostrowa Wielkopolskiego,
Lublina, Sosnowca, Warszawy, Gdańska i Gdyni. Gościnnie wystąpili koledzy z rosyjskich Grup Historycznych. W niedzielę rekonstruktorzy wzięli także udział w Apelu Poległych, który miał miejsce na cmentarzu wojennym w Gorlicach. Po zakończeniu widowiska dowódcy grup zostali odznaczeni pięknymi odznakami, które wręczali pani Wójt Sękowej i Burmistrz Gorlic. Do domu wróciliśmy w poniedziałek około godz 3.00 Pozostały niezapomniane emocje i sympatia do nowo poznanych przyjaciół i organizatorów imprezy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Gorlice 1915".Fotogalerie:

Dariusz Zaród
www.sadeczanin.info
www.halogorlice.pl
www.gorlice24.pl
SMHW / Marta Małkowska

Videorelacje:

Gryfit TV
RTvG
Wadera / www.dobroni.pl