Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Forum
Galeria
Galeria archiwum
Artykuły
Mapa wydarzeń
Linki
Kontakt
Księga Gości / Guestbook
facebook
Na Forum
Najnowsze Tematy
Składki i wpisowe za...
IV Marsz Katyński w ...
Składki członkowskie
Galeria archiwum
Narodowe Święto Niep...
Najciekawsze Tematy
Składki i wpisowe... [1]
Narodowe Święto N... [1]
IV Marsz Katyński... [0]
Składki członkowskie [0]
Galeria archiwum [0]
mapa odwiedzających
Locations of visitors to this page
Pistolet samopowtarzalny Parabellum P.08 ze zbiorów LMW
P.08 to pierwszy na świecie masowo produkowany pistolet samopowtarzalny i pierwszy przyjęty oficjalnie do uzbrojenia. Produkowany niemal przez cztery dekady w kilku zakładach (m.in. DWM, Mauserwerke) trafił do rąk użytkowników w ilości 2,3 mln egzemplarzy, stając się tym samym jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych wzorów krótkiej broni palnej.

Genezy pistoletu szukać należy w 1894 r., kiedy to na rynku pojawił się – skonstruowany przez Hugo Borchardta – pistolet C 93 działający na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. Broń, funkcjonująca od strony mechanicznej bez zarzutu, była jednak zbyt duża i zbyt ciężka. Przekonstruowaniem pistoletu zajął się Georg Luger – główny konstruktor firmy Deutsche Waffen- und Munitionsfabriken, w której produkowano w/w pistolet. Po zastosowaniu kilku istotnych zmian w budowie broni rozpoczęto w 1899 r. jego produkcję seryjną w w/w firmie, a rok później przyjęto go oficjalnie jako pistolet służbowy armii szwajcarskiej.

Również w kajzerowskich Niemczech, gdzie używano przestarzałych już wówczas rewolwerów wz. 1879 i wz. 1883, zainteresowano się nową konstrukcją. Żmudne „dopieszczanie” przez G. Lugera pistoletu (m.in. zmieniono kaliber z 7,65 mm x 22 na 9 mm x 19 Para, zrezygnowano z bezpiecznika samoczynnego, zmieniono kształt sprężyny głównej) skutkowało przyjęciem do uzbrojenia – najpierw w cesarskiej marynarce, a od sierpnia 1908 r. w armii niemieckiej – konstrukcji pod oficjalnym oznaczeniem „Pistole 08”.

P.08 działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy ryglowanej charakterystycznym zamkiem dźwigniowo-kolankowym. Posiada mechanizm uderzeniowy igliczny z iglicą i sprężyną uderzeniową w trzonie zamka. Po wystrzeleniu ostatniego naboju zamek pozostaje w tylnym położeniu zasłaniając strzelcowi cel i informując o konieczności wymiany magazynka. W chwycie broni umieszczona jest śrubowa sprężyna powrotna owinięta na żerdzi. Z lewej strony szkieletu znajduje się bezpiecznik dźwigniowy blokujący dźwignię spustową i uniemożliwiający odciągnięcie do tyłu zamka.

Prezentowana na zdjęciach „parabelka” jest jedną ze 130 tys. wyprodukowanych w DWM w 1915 r. i jest w bardzo dobrym stanie zachowania. Wszystkie części broni są zgodne numerycznie, a liternictwo głębokie i wyraźne. Przekazana ona została do zbiorów muzeum w 1990 r. przez Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Zielonej Górze.Dane techniczne:

Kaliber 9 mm
Nabój 9 mm x 19 Para
Długość pistoletu 220 mm
Długość lufy 102 mm
Szybkostrzelność praktyczna 40 strz./min
Masa broni z amunicją ok. 1 kg
Magazynek 8 nabojów

Tekst i zdjęcia: T. Blachura
Artykuł zamieszczony dzięki uprzejmości Lubuskiego Muzeum Wojskowego i pochodzi z cyklu "eksponat miesiąca", który znaleźć można:
- na stronie internetowej: www.muzeum.drzonow.eu
- na facebooku: #eksponatmiesiaca

Dodane przez admin dnia grudzień 19 2015 19:04:08
0 Komentarzy ~ 270 Czytań Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Powered by: PHP-Fusion v6.01
voodz theme by: sonar

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl