69. rocznica Powstania Warszawskiego
Dodane przez admin dnia Luty 04 2014 18:03:15
W dniach 3 i 4 sierpnia pięcioosobowa reprezentacja Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości wzięła udział w uroczystościach 69. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Tym razem nasze stanowiska wypadły na Żoliborzu w Parku im. Stefana Żeromskiego. Prezentowano dioramy wojsk niemieckich i Powstańców. W programie między innymi : prezentacje broni używanej w Powstaniu, wykrywacze metalu i odszukiwanie zakopanych przedmiotów, stanowisko do zrobienia zdjęcia w mundurze, konkurs wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Na dioramie wojsk niemieckich prezentowano motocykl BMW z koszem. Na obu dioramach wystawiono karabin maszynowy z instalacją gazową do prezentacji strzelania.
Nasze dziewczęta: Zuzanna i Julka w strojach sióstr PCK działały w szpitalu powstańczym. Panowie: Jędrek, Łukasz i Maciej wcielili się w Powstańców Warszawskich. Oczywiście nie zabrakło spotkań z prawdziwymi Powstańcami z AK i NSZ. Opowiadali obszernie i dokładnie o swych powstańczych przeżyciach.
Po godzinie 17.00 dioramy zlikwidowano, a my uczestniczyliśmy w uroczystościach patriotycznych upamiętniających zryw Powstańczy na Żoliborzu. Wieczorem w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego obejrzeliśmy spektakl teatralny w reżyserii Krzysztofa Grabaczewskiego „Kamienne Niebo Zamiast Gwiazd”. Następnego dnia uroczysta Msza Św. w Archikatedrze Św. Jana, a później zwiedzanie starówki w towarzystwie przyjaciół z GH „Zawiszacy”, która gościła i występowała w Wolsztynie w czerwcu w ramach projektu realizowanego przez SMHW.