08.08.2012
Dodane przez admin dnia Sierpień 08 2012 19:33:10


W dniach 4-5.08.2012 roku 7 osobowa grupa członków SMHW wraz z Pocztem Sztandarowym Zarządu Głównego ZOR uczestniczyła w uroczystościach związanych z 68 rocznicą Powstania Warszawskiego. Dzień pierwszy minął na zwiedzaniu Muzeum Powstania Warszawskiego oraz spotkaniu z kombatantami Powstania Warszawskiego.

Niedziela rozpoczęła się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod Pomnikiem Katyńskim na Placu Zamkowym. Następnie członkowie stowarzyszenia zaproszeni przez Ks. Prałata płk dr Roberta Mokrzyckiego - Proboszcza Katedry Polowej Wojska Polskiego pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej z ceremoniałem wojskowym. W trakcie mszy Jolanta Greber w imieniu stowarzyszenia, przekazała na ręce ks. ppor. Macieja Kalinowskiego upominek - płaskorzeźbę z wizerunkiem Matki Boskiej Wolsztyńskiej.

Po Mszy Świętej grupa spotkała się z kapłanami Katedry Polowej. Następnie oddano hołd i wystawiono posterunki honorowe przy Pomniku Powstańców Warszawy oraz przed Grobem Nieznanego Żołnierza. O godz 14 rozpoczęły się oficjalne uroczystości na „Gęsiówce” przy ul. Anielewicza w Miejscu Pamięci Batalionu „Zośka” zgrupowanie „Radosław”.
W uroczystościach uczestniczyli licznie przybyli Powstańcy Warszawscy, władze samorządowe
dzielnicy, przedstawiciel ambasadora Izraela, przedstawiciel ministra ds. kombatantów, członkowie GH „Radosław” i my.

W trakcie uroczystości wartę wystawiła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Ze strony Związku Oficerów Rezerwy uroczystość prowadził i wręczał odznaczenia por. mgr Sławomir Łazor – Członek Zarządu Głównego. Wśród odznaczonych Złotym Medalem Za Zasługi dla ZOR RP byli:
Tomasz Karasiński – Komendant GH „Radosław”,
Jarosław Wróblewski- Redaktor naczelny Sekcja „Zośka”,
Zbigniew Rowiński- Dowódca Sekcji „Zawisza”.
Medalem Honorowym 90 lecia Związku Oficerów Rezerwy RP odznaczono Dorotę Krzyżewską -Zastępcę dowódcy sekcji „Czata 49”.

Naszej grupie miał przewodzić kpt. mgr Marian Osada - członek honorowy SMHW oraz sekretarz ZG ZOR RP, jednak na przeszkodzie stanęły względy zdrowotne i w ostatniej chwili odwołał swój wyjazd. Uroczystości warszawskie i pobyt w Muzeum Powstania Warszawskiego pozostawiły w nas głębokie emocje i wrażenia. Jako ciekawostkę podam, że czas oczekiwania na zwiedzanie MPW z przewodnikiem wynosi minimum 6 miesięcy.