Marsz Katyński w Świętej Katarzynie
Dodane przez admin dnia Kwiecień 09 2014 17:22:17
W dniu 6 kwietnia 2014 roku szesnaścioro członków SMHW współorganizowało i wzięło udział w Marszu Katyńskim, który przemaszerował ulicami Świętej Katarzyny w gminie Siechnice.
Rekonstruktorzy wsparci przez miejscowych członków OSP odtworzyli sceny związane z mordem katyńskim. Kolumna polskich oficerów, jeńców wojennych eskortowana przez konwojentów sowieckiego NKWD przeszła ulicami Świętej Katarzyny. Przemarszowi towarzyszyły poczty sztandarowe, kombatanci, młodzież, władze samorządowe, oraz przedstawiciele parlamentu. Marsz odbywał się w ciszy i skupieniu.
Na poszczególnych etapach czytano pamiętniki i listy katyńskie. Pomordowanym zapalono znicze, a na symbolicznych grobach por. Józefa Nawarowskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej złożono kwiaty. Całemu wydarzeniu towarzyszyli liczni mieszkańcy.
Ta inscenizacja mogła się odbyć dzięki zaangażowaniu burmistrza Siechnic oraz Biblioteki Publicznej w Świętej Katarzynie. Uroczystościom 74 rocznicy mordu katyńskiego towarzyszyło otwarcie wystawy z IPN „Zagłada polskich elit. Akcja AB-Katyń”.
Fotorelację z uroczystości można obejrzeć na portalu Gminy Siechnica www.gmina.siechnice.pl