Wolsztyniacy na uroczystościach 70. rocznicy Powstania Warszawskiego
Dodane przez admin dnia Sierpień 12 2014 19:00:48
W dniach od 1 do 3 sierpnia dwunastoosobowa grupa członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy LMW w Drzonowie wzięła udział w uroczystościach poświęconych 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Godzina 17.00 „W” jak Wolność zastała nas na cmentarzu powązkowskim przy powstańczych kwaterach. Tam wspólnie z licznymi delegacjami i w obecności najwyższych władz państwowych oddaliśmy honory Przy pomniku Powstańców Warszawskich. Uroczystości trwały do godz 18.30 a następnie pojechaliśmy w rejon zakwaterowania.

Następny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego, a o 14.00 byliśmy już na naszej barykadzie na Placu Zamkowym przy ulicy Świętojańskiej. Tam wraz z kol. z grupy „Radosław” odtwarzaliśmy życie powstańczej Warszawy. Poza barykadą był szpital polowy, rusznikarnia i harcerska poczta polowa prowadzona przez „Zawiszaków”, którzy w ubiegłym roku byli naszymi gośćmi w Wolsztynie. W tym samym dniu wzięliśmy udział w rekonstrukcji zdobycia przez żołnierzy batalionu „Zośka” niemieckiego obozu „Gęsiówka”.

Nasza dwunastka utworzyła trzecią drużynę „Maciek” 3 plutonu i stanowiła odwód głównych sił. Niestety zgodnie z historycznym przekazem wszyscy polegliśmy.
Inscenizację zakończyło a rozpoczęło defiladę odśpiewanie „Warszawianki”.
Z Woli maszerowaliśmy historycznym szlakiem naszych wielkich poprzedników.
Następnego dnia mimo okrwawionych i obolałych stóp wszyscy jak jeden mąż wzięliśmy udział w uroczystej Mszy św. w Archikatedrze Św. Jana, gdzie stanowiliśmy asystę honorową. Tego dnia „walczyliśmy” jeszcze na barykadach,
aby wieczorem wracać do Wolsztyna.

Te dni pozostaną w naszych sercach i umysłach zapewne na długo. Od września będziemy prowadzić żywe lekcje historii o Powstaniu Warszawskim w szkołach naszej gminy.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z tego wydarzenia.