Dobosze Powstania Wielkopolskiego za żywą pamięć o historii
Dodane przez admin dnia Luty 05 2014 17:15:20
9 grudnia 2013 roku po raz osiemnasty wręczono nagrody „Dobosza Powstania Wielkopolskiego” przyznawane przez Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.
W tym roku nagrodę otrzymali: Pan Roman Chwaliszewski, dr Józef Gomolec niestety już nieżyjący, prof. Stanisław Sierpowski i Archiwum Państwowe w Poznaniu. Tę piękną uroczystość zaszczycili swą obecnością marszałek i wojewoda wielkopolski oraz Honorowy Kapelan Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 o prof. ppłk Eustachy Rakoczy ZP.
Swoją obecność zaakcentowali także członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy LMW w Drzonowie w osobach: Cecylii Longier, mjr Mariana Osady, Macieja Nowaka i Macieja Myczki. Wśród odznaczonych Honorową Odznaką „Wierni Tradycji” wymieniono także członka naszego Stowarzyszenia pana Tomasza Hibnera, który z racji natłoku obowiązków odznaczenie odbierze w innym terminie. Uroczystość zakończyło spotkanie opłatkowe prowadzone przez o Eustachego Rakoczego, który jednocześnie zaprosił wszystkich chętnych do uczestnictwa w Apelu Jasnogórskim w dniu 17 grudnia 2013 roku. W uroczystości na Jasnej Górze weźmie także udział poczet sztandarowy Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości ze sztandarem Powstańców i Wojaków z Kaszczoru. Wieczorem w Muzeum Powstania Wielkopolskiego „Na Odwachu” odbyło się interesujące spotkanie zorganizowane przez Komisję Historyczną Zarządu Głównego TPPW z profesorami: Bogusławem i Michałem Polakiem pt. „O żołnierzu niezłomnym Władysławie Andersie...” Spotkanie zorganizował i prowadził dr Zdzisław Kościański.
Pełna galeria zdjęć z tego wydarzenia na facebooku